SKOLIÓZA – nemá ju aj vaše dieťa?
Skolióza je jedným z najrozšírenejších ochorení chrbtice. Pod týmto pojmom si môžeme predstaviť vybočenie chrbtice do niektorej strany.
Postihuje deti všetkých vekových kategórií, najviac dievčatá v období dospievania, nevyhýba sa však ani športovcom či dospelej populácii.
Pod pojmom skolióza si môžeme predstaviť vybočenie chrbtice do niektorej strany – doprava, doľava, prípadne ich vzájomnú kombináciu s asymetriou lopatiek, ramien, bokov a zároveň s chrbticou skrútenou (rotovanou) okolo svojej vlastnej osi. Na príčine môže byť aj jednostranná záťaž, napr. nosenie ťažkej školskej tašky len na jednom ramene.
Neprehliadnite: Ortopéd radí: chyby, ktoré sa môžu prejaviť na chrbtici dieťaťa
Príznaky skoliózy, alebo čo si u dieťa všímať:
- únavu pri dlhom státí alebo sedení
- guľatý chrbát
- alebo nestabilný plochý chrbát
- vyčnievajúcu lopatku (lopatka na strane vybočenia je položená vyššie)
- asymetriu ramien (jedno rameno vyššie ako druhé)
- nejednotnú výšku bokov
- pri predklone má jednu polovicu chrbta vypuklejšiu
Rozdelenie skoliózy
Skoliózu rozdeľujeme do niekoľkých skupín.
Prvú skupinu tvorí skolióza, s ktorou sa už dieťa narodí, to znamená, že je na podklade vrodeného chybného tvaru stavca alebo chybného tvarovania chrbtice počas vývoja v maternici.
Infantilná skolióza býva prítomná u malých detí do troch rokov. Preto dieťatko predčasne neposádzajte, nepodopierajte nasilu, aby ste mu nevypestovali skoliotické držanie, resp. skoliózu.
Ak už dieťa začalo sedieť, všímajte si, či sa pri dlhšom sedení opakovane nenachyľuje do jednej strany.
Juvenilná skolióza môže vzniknúť od troch rokov až do dospievania.
Jednou z najrozšírenejších skolióz je adolescentá, nazývaná aj skoliózou mladistvých. Hoci v období dospievania pôsobí na dieťa mnoho faktorov, primárna (základná) príčina tejto skoliózy nie je známa.
Ku skolióze môže prísť i v dospelosti, napr. pri ischiase, keď si bolesť vynúti úľavovú polohu.