RETRO spomienky: Aj vy ste sa báli DANCÚĽA a vyrastali na Majke z Gurunu?

RETRO spomienky: Aj vy ste sa báli DANCÚĽA a vyrastali na Majke z Gurunu?
15.1.2020 v kategórii Dieťa, autor Marika Koscelníková , foto: ČSFD, Pinterest, RTVS, Wikimedia Commons,

"Mami a prečo rozprávajú v tých seriáloch tak pomaly?" - opýtala sa ma osemročná dcéra, keď som jej pustila Bambuľku. "Aby deti rozumeli a stihli aj rozmýšľať...."

Nedeľa ráno a tradičná zvučka vysielania pre deti načasovaná s úmyslom pritiahnuť deti k televízii a nie do kostola. Boli to veru také časy.  Nedeľné rozprávky sa však chytili a víkendové rána deti milovali bez ohľadu na to, za akým účelom vznikli. 

Dancúľ a Kuko s Paťou

Najkontroverznejšou postavičkou, ktorú si pamätám bol prazvláštny Dancúľ. Bez nôh, s divným výrazom v tvári a veľmi neposlušný. Mnohí na neho radšej zabudli.

raťafák plachtaVo všeobecnosti sa v 80-tych rokoch deťom prihovárali bábky. Dancúľa vystriedal Kuko a na ňom si už dali jeho tvorcovia záležať. S Patríciou Jariabkovou vytvorili úžasnú dvojku a Kuko bol miláčikom detí.  Podivín Raťafák je dodnes kultovou záležitosťou, kreativita tej doby bola bezhraničná...

Tak, ako sa dnešné deti chodia pozerať na hercov zo seriálu Oteckovia, tak sa deti nadchýnali handrovou bábikou s obrovskými očami. Filmárik a Filmuška vo mne zakaždým, keď sa kotúľal koberec vzbudzovali obavy, aby sa v ňom Filmárik nezakrútil. Časy sa zmenili. Trošku. 


Pre mňa ako dieťa boli nedele veľmi ťažké, lebo sme chodievali do kostola a vysielanie pre deti som si stíhala len tak -tak a mnohé Kukove príbehy mi "ušli".

Televízia v tom čase robievala aj vysielanie pre školy. Pamätám sa, ako nám pani učiteľka počas hodiny zapla televíziu a my sme sa "učili". Propaganda bola prešpikovaná aj detských vysielaniach hore-dole, ale to sme ako školáčikovia nevnímali.

Páčilo sa nám dívať sa na farebnú obrazovku, keďže mnohí z nás v tom čase mali doma len čiernobielu. 

Majka z Gurunu, papuľnatá Katka a roztomilá Bambuľka

Aj tak som viac fičala na Scifi - čo v tom čase bola nepochybne seriál Spadla z oblakov. Majka z Gurunu bola neuveriteľná, v istých momentoch až desivá. Tak som túžila po kamarátka z inej galaxie, ale na našom sídlisku sa takéto zjavy neobjavovali. Dodnes milujem tú atmosféru vtedajších seriálov pre deti. A pamätáte sa na papuľnatú Katku? To boli idoly!

Nedávno som deťom pustila Bambuľku

Dopozerali celý jeden diel a na konci sa ma 8-ročná opýtala:
"Prečo tak zvláštne pomaly rozprávali?"
"Aby deti rozumeli a stíhali rozmýšľať", vravím jej a sľúbili sme si, že si pozrieme aj ďalšie.
 

Zaspomínate si aj vy? Pozrite si galériu     

Fotogaléria