Naučte deti odvahe
Odvaha znamená robiť správne veci, i keď je to ťažké. (A aj keď vás pritom dokonca môžu nazývať zbabelcom.)
METÓDY PRE PREDŠKOLÁKOV
Chváľte za odvážny prístup
Nerobte si nič z jeho neúspechov a povzbuďte ho, nech to skúša znova. Urobte všetko, čo môžete, aby nakoniec uspelo.
Pamätajte si, že v odvahe nemôžete svoje deti prechváliť! Chváľte ich za to,
- že ochutnajú niečo nové,
- že sa dávajú do reči s novými kamarátmi,
- že sa snažia postaviť niečo zložité,
- že sa pokúšajú zvládnuť dosiaľ nevyskúšanú činnosť.
Naučte deti pozerať sa ľuďom do očí
METÓDY PRE ŠKOLÁKOV
Víťaz pre tento týždeň
Všetci členovia rodiny (vrátane rodičov) sa zamyslia, čo počas uplynulého týždňa prežili, a každý z nich sa pokúsi spomenúť si na nejakú osobnú situáciu, ktorá vyžadovala ich odvahu. Môže to byť čokoľvek, čo ste vy alebo deti urobili správne, i keď to bolo ťažké a nikto vás pritom nevidel.
Alebo naopak, keď ste boli v nejakej situácii spolu s inými ľuďmi, ktorí robili niečo zlého, nebezpečného alebo zraňujúceho, a vy ste odmietli sa pripojiť, alebo ste sa snažili ich prehovoriť, aby to nerobili...
Trénujte odvahu prostredníctvom hry
- Spolužiak v škole vám ponúkne drogu. Žltá – vezmete si ju, i keď ju potom trebárs nepoužijete. Oranžová – odmietnete. Červená – oznámite toho, kto vám drogu ponúka, učiteľom.
- Dostanete príležitosť vylepšiť si známku v nejakom predmete, ktorý vám príliš nejde, ale viete, že sa kvôli tomu budete musieť pripraviť na preskúšanie. Žltá – vzdáte to. Oranžová – trochu sa na to pozriete a budete sa spoliehať na náhodu. Červená – dáte sa poriadne do toho.
- Po dlhej dobe vidíte svojho dedka a babku. Máte chuť ich objať, ale okolo je veľa ľudí a vy sa hanbíte. Čo urobíte? Žltá – zostanete stáť a budete sa pozerať do zeme. Oranžová – potrasiete im rukou. Červená – poriadne ich objímete.
- Máte príležitosť hrať v divadelnom krúžku, ktorý máte v škole a ktorý práve organizuje výber hercov na nácvik divadelnej hry. Divadlo vás veľmi baví, ale vaši kamaráti tým pohŕdajú. Myslia si, že je to úplná hlúposť. Žltá – poslúchnete ich a do krúžku sa neprihlásite. Oranžová – prihlásite sa, ale chcete hrať úplne malú úlohu. Červená – poviete svojim kamarátom, že majú predpotopné názory, prihlásite sa, že chcete hrať jednu z hlavných úloh, a vyzvete ich, aby to skúsili s vami.
- Nosíte sveter, ktorý máte radi, ale je „iný“ než oblečenie ostatných, ktorí sa vám preto posmievajú. Žltá – prestanete sveter nosiť a prispôsobíte sa vkusu ostatných. Oranžová – prestanete síce sveter nosiť, ale inak sa ďalej budete obliekať podľa svojho vkusu. Červená – budete ďalej nosiť to, čo sa vám páči.
Prečítajte si: Typické vlastnosti prvorodených, druhorodených a najmladších detí v kocke
Hra "V čom som dobrý"?
Snažte sa, aby bol zoznam čo najdlhší. Môže obsahovať i úplne bežné veci, na ktoré obvykle nemyslíme – viem dobre utekať, dobre spievať, som veselý, viem sa postarať o mladšieho súrodenca, viem si všímať pekné veci.
Keď je zoznam hotový, pozrite sa naň spolu. Môžete sa spýtať: „Poznáš niekoho iného, kto dokáže to, čo ty?“ Vysvetlite dieťaťu, že na svete neexistujú dvaja rovnakí ľudia. Povzbuďte ho, aby sa nesnažilo byť ako niekto iný, pretože vy ho máte radi práve také, aké je.
Hra "Náročné a dobré"
Povedzte im, že budete popisovať určité situácie a jedna skupina bude ku každej situácii písať hodnotenie „ťažká“ alebo „ľahká“, kým druhá skupina k rovnakej situácii pripíše „správna“ alebo „nesprávna“. (Každá skupina bude potrebovať list papiera, na ktorý si napíše čísla od jednej do desiatich, a ceruzku.)
- Ráno vstať skôr a opakovať si slovíčka z angličtiny.
- Ospravedlniť sa niekomu za to, čo ste urobili, i keď sa hanbíte.
- Pridať sa k vašim kamarátom, ktorí skúšajú fajčiť, aby o vás nehovorili, že ste mamičkini maznáčikovia.
- Skamarátiť sa s novým spolužiakom, i keď ho ostatní zatiaľ ignorujú.
- Pozerať v sobotu televíziu, namiesto toho, aby ste urobili pridelené domáce práce.
- Situácie podľa vášho vlastného výberu.
Za prejavenú odvahu deti vždy pochváľte
Pochváľte deti, keď sa správajú odvážne. Nemôžeme svoje deti primäť násilím, aby boli odvážne, ani im nemôžeme dať odvahu pod vianočný stromček. Musia ju v sebe objaviť samy. Môžeme im v tom pomôcť tým, že si budeme všímať, kedy sa zachovajú odvážne, a chváliť ich – i keď ich snaha môže vyjsť naprázdno. To im pomôže rozvinúť a zdokonaliť odvážny prístup k životu.
Pozrite si s deťmi vhodný film. Spoločné sledovanie filmu alebo televízie vám dá znamenitú príležitosť pobaviť sa spoločne o tom, čo to vlastne odvaha je a aké je niekedy ťažké byť skutočne odvážnym. Naučte ich tiež rozlišovať medzi „filmovou odvahou“ v zlých filmoch, kde hrdina ľahkovážne prevádza príliš nebezpečné akcie, ktoré môžu ubližovať iným, a skutočnou odvahou v reálnom živote.
Prečítajte si: Budovanie sebaúcty u detí