Konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov

Zuzana Balogová | 5. Dec 2011

Na tému mlieka a mliečnych výrobkov sa v posledných rokoch popísalo mnoho článkov. Medzi ich autormi nájdeme obhajcov i zavrhovateľov tejto tekutiny.

Na tému mlieka a mliečnych výrobkov sa v posledných rokoch popísalo mnoho článkov. Medzi ich autormi nájdeme obhajcov i zavrhovateľov tejto tekutiny. Stále však platí, že mlieko je dôležitým zdrojom vápnika a obsahuje aj iné zdraviu prospešné látky. Zaujímalo ma, ako je to s konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov u našich detí a tak som si urobila menší prieskum.

S otázkami ohľadom konzumácie mlieka a mliečnych výrobkov som oslovila 23 mamičiek s deťmi od 1 – 6 rokov. Spolu je v tomto mini prieskume zapojených 43 detí, 25 vo veku 1-3 roky a 18 vo vekovej kategórii 3-6 rokov.

Ako možno vidieť z Grafu 1, denne konzumuje mlieko 51 % detí. 10 detí pilo mlieko 1-3x týždenne, 8 4-6x týždenne. Mlieko vôbec nepili 3 deti vo veku 3 – 6 rokov. Porovnanie konzumácie mlieka v kategóriách 1 – 3 a 3 – 6 rokov prináša Graf 2.

Graf 1 Konzumácia mlieka


Graf 2 Porovnanie konzumácie mlieka podľa veku

Najviac detí, ktoré pijú mlieko denne, vypije 250 – 500 ml mlieka na deň (polovica detí v prieskume). Viac ako pol litra mlieka denne vypilo v čase prieskumu 36 % detí. 3 deti vypili menej ako 250 ml mlieka denne.

Vieme, že konzumáciu mlieka môžeme nahradiť prijímaním kyslomliečnych a iných výrobkov. Pozrime sa na výsledky prieskumu zamerané na príjem jogurtov, masla, syrov a iných mliečnych výrobkov.

Jogurty patria u väčšiny detí k obľúbeným jedlám. Inak tomu nebolo ani u detí v prieskume, kde jogurty denne konzumuje 40% detí. Rovnako 30% prijíma jogurty 1-3 x týždenne a 4 – 6x týždenne. Podrobnejšie výsledky prináša Graf 3.

Graf 3 Konzumácia jogurtov

Maslo a syry nekonzumovali 2 deti. Najviac detí (37%) tieto výrobky prijíma 4 – 6x týždenne. Denne ich konzumuje 30% detí. O 2% menej, teda 28%, prijíma maslo a syry 1 – 3x do týždňa.

Iné mliečne výrobky konzumovalo 1 – 3x týždenne 42% detí. Takmer rovnaké % detí ich prijímalo denne  (28%) a 4 – 6x týždenne (30%). Z iných mliečnych výrobkov deti najčastejšie konzumovali kašu (34%), puding (29%), smotanové (19%) a tvarohové výrobky (18% detí).

Viete, že:

- v mlieku okrem vápnika nájdete aj iné dôležité látky ako napr. vitamín A, B2, B12, zinok, draslík, horčík, fosfor, proteíny čí niacín?
- mlieko a mliečne výrobky pomáhajú pri ochrane zraku, v boji s osteoporózou, dodávajú energiu a majú antibakteriálne, antivírusové a antikarcinómne účinky?
- ak nepijete mlieko zo zdravotných dôvodov alebo z presvedčenia, môžete vápnik nahradiť inými potravinami, napr. makom, zeleninou (kel, brokolica, pór, čínska kapusta, kaleráb, špenát), strukovinami (fazuľa, šošovica, sója) alebo konzumáciou morských rýb? Vápnik nájdete aj v orechoch, mandliach, ľanových semenách, vňatiach a celozrnných obilných výrobkoch.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: