Chcete byť skvelý rodič? Toto môžete urobiť pre svoje dcéry / synov.

Mgr. Jarmila Hýroššová | 15. Jul 2016
Chcete byť skvelý rodič? Toto môžete urobiť pre svoje dcéry / synov.

Byť rodičom je úloha na celý život. A, veru, veľmi zodpovedná a často náročná. Ako však byť skvelým rodičom? Prinášame vám tipy, čo môžete urobiť pre svoje dcéry a synov, aby z nich vyrástli úžasní ľudia.

Čo môžu rodičia urobiť pre svoje dcéry

  •   Buďte odvážni!

Aby dcéry nemali nerozhodný, bojazlivý postoj k životu, potrebujú rodičov, ktorí nebudú mať o ne sústavne strach.

  • Peciváli na čerstvý vzduch!

Veľa dievčat rado maľuje a vystrihuje, ale vonku sa hrajú zriedkavejšie ako chlapci. Chodievajte s vašou dcérou častejšie von, napríklad na detské ihrisko.

  • Nechajte svoje dievčatko stavať veže!

Dievčatá majú horšie schopnosti vytvárať priestorové predstavy ako chlapci. Priestorovo-vizuálne myslenie však možno cvičiť. Malé dievčatá, ktoré sú napríklad povzbudzované k hre s kockami, majú výhodu.

  •  Futbal? Dovoľte to!

Šport trénuje priestorovú predstavivosť. Futbal a bicyklovanie sú na to mimoriadne vhodné. Každá športová aktivita posilňuje sebavedomie a chráni pred depresiami, ku ktorým majú dievčatá väčší sklon ako chlapci.

  • Technika zaujíma aj dievčatá!

Dievčatá sa často považujú za technicky menej nadané, a preto sa im zodpovedajúce činnosti odopierajú. Pokojne vezmite svoju dcéru, ak budete robiť niečo s autom (napr. meniť olej), zoberte ju do technického múzea a kúpte jej kufrík na experimentovanie.

Čo môžu rodičia urobiť pre svojich synov

  • Nabádajte syna k maľovaniu!

Chlapci majú častejšie deficity v jemnej motorike. Podnecujte preto svojho syna pravidelne k vymaľovávaniu, strihaniu, ale i iným jemným prácam. Prečo by napríklad spolu s vami nemohol pripravovať jesenný aranžmán?

  • Rozprávajte sa spolu!

Čítajte si, tvorte rýmy a hrajte sa slovné hry. To všetko mu pomôže zlepšiť jazykové schopnosti vášho chlapca.

  • Ocko, poď sa hrať!

Otcovia sa hrajú inak ako mamy. Sú menej opatrní, starajú sa o striedanie činností, podporujú objaviteľského ducha. Malí chlapci milujú, keď môžu pomáhať svojmu otcovi. Chcú sa zúčastňovať na živote svojich otcov a byť doňho vtiahnutí. Takže oteckovia, pomôžte pri výchove a zahrajte sa so svojimi synmi! Ale aj – odpustite si poznámky typu: „Ty ideš s mamou variť? A čo si dievčatko?!“

  • Trénujte empatiu!

Aj schopnosť „obuť si topánky druhého“ možno trénovať. Pomocou bábkového divadielka alebo plyšových hračiek vytvorte situácie, v ktorých váš syn rozpozná, že bábika alebo zvieratko smúti. Podarí sa mu zistiť dôvod smútku? Ako by mohol utíšiť zvieratko?

  • Aj Indián pozná bolesť

Vysvetlite svojmu synovi, že chlapci mávajú tie isté pocity ako dievčatá, len ich zvyčajne neukazujú. Vetu „Indián nepozná bolesť“ môžete potom preformulovať napríklad na: „Indián pociťuje takú istú bolesť, ale ukazuje ju len pred určitými ľuďmi.“

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: