Cereálne pečivo a deti
Ako je to s cereálnym pečivom a chlebom u detí? Je vhodné dávať deťom už od útleho veku celozrnné pečivo a chlieb?
Cereálie čiže obilniny sú pre prevažnú časť obyvateľstva našej planéty najdôležitejšou a základnou potravinou. Sú najdôležitejšou poľnohospodárskou plodinou, ktorá pokrýva asi 60 % výživy obyvateľstva.
Zloženie a prínos cereálnych výrobkov na ľudský organizmus
Cereálie sú zrelé zrná vyšľachtených tráv z čeľade lipnicovitých. Hlavné časti obilného zrna tvorí obal (oplodie, osemenie), ktorý chráni obilné zrno, obsahuje celulózu a minerálne látky, je ťažko stráviteľný, mletím sa odstraňuje, čím sa získava krvná múka a otruby.
Ďalej má obilné zrno jadro, ktorého vonkajšiu vrstvu tvorí globulín, minerálne látky, vitamíny a enzýmy. Vnútornú vrstvu tvorí 60 – 65 % škrob, a neplnohodnotné bielkoviny. Klíčok (embryo) tvorí samostatnú časť, obsahuje 29 % bielkovín, 10 % tuku, vitamíny A, zo skupiny vitmínov B hlavne B1 – tiamín, ktorý je dôležitý okrem iného pre funkciu nervového systému a zmyslových orgánov.
Najviac ho je v obilných zrnách vo vonkajšej vrstve obalu. Preto sa kladie taký dôraz na celozrnné výrobky. Ďalej sú to vitamíny D a E, minerálne látky – vápnik, fosfor, horčík a železo, enzýmy a rastové faktory.
Prečítajte si: Desiata a správna výživa detí a mládeže
V minulosti sa bielkoviny obilnín považovali za menej hodnotné. Dnes však vieme, že tiež pozitívne vplývajú na ľudský organizmus. Obilné zrná obsahujú približne do 16 % bielkovín, ale pšeničné a ražné klíčky viac ako 30 % kvalitných bielkovín.
V cereáliách je pomerne málo tuku. Obsah tuku v obilných zrnách je naozaj nízky, ale ide o takzvaný zdravý tuk. Napr. ovos obsahuje asi 5 % tuku, no klíčky môžu obsahovať až 23 % esenciálnych mastných kyselín. Preto sú zdravé i ľanové semienka, ktoré obsahujú olej.
U cereálií rozlišujeme rôzne druhy cukrov (sacharidov), a to jednoduché cukry, škrob a polysacharidy. Polysacharidy obilnín sa nazývajú i vláknina. Vlákniny sú nestráviteľné časti viacerých potravín, ktoré zväčšujú objem stolice.
Vlákniny poznáme dvojaké, a to rozpustné vo vode, ktoré viažu vodu a zmäkčujú stolicu. Sú osobitne vhodné k liečbe tvrdej stolice, lebo jej zmäkčením nie je vyprázdňovanie také bolestivé. Vlákniny vo vode rozpustné sú pektín, mucilagén a guma.
Mletím obilných zŕn sa získava múka a krupica. Mletie múky závisí od suroviny, od jemnosti mletia (krupica, hrubá, hladká, polohrubá) a od stupňa vymletia. Množstvo múky, ktoré sa získava rozmletím obilia, sa udáva v %.
Rozlišujeme nízko vymletú múku (biela) a vysoko vymletú múku (čierna). Biela múka obsahuje veľmi málo minerálnych látok, neobsahuje vitamíny, vlákninu ani tuk, obsahuje veľa škrobu (70 %). Čierna múka obsahuje viac minerálnych látok, vitamíny, tuk a vlákninu. Má vysokú biologickú hodnotu.
Jednotlivé druhy obilovín
Pšenica - jej bielkoviny majú najvyššiu biologickú hodnotu, je to najdôležitejšia chlebová obilnina. Poskytuje múku s dobrou pečivosťou. Pestujú sa dva druhy pšenice, a to potravinárska a cestovinárska. Z pšenice sa vyrába krupica (hrubá, dehydrovaná), múky (celozrnná, hrubá, hladká, polohrubá), vločky – klíčky.
Raž sa pestuje v chladnejších polohách, obsahuje veľa lepku. Vyrába sa z nej chlebová múka (hladká, vyrážková, celozrnná).
Jačmeň sa pestuje ako sladovnícky, kŕmny a potravinársky, sa vyrábajú napr. krúpy a vločky.
Ďalej medzi cereálie pre kompletnosť patrí aj ovos, proso, pohánka, kukurica.
Chlieb a pečivo tvorí základ nášho jedálnička
Pečivo je zo základnej suroviny pšeničnej múky, droždia a prísad. Je určené pre dennú spotrebu – rožok, žemľa.
Zavádzanie obilovín do jedálnička dieťaťa
Jedlá z múky, teda cereálna strava, patrí do vyváženého jedálnička dieťaťa. Už vo veku dovŕšeného 7. mesiaca zavádzame do stravy obilniny obsahujúce lepok (gliadín, glutén). Podávame obilnú kašu, múku v podobe bezvaječných cestovín, najprv biele, neskôr po 1. roku i celozrnné pečivo, chlieb.
Prečítajte si: Kedy je najvhodnejšie zavádzať obilniny a teda lepok do stravy najmenších?
Dieťa vo veku 2 – 3 rokov má mať 3 – 4 porcie zo skupiny obilninových výrobkov. Väčšia časť z nich by mala byť celozrnná.
Takáto 1 porcia je napríklad: pol krajca chleba = 15 – 20 g, alebo pol rožka, alebo pol hrnčeka varených cestovín alebo ryže, alebo 2 knedlíky.
Po 1. roku môžeme chlieb na raňajky vymeniť za 25 g ovsených vločiek. Už v tomto veku minimálne polovica celkového množstva chleba a cestovín má byť pripravená z jemne mletej celozrnnej múky.
Celozrnný chlieb a pečivo sú teda pre deti vhodné. Ich tolerancia je však určite individuálna, ojedinele môžu byť pre dieťa „ťažké“. Hlavne väčšie množstvo vlákniny môže spôsobovať u najmenších detí bolesti bruška.
Väčšie deti predškolského ale i školského veku majú rady müssli tyčinky, ktoré im rýchlo zaženú hlad. Ale pozor, sú obvykle veľmi sladké, poliate čokoládou a majú tak nadbytočnú energiu.