Ako zabrániť herpesu?

Redakcia | 4. Nov 2016
Ako zabrániť herpesu?

Vaša otázka: Môjmu dvojročnému synovi sa na ústach vytvoril herpes. Ako bábätko trpieval kvasinkovou infekciou v ústach a na jazyku. Chýba mu nejaký vitamín? Dá sa oparu vyhnúť?

Infekcia vírusom Herpes nie je zriedkavá

Na vašu otázku odpovedá Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký CSc: Infekcia vírusom Herpes simplex nie je zriedkavá. Spôsobuje ju vírus, ktorého vlastnosťou je, že sa po infikovaní dokáže usídliť v organizme – v bunkách, a zostať v nich, neobjavený imunitným systémom, veľmi dlho. Pri každom oslabení organizmu infekciou, ale aj záťažou, slnením, sa objaví spravidla na pere – niekedy aj s celkovými príznakmi choroby.

Tento vírus sa prenáša aj tzv. vertikálnou cestou, to znamená z matky na dieťa. Podstatne ľahšie k tomu dochádza pri poruchách imunitného systému tzv. protivírusovej a protiplesňovej imunity. Ak váš 21-mesačný syn mával ako dojča kvasinkové infekcie a teraz už má ako 21-mesačný herpes, je to dôrazný signál na prešetrenie tzv. T – imunity, s čím sa musíte obrátiť na svojho pediatra. Ten už bude vedieť, kam vás má poslať na vyšetrenie.

Prečítajte si aj: Herpes zoster v tehotenstve

Ak by sa porucha imunity nedokázala, resp. bola by len prechodná a mierna, je namieste preliečiť herpetickú infekciu cielene – jestvuje špecifické „virostatikum“ ako antibiotikum proti tejto skupine vírusov. Infekcia Herpes simplex môže byť síce prejavom aj istého deficitu biogénnych látok, avšak bez náležitého vyšetrenia to nemožno ani potvrdiť, ani vylúčiť.

Mohlo by vás zaujímať aj: Detská imunita

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: