6 dôvodov, prečo rodičia rozmaznávajú svoje deti

Redakcia | 27. Apr 2016
6 dôvodov, prečo rodičia rozmaznávajú svoje deti

Lebo im chcú škodiť a pokaziť ich? Určite nie! Väčšina rodičov chce pre svoje deti len to najlepšie. Pri rozmaznávaní pôsobia väčšinou nevedomé motívy.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo rodičia rozmaznávajú svoje deti:

 

 1. Extrémne vysoké požiadavky, ktoré kladú na rodičov okolie a spoločnosť, ich nútia, aby sa starali o svoje deti v prehnanej miere – často viac ako im je po vôli.
 2. Rodičia majú sklon k rozmaznávaniu aj z pohodlnosti (doprajú deťom televízor, počítačové hry, hračky a sladkosti preto, aby mali od nich aspoň na chvíľu pokoj).
 3. Ďalším dôvodom rozmaznávania je uspokojenie svojich vlastných potrieb. Radšej deťom zaviažu šnúrky na topánkach, lebo sa ponáhľajú. Upracú im detskú izbu, lebo sami neznesú neporiadok. Alebo zavezú dieťa hocikam, hoci pozná cestu a mohlo by ísť napr. samo na bicykli – len preto, aby uspokojili svoju potrebu po bezpečnosti.
 4. Rodičia rozmaznávajú dieťa aj zo zlého svedomia: napr. z dôvodu, že sa rozviedli, že majú na dieťa málo času alebo že mu nemôžu dopriať materiálne veci kvôli nedostatku peňazí.
 5. Niekedy rodičia rozmaznávajú svoje deti aj preto, aby urobili radosť sami sebe.
 6. Existuje však aj hlbší dôvod: Ak rodičia sami trpeli prehnanou autoritatívnou výchovou a mnohými obmedzeniami, chcú deti týchto skúseností ušetriť. Takíto rodičia dieťaťu neukazujú hranice a odpratávajú im z cesty konflikty, aby sa sami nedostali do role „zlej“ mamy alebo „zlého“ otca.

Následky rozmaznávania

Následky rozmaznávania sú početné:

 • Rozmaznávanie berie deťom odvahu.
 • Deti nezažívajú, že môžu byť samé užitočné alebo že môžu priložiť „ruku k dielu“.
 • Deti, ktoré sú rozmaznávané, majú sklon k nečinnosti. Nič sa od nich nevyžaduje, a preto sa nerozvíjajú ďalej.
 • Rozmaznávaním je dieťaťu odopieraná jednak možnosť nacvičiť si určité spôsoby správania a pracovné postupy, jednak vybudovať si schopnosť vydržať pri plnení úloh.
 • Rozmaznávaním môže vzniknúť vzťah závislosti od rodičov, ktorý sa môže udržať i v neskoršom veku. Rodičia sa potom stávajú nenahraditeľnými a nepostrádateľnými pri každom kroku dieťaťa.

Čo by sa mali deti a rodičia naučiť

Rozmaznávanie škodí deťom vtedy, keď sú neprimerane zahŕňané sladkosťami, darčekmi a peniazmi; ak sa im hneď splní každé prianie; ak sú pri každej nepohode alebo neúspechu pestované ako vo vatičke; ak im rodičia pomáhajú s vecami, ktoré by s trochou námahy zvládli i samé alebo by sa ich mohli naučiť; ak rodičia riešia za nich konflikty namiesto toho, aby im prenechali iniciatívu; keď im neukladajú žiadne domáce práce. Lebo vtedy sa dieťa naučí: Na nepríjemné veci sú tu iní.

Môže vás zaujímať:

Rozmaznané deti, (ne)láskaví rodičia
Rozmaznávaniu detí sa dá vyhnúť

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: