Zdravie bábätka máte aj vo svojich rukách

Zdravie bábätka máte aj vo svojich rukách
17.1.2020 v kategórii Bábätko, autor pr , foto: istockphoto.com

To, či sa vám narodí chlapec alebo dievča, ovplyvniť nedokážete. Jeho zdravie však do istej miery áno.

Rozhodnutie stať sa mamou patrí v živote k tým najvážnejším. Už nenesiete zodpovednosť iba za seba, ale i za život svojho dieťaťa. V súčasnosti, keď približne každý 6. pár nemôže otehotnieť, nemožno už tehotenstvo považovať za „samozrejmosť“. 

Dôkladná príprava je dôležitá. 

Zdravý životný štýl, vyvážená strava, vyhýbanie sa alkoholu, drogám i fajčeniu – to všetko sú rozumné kroky, ktoré môže každá nastávajúca mama spraviť. Viaceré svetové štúdie sa zhodujú v tom, že práve strava bohatá na vitamíny a minerály, je rozhodujúcim faktorom. 

Dôležitá kyselina listová

Ide najmä o kyselinu listovú,  omega-3 mastné kyseliny, vitamín D3, jód a ďalšie látky, ktorých užívanie má pred i počas tehotenstva dokázateľne pozitívny vplyv na zdravie bábätka.

Kyselinu listovú si telo nedokáže vytvoriť, preto je dôležitý jej pravidelný príjem v strave a to najmä v období zvýšenej potreby v tehotenstve. Naviac, aby ju mohlo telo využiť, musí ju najprv premeniť na aktívnu formu. Foláty podporujú správnu krvotvorbu a delenie buniek, taktiež prispievajú k rastu materského tkaniva, vrátane placenty. 

Kyselina listová sa nachádza sa napr. v listovej zelenine, špenáte, šaláte, strukovinách, paradajkách, kuracej a morčacej pečeni, vajciach ap. Počas tehotenstva je však jej množstvo prijímané zo stravy pre vývoj plodu nepostačujúce, preto je vhodné, aby si ju  budúce matky začali dopĺňať už v období plánovania aspoň mesiac pred počatím. 

kyselina listová 

Na význam kyseliny listovej v strave upozorňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)

„Nutričný stav žien pred a počas tehotenstva hrá kľúčovú úlohu pri raste a vývoji plodu. Zlý stav výživy u ženy pred počatím a na začiatku gravidity môže zvýšiť riziko nepriaznivých výsledkov v tehotenstve. Vrodené defekty, ktorými trpia niektoré bábätká po narodení, môžu byť spôsobené viacerými rizikovými faktormi.  Defekty neurálnej trubice, ako je napríklad spina bifida (rázštep chrbtice a miechy), sú jednou z najbežnejších vrodených malformácií.

Súčasné dôkazy naznačujú, že suplementácia (dodávanie) kyseliny listovej v perikoncepčnom období, buď samostatne alebo v kombinácii s inými vitamínmi a minerálmi, môže dokázateľne zabrániť defektom neurálnej trubice u detí.“

Nové zloženie Femibion 1 a 3 obsahuje aj cholín, látku, ktorá je súčasťou bunkovej steny každej jednej bunky v našom tele a ktorej potreba sa v tehotenstve a období dojčenia zvyšuje.

Vo Femibione 2 a 3 je okrem dôležitých folátov (kombinácie aktívnej formy folátu Metafolínu a kyseliny listovej) aj omega-3 mastná kyselina DHA a novopridaný luteín v ďalšej kapsule. DHA si telo v období od 13. týždňa tehotenstva a počas dojčenia žiada vo zvýšenej miere. 

Príjem kyseliny dokozahexaénovej (DHA) cez pupočnú šnúru z tela matky prispieva k normálnemu vývoju mozgu a očí plodu a prospešný je aj pre vývoj mozgu a zraku dojčených dojčiat, ktoré DHA prijmú v materskom mlieku. 

Femibion je výnimočný svojím zložením. Pomáha pokryť špecifické potreby žien pred otehotnením, počas neho a až do ukončenia dojčenia, dieťatko aj mamička dostanú v každej fáze presne to, čo potrebujú.