Sprcha iba raz do týždňa? Najnovší prieskum dermatológov to potvrdzuje!

Sprcha iba raz do týždňa? Najnovší prieskum dermatológov to potvrdzuje!
14.8.2018 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Magazín Time sa spýtal lekárov, ako často by sme sa mali sprchovať. Pokiaľ by išlo čisto o zdravie a telesný pach by nehral žiadnu úlohu, ideálna by podľa nich bola jedna, maximálne dve sprchy za týždeň.

Príliš veľa vody pokožke škodí

Myslím si, že väčšina ľudí sa umýva až príliš často,“ hovorí Brandon C. Mitchell, dermatológ a odborný asistent na George Washington University. „Umývaním totiž kožu zbavujeme prirodzeného mazu, navyše, môžeme narušiť populáciu baktérií, ktorá na nej žije a podporuje náš imunitný systém,“ vysvetľuje.

Ľudia si myslia, že vďaka častému umývaniu budú zdravší, ale z bakteriologického hľadiska je to nezmysel,“ dodáva Elaine Larsonová, expertka na infekčné ochorenia z Kolumbijskej univerzity v New Yorku. Prehnaná hygiena, podľa nej, môže byť škodlivá zvlášť pre ľudí so suchou pokožkou. Umývaním sa vysušuje, a môžu tak do nej ľahšie preniknúť mikroorganizmy, ktoré prenášajú infekcie.

Sprchujte sa bez mydla

Každý z nás má, samozrejme, inak fyzicky náročné zamestnanie, inak sa potí, niekto trpí výraznejším telesným zápachom a niekto,  jednoducho, myšlienku na deň bez sprchy neznesie. „Ľuďom, ktorí sa umývajú každý deň, odporúčam aspoň nepoužívať mydlo na celé telo,“ podotýka Mitchell. Úplne stačí zamerať sa iba na podpazušie a intímne partie.