Správne meno pre vaše dieťa - bežné alebo radšej originálne?

Redakcia | 18. august 2023
Správne meno pre vaše dieťa - bežné alebo radšej originálne?

A ako sa bude volať? Tak to je asi druhá najčastejšie kladená otázka (prvá sa týka pohlavia dieťatka), ktorú budúce mamičky dostávajú zo svojho okolia. Vybrať meno sa môže zdať jednoduchou záležitosťou, však mien je na výber nespočetne. Treba si však uvedomiť, že nositeľom mena nebudeme my, ale naše dieťa a preto treba k tejto milej, no zároveň dôležitej povinnosti pristupovať zodpovedne a výber mena si dobre premyslieť

Prečo je meno pre nás také dôležité?

Pretože nás sprevádza celý život (teda pokiaľ si ho viackrát nezmeníme), je dôležitou súčasťou každého človeka, je to naša poznávacia značka a možno si to neuvedomuje, ale môže zohrávať veľmi významnú úlohu v našom živote. Psychológovia tvrdia, že ľudia, ktorí sú spokojní so svojím menom sa cítia sebavedomejší a toto prenášajú aj do svojho osobného a pracovného života, kde môžu byť úspešnejší ako tí, ktorí k svojmu menu nepristupujú veľmi pozitívne a celkom sa s ním nestotožnili. 
Ak ste sa s partnerom dohodli a váš vkus pri výbere mien je veľmi podobný, potom môže byť táto činnosť príjemnou časťou tehotenstva a ak k tomu ešte prizvete starých rodičov, resp. celú rodinu o zábavu máte postarané. Toto je ideálny stav, skutočnosť  však môže byť celkom iná. Pokiaľ ste vy zástancom modernejších mien a váš partner pochádza z rodiny kde sa meno dedí z generácie na generáciu, bude to trošku zložitejšie. Tu môže byť riešením kompromis, ktorý uspokojí obe strany. 
Gabika sa úpenlivo snažila vyhovoriť svojmu manželovi, že Miroslavov v rodine je akurát tak dosť a najvhodnejšia chvíľa porušiť túto rodinnú tradíciu prišla práve s ich synom. Mená ako Maximilián alebo Tadeáš boli zmietnuté zo stola a tak manželia pristúpili k dohode. Výsledkom ich osem mesačného doťahovania je meno Miron. Gabika si presadila svoju netradičnosť a manžel Miro mal pocit zadosťučinenia, teda aspoň čiastočne...

Tak nech už je to u vás akokoľvek, spokojnosť oboch rodičov je dôležitá, potom už iba zostáva dúfať, že nositeľ  mena sa bude stotožňovať s vkusom mamičky a otecka.

Chceme aby meno bolo výnimočné, tak ako dieťa

Iste každé dieťa je pre svojich rodičov výnimočné, to však neznamená, že túto skutočnosť musíme dokázať  aj ostatným a to tým najokázalejším spôsobom, výberom mena.

Mnoho rodičov má mylnú predstavu o tom ako nezvyčajným a majestátne znejúcim menom podčiarknu individualitu a výnimočnosť dieťaťa. S menom Konštantín alebo Servác budú deti naozaj neprehliadnuteľné,  táto pozornosť však môže byť v neskoršom veku neželaná  a skôr na príťaž. Páčia sa vám mená ako Metod alebo Apsolón? Historici by z vás určite mali radosť, ale dnes by sme tieto mená mohli považovať nanajvýš za nepraktické a len veľmi ťažko by sme hľadali deti s týmito menami. 

Zahraničné mená

Ďalšou veľmi obľúbenou kategóriou sú zahraničné mená.  Ich výskyt u nás je prirodzeným prejavom globalizácie a tak ako sa postupne udomácnili cudzie slovíčka v našom jazyku, tak slovenský kalendár postupne plnia zahraničné mená. Existuje hneď niekoľko dôvodov prečo sa rodičia rozhodnú svoje ratolesti pomenovať nie celkom slovenskými menami.
Výber mena Carly, Lilien alebo Bryan je častokrát iba pragmatickým riešením, keď je jeden z rodičov cudzincom a v mnohých prípadoch takéto meno foneticky viac sedí k zahraničnému priezvisku. Aj keď ste možno zástancom tradičných slovenských mien, musíte uznať, že Lillien Cole znie ľubozvučnejšie ako Ľubomíra Cole. Veľkým trendom, zároveň však rozumným kompromisom u rodičov, z ktorých jeden je inej národnosti ako slovenskej je ekvivalent slovenského mena, ktoré je súčasne aj medzinárodným napr. Catherine, Lucy, Michael, nestarnúca klasika, zrozumiteľná vo všetkých kútoch sveta. 
Druhú kategóriu prívržencov zahraničných mien tvoria mamičky a oteckovia, ktorí sú voči tradíciám veľmi benevolentní a chcú aby ich potomok bol nositeľom nevšedného mena alebo sa im jednoducho takéto meno páči. Tu je však potrebné zvážiť , všetky okolnosti, ktoré môžu nastať. Grace, Joshua alebo Samantha môžu byť pre niekoho okúzľujúce mená, ale v kombinácii s rýdzo slovenským prieviskom, to už možno neznie tak pompézne, Grace Kováčová znie nanajvýš rozpačito a noblesa, ktoré toto meno nesie, sa celkom vytráca. Ak ste sa pre nezvyčajné meno rozhodli, skúste sa predtým vžiť do kože vašej dcéry alebo syna, ktorí sa s reakciami okolia na ich meno budú stretávať  denne a či naozaj budú stáť o rozruch, ktorého pôvodcom môže byť práve ich neobvyklé meno. 
Zahraničné mená sa však objavujú čoraz častejšie a môžeme iba konštatovať, že mená ako Jessica, Mellisa a Ciara sa tešia obľube aj v slovenských rodinách.

Nekonvenční rodičia=atypické mená

Efraim, Sidney, Bentley alebo Marylin, tak aj takýchto nositeľov mien máme na Slovensku. Ľudia vymykajúci sa z bežného spoločenského rámca, takmer vo všetkých smeroch svojej existencie, ktorí si chcú udržať status spoločenskej slobody, nekonvenčnosti a hlavne svojej osobitosti nemôžu zaostávať ani v záležitostiach svojich detí a preto už ich samotné mená musia byť dych vyrážajúce. 

Milan, ktorý sa vymykal životu bežného človeka v meste, žil takmer na každom kontinente, dobrodruh, cestovateľ a burič tradícií vždy skalopevne tvrdil, že jeho syn sa nebude volať inak ako Sandokan, iné meno ani neprichádzalo do úvahy. Jeho partnerka mu však tento odvážny počin vyhovorila. Síce vynaložila enormnú námahu (počas tehotenstva celých deväť mesiacov deň čo deň dohovárania), no nakoniec sa podarilo. Oteckovi sa narodil krásny synček a paradoxne zdedil meno práve po ňom.

Psychológovia pri extravagantných menách zdvíhajú varovný prst a upozorňujú rodičov na negatíva, ktoré so sebou prinášajú. Hlavne deti dokážu byť v tomto smere veľmi kruté a všetko čo sa vymyká bežnému štandardu dokážu odsúdiť. Dieťa, ktorého sa to týka tak môže aj v dospelosti trpieť nedostatkom sebavedomia a problémom zaradiť sa do kolektívu. 
Aké meno mu vyberiete je len na vašom rozhodnutí v prípade veľmi netradičného mena si však  pripravte adekvátne vysvetlenie pre vaše dieťa, ktoré mu pomôže pochopiť  jedinečnosť jeho mena. Osvedčeným spôsobom môže byť aj príbeh, ktorý úzko súvisí s jeho menom, dieťa sa tak môže cítiť veľmi poctené a výnimočnosť bude v tomto prípade chápať veľmi kladne. 
Ak ste stále na pochybách a neviete sa rozhodnúť alebo sa s polovičkou neviete dohodnúť  prinášame vám niekoľko tipov, ktorými sa môžete pri výbere mena riadiť. Predtým ako sa rozhodnete skúste si odpovedať na pár otázok.

1. Bude sa mu meno páčiť?

Najlepšie to zistíte keď sa pokúsite predstaviť situáciu, že daného mena ste nositeľom práve vy a vrátite sa o niekoľko desiatok rokov späť do škôlky alebo školy a možno zistíte, že s menom Pamela to nebude celkom jednoduché alebo Františka je síce klasika, ale nejako vám nejde dohromady s ružovými šatočkami a anjelskou tváričkou. 
Čo sa tak spýtať toho najkompetentnejšieho? Oslovujte menom svoje dieťatko už v brušku a počkajte si na jeho reakciu...

2. Hodí sa meno k priezvisku?

Meno a priezvisko by mali vytvárať celok, vzájomne sa dopĺňať a znieť jednotne. Preto sa ku klasickým slovenským priezviskám Novák alebo Gajdoš hodia skôr Marek a Michal ako Deklen alebo Jonathan. Je to však otázka vkusu a žiadne jednoznačné pravidlá na to neexistujú. Riaďte sa svojim citom a intuíciou, mená spolu s vašim priezviskom si  zopakujte niekoľkokrát a sami budete počuť, ktoré znejú najlepšie. 

3. Nie je príliš dlhé alebo krátke?

Ak máte príliš dlhé priezvisko vhodnejšie je kratšie meno a naopak ku kratšiemu priezvisku lepšie sedí dlhšie meno. Príliš krátke meno môže paradoxne znieť nezrozumiteľne, práve preto, že rytmicky znie veľmi krátko. Napríklad Ján Vaňo spolu veľmi splývajú a nevyznie ani meno ani priezvisko. Rozpačito však pôsobí aj dlhé meno k dlhému priezvisku napríklad Vladimíra Studenkovičová, okrem toho, že sa nezmestí do žiadnych koloniek a formulárov, pôsobí trochu nudne a hlavne sa nebude chcieť nikomu ho vypisovať , zaberá to príliš veľa času. Viac šik by znelo Ema Studenkovičová.

4. Akú má históriu, čo znamená a koho predstavuje?

Ak ste sa už pre meno rozhodli, možno by pre vás bol zaujímavý historický a jazykový význam mena či životopisy a osudy slávnych menovcov. Tieto informácie môžu byť nápomocné a na jednej strane nás môžu v správnosti výberu iba utvrdiť, no na druhej strane vyvolať v nás pochybnosti či sme sa rozhodli správne. 
Ak si myslíte, že meno môže do určitej miery ovplyvniť  samotného človeka a jeho vlastnosti, môžete ho vybrať aj podľa jeho významu, kde sa dozviete ako jednotlivé mená disponujú už predurčenými vlastnosťami.  
Ak však patríte do skupiny racionálne uvažujúcich matiek, ktoré sa na tieto veci pozerajú veľmi skepticky, najlepším pomocníkom bude pravdepodobne vaša a partnerova fantázia. Ak sa vám, ale bude máliť pokojne do tejto činnosti zapojte celú rodinu.

Mená, ktoré sú na Slovensku najviac trendy

V roku 2022 vyberali rodičia deťom tieto mená:

Dievčenské: Sofia, Eliška, Nina, Ema, Viktória, Natália, Nela, Sára, Mia, Olívia

Chlapčenské: Jakub, Samuel, Adam, Michal, Oliver, Filip, Tomáš, Martin, Matej, Richard 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: