Optimálne miesto na prebaľovanie

Optimálne miesto na prebaľovanie
14.12.2016 v kategórii Bábätko, autor Mgr. Jarmila Hýroššová, foto: istockphoto.com

Ak sa má cítiť bábätko i vy pri prebaľovaní dobre, je výber vhodného miesta alfou a omegou. Premyslite si preto už pred pôrodom, kde budete bábo prebaľovať.

Vhodné miesta na prebaľovanie bábätka

Prebaľovanie bábätka v kúpelni

Ak je kúpeľňa malá, prebaľovací pult sa do nej nemusí zmestiť, ale môžeme postupovať alternatívne, napríklad nainštalovaním dosky na alebo nad pračku, na ktorú možno položiť prebaľovaciu podložku. Ak je kúpeľňa priestrannejšia a nenachádza sa v nej práčka, možno v nej umiestniť prebaľovací pult. Ak je v kúpeľni dosť miesta, môže sa stať prebaľovacia komoda, zladená s ostatným nábytkom, jej súčasťou.

Prebaľovanie bábätka v kuchyni

Ak máte priestrannejšiu kuchyňu s dlaždicami alebo linoleom, nemal by byť problém umiestniť v nej prebaľovací stôl s vaničkou a kuchyňa sa tak stane i miestom na kúpanie bábätka.

Prebaľovanie v spálni

Na nábytok, prípadne na posteľ, možno kedykoľvek umiestniť prebaľovaciu podložku. Ak máte v tejto miestnosti nedostatok nábytku, zvážte kúpu prebaľovacej komody.

Niekoľko možností na prebaľovanie bábätka

Typov prebaľovacích „staníc“ je niekoľko. Najjednoduchšou verziou je už spomínaná prebaľovacia podložka. Možno ju umiestniť kdekoľvek – na posteľ, na stôl atď. Jej najväčšou výhodou je to, že je prenosná a skladná, ľahko ju upracete.

Čo sa týka praktickosti prebaľovania, má prebaľovacia podložka jedno mínus – ak nemá stabilné miesto, musíte ju zakaždým upratovať, aby nezavadzala. Zároveň vyvstáva otázka, kam umiestniť ďalšie prebaľovacie potreby, ako napr. plienky, obrúsky, krém a iné.

Prečítajte si: Má cumlík vplyv na vývoj reči?

Vlastné pulty určené na prebaľovanie rozdeľujeme na dva druhy: plastové s kovovými nohami alebo drevené – tie môžu byť policové alebo komodového typu. Výhodou prebaľovacieho plastového pultu je, že ho možno umiestniť kdekoľvek v byte – v kúpeľni, v kuchyni a pod.

Prečítajte si: Starostlivosť o bábätko. Viete, čo treba urobiť? Otestujte sa!

Obsahuje kôš alebo poličku na uloženie ďalších potrieb na prebaľovanie a kúpanie dieťaťa. Býva vodeodolný a často máva pod sebou umiestnenú vaničku. Plastové pulty sa vyrábajú väčšinou na kolieskach, takže je ľahké premiestňovať ich podľa potreby. Kolieska sa dajú samozrejme zabrzdiť.

Drevené komody s prebaľovacím pultom – nákup takéhoto kusu nábytku sa vyplatí najmä v  prípade, že vieme ako a na čo prebudovať komodu, keď dieťa vyrastie.

Niektoré komody môžu slúžiť ako úložný priestor na oblečenie, lebo disponujú klasickými zásuvkami a nástavec na prebaľovanie sa dá ľahko odstrániť. Pri nákupe prebaľovacej komody myslite na zladenie dizajnu s ostatným nábytkom v miestnosti, aby ste mohli komodu využívať čo najdlhšie, lebo jej nákup je zo všetkých spomínaných možností na prebaľovanie najnákladnejší.

Ako dieťatku prebaľovanie spríjemniť

Každý deň plné plienky, stále dokola prebaľovanie, je jasné, že raz sa táto činnosť stane rutinou. Nielen pre mamu, ale aj pre bábätko. Aby sa vaše dieťa nenudilo, pomôžu hračky, ktoré zavesíte nad prebaľovací pult, to fascinuje aj najmenšie bábätká.

Prečítajte si: TEST: Je vaše dieťa pripravené začať s nácvikom na nočník?

Staršie majú rady hrkálky, ktorými môžu triasť, alebo zaujímavý predmet, s ktorým sa môžu zabaviť. Alebo môžete nad miesto, kde prebaľujete, zavesiť zvonkohru, ktorá vyludzuje jemné tóny.

 Tip MAMA a ja

Nikdy nenechávajte dieťa ležať bez dozoru! Zo dňa na deň bude totiž aktívnejšie a kedykoľvek sa môže prevrátiť z chrbátika na bruško a zmeniť polohu. Ak leží samo na prebaľovacej podložke, pulte či komode, je nebezpečenstvo úrazu veľmi vysoké.