Najčastejšie chyby pri manipulácii s bábätkom
foto: istockphoto.com
Týmto chybám sa vyhnite.
Najčastejšie chyby pri manipulácii s bábätkom - čo robíme nesprávne?
- nesprávna technika zdvíhania – časté chytanie detí pod krkom
- nosenie prevažne len vo vertikálnej polohe
- predčasne posadenie detí (jedálenská stolička, športový kočík...)
- nesprávne pomôcky pri vývoji: chodítka, hopsadlá, chôdza za ruky, predčasné vertikalizovanie dieťaťa (potreba stále ho niečo učiť dieťa – sedieť, loziť, chodiť, plaziť...)
- predčasné obúvanie – tesné ponožky alebo topánky kvôli tomu, že sú pekné. Deti sa potrebujú hýbať, mať voľnosť, nohy sú do pol roka uchopovacím orgánom. Ak sa deti za každú cenu obúvajú, detské chodidlo nemá možnosť sa správne svalovo tvarovať a vyvíjať.
- menej je niekedy viac – netreba mať úplne všetky pomôcky a hračky, čo nájdeme na internete
Prečítajte si tiež:
Rady fyzioterapeutky: Toto ÁNO a toto NIE. Čím môžeme uškodiť bábätku
Nosenie v šatke či nosiči
K zásadám správneho nosenia patrí predovšetkým poloha dieťaťa tvárou k nosiacej osobe, horné končatiny sú pokrčené, dolné končatiny sú roznožené a pokrčené v bedrových kĺboch, kolenné kĺby nad úrovňou kostrče a chrbtica je oblúkovito zakrivená dozadu.
- Šatka je vhodná pri menších bábätkách, ktoré ešte nemajú spevnené šijové a chrbtové svalstvo a nedokážu držať hlavičku. Práve tú dokáže šatka pridržať, aby pri pohybe nezapadla dozadu alebo do strán.
- Nosič je následne vhodný pre väčšie deti, ktoré už hlavičku udržia, ich telo je dostatočne spevnené, zväčša už dokážu sedieť. Nosič im navyše poskytuje dobrý výhľad, napĺňa ich zvedavosť a prvotný záujem o okolie.
Prečítajte si tiež: