Chcete zvýšiť imunitu svojho bábätka? Robte TOTO!

Chcete zvýšiť imunitu svojho bábätka? Robte TOTO!
28.10.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Imunitná ochrana, ktorá sa v matkinom tele vytvorí v čase, keď je tehotná, čoskoro prestane postačovať. Dieťa potrebuje protilátky, ktoré dokážu reagovať na okolité prostredie. Nato je tu bozkávanie!

Prečo bozkávať bábätko?

Keď matka bozkáva svoje dieťa, na jej perách sa zachytávajú patogény z kože bábätka. Sú to baktérie, ktoré sa pravdepodobne dostanú aj do tráviaceho traktu dieťaťa.

Pre imunitu je dôležité materské mlieko

Imunitný systém matky na tieto mikroorganizmy zareaguje a protilátky sa prostredníctvom materského mlieka dostanú k bábätku.

Ak teda matka dojčí, je bozkávanie zároveň súčasťou imunitnej ochrany dieťaťa. Fyzický kontakt, pri ktorom sa pokožka matky dotýka novorodeniatka, má jednoznačne pozitívny vplyv na jeho zdravie.

Toto zoznamovanie sprostredkováva nielen emočné, ale aj biologické puto. Baktérie z kože matky osídlia pokožku dieťaťa a ich imunitné systémy sa takto prepoja.

Prečítajte si: Materské mlieko – prirodzený imunomodulátor

Vedeli ste, že...

...približne štvrtina jednovaječných dvojčiat sú zrkadlovým obrazom svojho súrodenca? Ak je jedno dieťa ľavák, druhé je pravákom. Jedno má znamienko na pravej strane, druhé na ľavej.

Prehlbovanie vzťahu s bábätkom prostredníctvom masáže