Bábätká: Touto hudbou ich upokojíte

Bábätká: Touto hudbou ich upokojíte
10.5.2018 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Mnoho štúdií preukázalo, že rovnako, ako v tehotenstve meditatívna hudba upokojuje psychiku, vážna hudba rozvíja intelekt a inteligenčný potenciál dieťaťa. A to všestranný.

Ak dieťatku púšťate Bacha, nestaviate ho síce na životnú cestu slávneho hudobníka, ale posilňujete hneď niekoľko schopností: bude muzikálnejšie, ľahšie sa bude učiť cudzie jazyky a logika mu bude hovoriť viac, než keď na vhodnú hudbu rezignujete.

Ovplyvňujte náladu bábätka hudbou

Vynikajúce je, že práve hudba je cenným pomocníkom pri usmerňovaní nálady bábätka, najmä, keď sa naň snažíte zúfalo vyladiť a výsledok je problematický.

Ak chcete komunikovať a aktivovať pozornosť bábätka, pustite mu Beethovena alebo Brahmsa, Dvořáka, prípadne svižné Mozartove skladby – tie vám pomôžu s drobčekom lepšie pracovať, hrať sa, rozvíjať jeho motorické schopnosti.

Naopak, problémy s plačom, psychomotorickým nepokojom a zaspávaním pomáhajú riešiť pokojné skladby Mozarta, Chopina či Čajkovského.

Metal bábätkám radšej nepúsťajte

A teraz, mamičky, ktoré máte k vážnej hudbe na míle ďaleko, pozor! Emócie aj inteligenciu dieťaťa ovplyvníte i ľudovou hudbou (nie pseudo ľudovkami), rovnako ako ďalšími hudobnými žánrami. Naopak, bábätkám ani novorodencom nesvedčí tvrdá rocková hudba, napríklad, thrash metal, rovnako, ako si nepotrpia na free jazz a podobné disharmonické produkcie.

Z jednoduchého dôvodu: prudké zmeny rytmu dieťa dezorientujú, disharmónia ho znepokojuje. Ťažšie sa sústredí, môže dokonca dôjsť k poruchám koordinácie v oblasti hrubej a jemnej motoriky, ďalej k poruchám verbálnej komunikácie, až k poruchám sociálnym. Príliš hlasná hudba navyše poškodzuje sluch dieťatka.

VESELÁ RODINA: Terapia hudbou
Prečítajte si tiež:

VESELÁ RODINA: Terapia hudbou

Zdravé muzicírovanie doma

Počúvajte reprodukovanú hudbu, spievajte, a až toho bude dieťatko schopné, pustite sa do muzicírovania. Najprv pomôžu varešky, rapkáčiky, neskôr Orffove nástroje, zobcová flauta.

Hra na hudobný nástroj zlepšuje, okrem iného, jemnú motoriku, rozvíja komunikačné zručnosti a zlepšuje sebavedomie. Pamätajte, že nie je iba vhodnou činnosťou pre malého majiteľa dobrého hudobného sluchu, pri rozumnom prístupe a trpezlivosti významne posilní aj schopnosti dieťaťa, ktoré ním príliš obdarované nie je. Doprajte mu v ranom veku aspoň xylofón, paličky alebo rumba guľu.

Hudobníci odporúčajú nezakúpiť si jednoduché hudobné nástroje v hračkárstve, ale v predajniach hudobných nástrojov. Tak budete mať istotu, že dieťaťu naozaj dobre poslúžia a nezhoršia mu hudobný sluch.