Alternatívne spôsoby kŕmenia

Alternatívne spôsoby kŕmenia
14.10.2016 v kategórii Bábätko, autor Mgr. Mária Kopčíková, foto: istockphoto.com

Niekedy sa stane, že dojčenie nejde jednoducho a dieťatko treba dokrmovať. Dôvody na to bývajú rôzne. Možno ste už počuli, že v takomto prípade by sa dieťatko nemalo kŕmiť fľašou. Prekvapilo vás toto tvrdenie a nevidíte dôvod na to, aby ste špeciálnu a možno aj dosť drahú fľašu na tento účel nepoužili? V tomto článku sa pokúsime objasniť dôvod, prečo fľašou nie a tiež ponúkneme spôsoby, ako inak sa to dá urobiť.

Kedy treba dieťa dokrmovať?

 • Pokiaľ je matka oddelená od dieťaťa – z dôvodu ochorenia, pozorovania dieťaťa, zdravotného stavu matky (vyčerpanie po pôrode, cisársky rez...).
 • V prípade, že sa dieťa nevie, alebo odmieta prisať na prsník.
 • Ak si nie je schopné vytiahnuť dostatok mlieka.

Alternatívne spôsoby kŕmenia

V prípade, že dieťa musí byť z nejakého dôvodu dokrmované, mali by všetci, ktorí sa oň starajú, ovládať alternatívne spôsoby kŕmenia. Dieťa by nemalo byť kŕmené z fľaše, a to z dvoch dôvodov: pitie z fľaše a dudlanie cumlíka vyžaduje úplne inú techniku satia, než pitie z prsníka. Následne môže byť dieťa zmätené a odmietať prsník. Prípadne sa na prsník prisaje nesprávnym spôsobom, snažiac sa imitovať pitie z fľaše. V dôsledku toho klesá tvorba mliečka

Efektívne satie z prsníka

Ak dieťa saje z prsníka, kde dostane málo mlieka, ktoré tečie pomaly, a zrazu sa objaví fľaša, z ktorej tečie rýchlo, väčšinou si dosť rýchlo uvedomí, čo je výhodnejšie. Čím lepšie je dieťa prisaté k prsníku, tým ľahšie získa mlieko. Najmä, ak sa ho žene tvorí menej. 

V prvých dňoch dojčenia je mlieka málo, ale toto množstvo stačí, pokiaľ je dieťa schopné získať všetko dostupné mlieko. Ak sa prisaje nesprávne, nie je schopné sať mlieko z prsníka dostatočne efektívne, a keď sa tok mlieka spomalí, môže zaspať, alebo sa od prsníka odtiahnuť.
Prečítajte si: Mliečne peripetie? Zážitok dojčiacej matky.

Preto dieťa, ktorému sme podali fľašu, môže odmietať piť z prsníka, pretože mu mliečko netečie rovnomerne.

Ako nakŕmiť dieťa, ktoré nechce sať?

Ak vás práve napadla otázka, ako inak teda dieťa nakŕmiť, tak vedzte, že sa to dá urobiť niekoľkými spôsobmi: kŕmenie cievkou po prste, striekačkou, pohárikom, lyžičkou, laktačnou pomôckou – suplementorom, alebo použitím tzv. finger-feedra.

U nás sa veľmi často rieši dokrmovanie už v pôrodnici, nie vždy úplne optimálne. Moja skúsenosť je taká, že sa najčastejšie využíva striekačka, čo je v poriadku, ale technika, akou sa to robí, nie je vždy správna. Často je deťom mlieko do úst len vstrekované, niekedy mamičky ťažko zvládnu, aby mliečko (ktoré možno veľmi ťažko odsali) dostalo dieťa do bruška – pri zlej technike vyteká mimo úst, čo v konečnom dôsledku frustruje matku aj dieťa.
Pri správnom alternatívnom kŕmení dieťaťa je ono samé aktívne, pracuje jazykom a učí sa tak správne sať!!! To znamená, že keď napríklad dieťa kŕmite zo striekačky, tak si jej obsah dieťa vyťahuje satím samo, bez toho, aby ste pritláčali na piest.
Pri výbere pomôcky na dokrmovanie sa rozhodujeme podľa toho, či sa dieťatko vie prisať na prsník, alebo nie. Pri akomkoľvek dokrmovaní by sme nemali zabúdať na to, že dieťa musí s nami spolupracovať. My by sme mali stimulovať jeho sací reflex a dieťa by malo aktívne sať. 
Prečítajte si: Dehydrované bábätko: Ako zistíte, či má bábätko dostatok tekutín?

Alternatívne spôsoby kŕmenia: Kŕmenie cievkou po prste

Ak sa dieťa nevie prisať, alebo sa nemôže prisať, pretože je napr. zo zdravotných dôvodov oddelené od matky, potom je vhodné použiť kŕmenie cievkou po prste, ktoré pomáha dieťaťu naučiť sa sať a správne sa prisať na prsník. 
Kanadský pediater a odborník na dojčenie, Dr. Jack Newman, uvádza ďalšie dôvody na použitie kŕmenia po prste:
 • dieťa je príliš ospalé, aby sa správne nadojčilo,
 • dojčenie je dočasne prerušené (neprítomnosť matky),
 • mama má také boľavé bradavky, že nie je možné priložiť si dieťa na prsník (kŕmenie pomocou prsta poskytne na niekoľko dní čas na ich zotavenie a nevytvárajú sa ďalšie problémy, ktoré vznikajú používaním cumlíkov).
Kŕmenie pomocou prsta je spôsobom ako pripraviť na dojčenie dieťa, ktoré sa odmieta prisať na prsník. Je vhodné používať ho jednu-dve minúty predtým, než sa pokúsite priložiť dieťa k prsníku. Nie je dobré nechať dieťa „vyhladovať“. Je dobre hlad trocha zmenšiť pomocou kŕmenia cievkou po prste a potom sa pokúsiť dieťa priložiť na prsník.

Ako uvádza Jack Newman, niekedy je potrebné kŕmiť pomocou prsta niekoľko dní alebo týždeň. Ak sa aj dieťa naučí prisať k prsníku, cievka bude možno naďalej na určitú dobu pre vás potrebná, aby dieťa dostalo potrebnú výživu. Aj keď sa totiž naučí prisať, toto prisatie nemusí byť správne a satie nemusí byť také účinné, ako by bolo treba na zabezpečenie správneho prísunu mlieka.

Ako na kŕmenie pomocou cievky:  

 • Ostrihajte si nechty nakrátko; pripravte si cievku pripojenú na striekačku s odstatým materským mliekom alebo jeho  náhradou.
 • Dieťa položte na podložku (posteľ, prebaľovací pult) oproti sebe.
 • Prstom s cievkou (cievku vedieme popri ukazováku, pridržiavame si ju palcom tej istej ruky) pošteklite pery dieťaťa, až kým neotvorí ústa dostatočne na to, aby ste prst mohli vsunúť dnu. Pokiaľ by bolo dieťa veľmi ospalé, ale ho už musíte nakŕmiť, prst môžete  dnu jemne strčiť. Dieťa väčšinou začne sať, pretože prísun tekutiny ho zobudí.
 • Ukazovák s cievkou vsuňte do úst tak, že bruško ukazováka smeruje na horné podnebie. Tam je sací bod, po ktorého stimulácii dieťa začne pohybovať jazykom. Držte prst najrovnejšie, ako môžete, aby ste umožnili jazyku dieťaťa pohybovať sa rovno a dopredu.
 • Musíte docieliť to, aby dieťa začalo sať takým spôsobom, že si bude mliečko zo striekačky vyťahovať naozaj samo!
 • Namiesto striekačky môžete použiť laktačnú pomôcku, zhotovenú z hadičky a fľaše s odstriekaným materským mliekom (alebo jeho náhradou). Hadička má prechádzať do fľaše naplnenej tekutinou cez rozšírenú dierku v cumlíku.
 • Tento spôsob môžete obmeniť tak, že namiesto cievky použijete silikónovú špičku – Finger feeder.
 • Cievku, ako aj Finger feeder kúpite v zdravotníckych potrebách.
Kŕmenie dieťaťa pomocou prsta nie je určené na jeho nakŕmenie!
Vtláčanie mlieka do úst dieťaťa zmarí úmysly, s ktorými sa kŕmenie pomocou prsta robí – teda naučiť dieťa správne sať a prisávať sa na prsník!

V ďalšej časti si môžete prečítať viac o kŕmení pohárikom.