Ako vybrať vhodný cumlík?

Ako vybrať vhodný cumlík?
25.3.2017 v kategórii Bábätko, autor Mgr. Jarmila Hýroššová, foto: istockphoto.com

Mnohí rodičia sa pýtajú, aký by mal byť ideálny cumeľ. Guľatý alebo zrezaný? Latexový alebo silikónový? A aký veľký?

Cumlíky bábätka upokojujú. Keď zlyhajú všetky metódy na utíšenie dieťatka, môže vám pomôcť cumlík, aby sa vaše dieťatko utíšilo a pokojne odpočívalo. Ale mnohí rodičia sa pýtajú, aký by mal byť ideálny cumeľ. Guľatý alebo zrezaný? Latexový alebo silikónový? A aký veľký? 

Ako vybrať pre bábätko správny cumlík

Správny cumlík musí byť predovšetkým bezpečný, s hygienickým atestom. Na tomto mieste sa určite nevyplatí šetriť. Odporúčame teda renomované kvalitné značky cumlíkov, ktoré sa riadia prísnymi normami a ponúkajú najkvalitnejšie produkty.

Cumlík dostať kúpiť i za 50 centov v obchodoch typu „Všetko za 0,50“, nenájdete však na ňom žiadne údaje o materiáli ani používaní, preto nie je záruka, že je i zdravotne bezchybný. Opatrnosti v tomto prípade nie je nikdy dosť.

Podľa veľkosti rozlišujeme tri druhy cumľov:

 • 1. od 0 do 6 mesiacov
 • 2. od 6 do 18 mesiacov
 • 3. od 18 mesiacov

Toto delenie je len orientačné. Každé dieťa sa vyvíja svojím vlastným tempom a určite sami spoznáte, kedy je vhodné vymeniť veľkosť cumlíka.

Cumlíky z rôznych materiálov

Na výber máme dva druhy materiálov: silikón alebo latex. Či kúpite latexový (žltkastý) alebo silikónový (priehľadný) cumeľ, je iba vecou vkusu.

Preto môžete pokojne nechať dieťa, nech sa rozhodne samo. Latex je prírodný materiál, ktorý je na dotyk príjemný. Ale keďže pozostáva z prírodného kaučukového mlieka, ktoré obsahuje tuky, rýchlejšie sa opotrebováva.

Latexový cumeľ sa odporúča vymieňať každých šesť až osem týždňov. Niektoré deti reagujú alergicky na proteíny, ktoré latex obsahuje.

Silikón síce dobre drží tvar, ľahšie sa však prehryzne. Preto ak má už dieťa prvé zúbky, treba cumlík častejšie kontrolovať a ak zistíme poškodenie materiálu, mali by sme ho zahodiť a zaobstarať druhý. Môže totiž dôjsť k odhryznutiu kúska cumlíka a uduseniu.

Aký tvar cumlíka je pre dieťa vhodný

Najnovšie výskumy z USA dokazujú, že tvar gumičky nemožno dávať do súvislosti s prípadnými chybami chrupu, ktoré sa môžu u dieťaťa prejaviť.

Cumlíky sa predávajú v troch základných tvaroch: guľatý, anatomický a symetrický. Najpoužívanejší je cumlík s anatomickým tvarom gumičky. Upozornenie: Takýto cumlík možno dávať dieťaťu do úst iba jedným spôsobom – guľatou časťou hore.

Akýmkoľvek spôsobom možno vložiť do úst dieťaťa cumlík guľatý a symetrický (cumeľ je plochý z oboch strán). Pri nákupe cumľa kupujte vždy rovnaký tvar, aký malo dieťa predtým.

Karička cumľa – gumička je pripojená k tzv. karičke, ktorá má praktický i dekoračný účel. Typické je vykrojenie pre nos a ventilačné otvory.

Vyberte takú karičku, aby sa hodila k veľkosti ústočiek dieťaťa. Nekupujte dieťaťu s útlou tváričkou cumlík s veľkou karičkou,  lebo môže mať ťažkosti s dýchaním.

S krúžkom či bez neho? To závisí zasa len od vášho vkusu. Cumlík bez krúžku je ideálny na zaspávanie – dieťa, ktoré „šermuje“ rúčkami pri zaspávaní a v spánku, sa nezachytí náhodne za krúžok a nevytiahne si ho z úst.

Nekupujte cumlík, ak:

 • gumička
  • latexová gumička má tmavohnedú farbu, je mäkká a málo pružná
  • v strede gumičky sa nachádzajú tuhé, plastické časti
  • nie je elastická (skontrolujte to: ak za ňu silno potiahnete, nemala by sa poškodiť)
  • obsahuje stvrdnuté miesta alebo nerovnosti
  • nie je označená značkou výrobcu, zle sa odvetráva (skontrolujte stisnutím – ak prestanete tlačiť, gumička by sa mala okamžite vrátiť do pôvodného tvaru)
 • karička
  • nemá požadovaný výrez na noštek
  • jej povrch je drsný, nerovný a ostrý
  • nemá ventilačné otvory
 • krúžok
  • je veľmi slabo pripevnený ku karičke (dieťa ho môže vytiahnuť a vziať do úst)

Niekedy treba vyskúšať viac druhov cumlíkov, kým dieťa nájde ten „pravý“ a nevypľuje ho veľkým oblúkom z pusy von.

Prečítajte si: S cumlíkom alebo bez?

Prečítajte si: Má cumlík vplyv na vývoj reči?

Zdroj: www.canpol.sk