7 problémov s dojčením alebo Na čo sa mamičky pýtajú laktačných poradkýň

7 problémov s dojčením  alebo Na čo sa mamičky pýtajú laktačných poradkýň
17.4.2017 v kategórii Bábätko, autor Lenka Klimentová, laktačná poradkyňa, foto: istockphoto.com

Čo všetko zaujíma mamičky ohľadne dojčenia?

Môže moje chudnutie bábätku uškodiť? 

Môže sa rýchle chudnutie po pôrode prejaviť na prospievaní dieťatka? Po pôrode mi zostalo 6 nadbytočných kilogramov, ktoré som počas dvoch mesiacov rýchlo zhodila. Okolie mi vyčíta, že kvôli tomu syn slabo priberá na váhe a celkovo je drobnejší. Môže to spolu súvisieť?
Pri dojčení sa skutočne nemá priveľmi rýchlo chudnúť. Napriek tomu si nemyslím, že menšie prírastky na váhe a to, že váš syn je celkovo drobnejší, má súvislosť s chudnutím po pôrode.

Aj podvyživené matky sú schopné poskytnúť dieťaťu kvalitné mlieko, a to určite nie je váš prípad. Skôr by som sa zamerala na kontrolu techniky dojčenia.

Taktiež by bolo vhodné skontrolovať prospievanie v percentilových grafoch. Kontaktujte laktačnú poradkyňu, ktorá celú situáciu zhodnotí a určite vám poradí. 
Prečítajte si: Technika dojčenia

Materské mlieko nemá prázdne kalórie

Prečo sú dojčené deti chudšie ako tie, ktoré pijú umelé mlieko? Mám sa ako mamička, ktorá svoje dieťa plne dojčí, obávať o jeho dostatočnú hmotnosť?
Dojčené deti pijú podľa svojej potreby, preto u nich menej často hrozí, že sa prejedia. Vypijú vždy iba toľko, koľko potrebujú. Materské mlieko neobsahuje žiadne tzv. „prázdne kalórie“, ako je to pri umelej výžive.

Nároky na výživu u detí sú individuálne. Aj dojčené deti sa svojou hmotnosťou navzájom odlišujú. Dôležité je sledovať percentilové grafy, ktoré sú v zdravotnom a očkovacom preukaze dieťaťa.

Ide o hmotnostno-výškový a dĺžkový graf. Musí sa brať do úvahy aj dĺžka a rešpektovať, že každé dieťa je iné. Jedno dieťa bude prospievať a priberať na váhe pri menšom počte kŕmení, zatiaľ čo iné môže vyžadovať dojčenie napríklad aj každú hodinu, aby prospievalo.

Pokiaľ je detský lekár spokojný s prospievaním vášho dieťaťa, nemusíte sa obávať. Vždy je potrebné prihliadať na to, akú hmotnosť a výšku majú rodičia. 
Prečítajte si:  Vývoj dieťaťa mesiac po mesiaci

Zaspí len na prsníku 

Dcérka (8 mesiacov) večer zaspáva výlučne na mojom prsníku. Zvykla si na to, pohodlné je to aj pre mňa a pre ňu zrejme príjemné. Trochu sa ale obávam, čo sa stane, keď prestanem dojčiť. Myslíte si, že dcéra si od tohto spôsobu zaspávania prirodzene odvykne? A čo si vôbec o zaspávaní na prsníku myslíte?
Čo sa týka zaspávania, je pochopiteľné, že sa dieťaťu príjemnejšie zaspáva pri mamičke, ako samému v postieľke. Ak vám to obom vyhovuje, je to úplne v poriadku.

A keď prestanete dojčiť, určite si zvykne na samostatné zaspávanie. Bez plaču sa to ale asi nezaobíde. Dôležitá je dôslednosť, bez nej to pôjde horšie. Dieťaťu ponúknite iné rituály. Zaspávanie je skôr psychologická záležitosť ako otázka dojčenia.

Závislá na dojčení

Mám možno trochu netypickú otázku. Malú pomaly odstavujem od materského mlieka, zdá sa, že jej to vôbec neprekáža. Ale mne áno! Páčili sa mi intímne chvíle či tesný fyzický kontakt. Dá sa povedať, že zatiaľ čo dcérka z odstavovania nemá žiadnu traumu, ja sa s celou situáciou vyrovnávam oveľa ťažšie. Čo mám robiť, keď som na dojčení závislá? 
Vaša otázka vôbec nie je nezvyčajná. Niekedy sa mamičky horšie vyrovnávajú s tým, že dojčenie a s ním spojené pekné chvíľky končia. Nepíšete, koľko má vaša dcérka mesiacov, ani z akého dôvodu ste sa rozhodli dojčenie ukončiť.

Možno ešte na odstavenie svojho dieťaťa nie ste pripravená. Napriek tomu, ak musíte dojčenie ukončiť, postupujte pomaly. To znamená znižovanie počtu dojčení úplne pozvoľne. 
Prečítajte si: Aké budú moje prsia po ukončení dojčenia?

Z jedného alebo oboch prsníkov?

Syn mojej švagrinej má sedem mesiacov a doteraz ho dojčí z oboch prsníkov pri každom dojčení. Malý má veľké problémy s nadúvaním a bolesťami bruška. Napadlo mi, či to nemôže byť práve spôsobom dojčenia? Alebo je to jedno? Všade čítam o tom, že po skončení prvých týždňov je lepšie dojčiť iba z jedného prsníka.

Spočiatku, keď sa dojčenie rozbieha, pri dojčení sa odporúča prsníky striedať. Neskôr, pokiaľ je to možné, odporúčame už dojčiť z jedného prsníka, aby sa dieťa dostalo k zadnému mlieku.

Ak pije dostatočne dlho z jedného prsníka a potom začne dávať najavo, že mu mlieko nestačí, potrebné je priložiť ho aj k druhému. Niektorým deťom stačí piť iba z jedného prsníka, iné vyžadujú prsníky dva.

Každá matka by sa tak mala riadiť potrebami svojho dieťaťa. Vždy by sa mala snažiť, aby aspoň z jedného prsníka dieťatko pilo dostatočne dlhý čas, a ďalšie dojčenie začínať z toho prsníka, z ktorého bábätko pilo menej.

Pokiaľ dojča pije viac predného mlieka, skutočne môže mať problémy s nadúvaním a bolesťami bruška. 

Môže mliečko od mamičky aj škodiť?

Materské mlieko je to najlepšie, čo môže matka dieťaťu do života poskytnúť. Lenže mliečko od mamičky obsahuje aj množstvo škodlivých látok a jedov zo stravy, zo vzduchu. Nemôžu dieťatku uškodiť?

Materské mlieko je tvorené ľudským telom, a tak sa doň môže dostať to, čo sa dostáva do nášho tela. Je nemožné zovšeobecniť, aký je v materskom mlieku obsah škodlivín, pretože u každej ženy to je iné.

Väčšinou výhody dojčenia zďaleka prevažujú nad nevýhodami. Každá matka, ktorá dojčí, by mala dodržiavať životosprávu, nemala by fajčiť, piť alkohol ani užívať drogy. Kolostrum (mledzivo) je úplne vyhovujúca prvá potrava novorodenca.

Imunoglobulíny, ktoré mledzivo obsahuje, mu poskytujú ochranu pred infekciou. Taktiež má preháňavé účinky a novorodencom pomáha zbaviť sa smolky. Zrelé materské mlieko mení svoje zloženie v závislosti na dennej dobe, dĺžke dojčenia, potrebe dieťaťa a ochoreniach, s ktorými matka prišla do kontaktu.

Obsahom ochranných látok tak dieťa chráni pred infekciami. Svojím zložením sa prispôsobuje veku dieťaťa. Záleží na každej matke, či sa rozhodne svoje dieťa dojčiť, alebo nie. Materské mlieko je skutočne to najlepšie, čo môže mamička svojmu dieťatku poskytnúť.    

Prečítajte si: Materské mlieko – prirodzený imunomodulátor

Problémy po odstavení

Minulý týždeň som prestala dojčiť. Teraz som pocítila zatvrdliny v oboch prsníkoch (doteraz som problémy nemala). Prikladám si teplé obklady, snažím sa ich masírovať, užívam lecitín, pijem mätu. Napriek tomu sa mi mlieko stále tvorí. Mám si ho odstriekavať? Prsníky začínam mať citlivé aj v pokoji a obávam sa zápalu.  

To, že sa po ukončení dojčenia materské mlieko ešte nejaký čas tvorí, je úplne normálne. Môže to trvať aj niekoľko mesiacov a odborne sa to nazýva galaktorea. Vaša situácia je však iná.

Vy ste prestali dojčiť iba pred týždňom, preto sa v prsníkoch môžu objaviť aj zatvrdliny a citlivosť. Namiesto teplých obkladov by som vám odporučila prsníky skôr schladiť.

Prsníky prehrievajte iba v prípade, že potrebujete trochu mlieka odstriekať. Odstriekavanie sa odporúča iba v prípade bolesti, alebo pri tvorbe zatvrdlín. Inak užívanie lecitínu a pitie mäty je v poriadku.