5 vecí, ktoré vás pri novorodeniatku môžu prekvapiť

Redakcia | 25. marec 2023
5 vecí, ktoré vás pri novorodeniatku môžu prekvapiť

...A po mesiacoch čakania si konečne v rukách držíte ten najkrajší darček, ktorý ste v živote mohli dostať. Radosť, hrdosť, krásne chvíle a pocit zodpovednosti, ale tiež prekvapivé momenty. Aj vy ste si mysleli, že vás nemôže nič prekvapiť? Pozrite sa, že určite áno.

1. Novorodeniatka zvyčajne nevyzerajú ako bábätká z tituliek časopisov

Že to nie je to celkom anjelik s hladkou pokožkou s ružovým nádychom a krásnym úsmevom? Zabudnite na bábätká z tituliek. Zvyčajne to nie sú novorodenci, a navyše väčšina týchto fotiek býva upravovaná. Takže žiadny stres. Predstavte si, čím všetkým muselo vaše dieťatko prejsť, pôrodné cesty nie sú maličkosť a prepáčte, ale vyzerať ako dokonalá bytosť po všetkých týchto tortúrach naozaj nie je možné. Hlavička stlačená, šupinky na telíčku, farba pokožky neidentifikovateľná. 

Váš drobec plával 9 mesiacov vo vode, nemal šancu budovať si akýkoľvek svalový tonus, a preto je jeho telíčko také ochabnuté. Pokožka je vráskavá a miestami pokrytá bielymi čiastočkami, ktoré sa nalepili na pokožku dieťatka ešte v brušku mamičky. Toto všetko sú však dočasné nedostatky, ktoré zmiznú a váš anjelik bude krásne titulkový. Ako povedala jedna mama troch detí: „Moja najstaršia dcéra vyzerala po narodení ako malá opička, prostredný syn ako staršia dáma a najmladšia pripomínala žabu, boli to však tie najkrajšie bábätká na svete, boli moje.“

2. Bábätká sú náročné

Ako je možné, že niečo také malé vyžaduje toľko pozornosti? Však iba spinká, papá, kaká, ciká. Je to však neustály kolotoč povinností: kúpanie, uspávanie, dojčenie, prezliekanie a pranie. „Každý deň ďakujem Bohu za takú vymoženosť, akou je práčka“, hovorí mama mesačného chlapčeka.

Ísť na prechádzku? Tak to je riadna fuška. Kým všetko pobalíte,  oblečiete seba, dieťa, vyteperíte sa s kočíkom von, pol dňa za vami. A že nemáte čas ani na malú toaletu? Je to celkom normálne, bude trvať istý čas, kým si nájdete systém a skĺbite všetky povinnosti so starostlivosťou o dieťa. Navyše, nie nadarmo sa hovorí, že ženy dokážu robiť niekoľko vecí naraz, takže potrvá zopár mesiacov a naraz budete prebaľovať,  telefonovať a zbierať špinavé oblečenie po byte. 

3. Nebol to ten magický okamih, bezhraničná láska neprišla bezprostredne po narodení

„Neprišiel ten nával bezhraničnej lásky matky k dieťaťu, vôbec som sa nerozplakala od dojatia, dokonca prišiel zvláštny pocit, že moje dieťa je mi cudzie. Som zlá matka?“ – opisuje svoje pocity mamička po pôrode. Mnoho žien potrebuje istý čas, aby si zvykli, že toto malé klbko bude súčasťou ich dní už do konca života. Znie to zvláštne, ale niekedy pomôže, keď sa od dieťatka na chvíľu vzdialite, napríklad si s partnerom odbehnete na večeru. Uvidíte, že už po hodinke vám malý poklad začne chýbať ako nikto predtým. 

4. Ste úplne iný rodič, než akým ste chceli byť

Poznáte tú povestnú vetu? „Ja, keď budem mať dieťa, nebudem toto, ono.“ A zrazu je všetko úplne inak. Že cumlík budete používať iba v nutných prípadoch?  A dieťa len trochu zamrnká a vy už bežíte s cumlíkom, len nech nezačne plakať. Alebo „budem používať iba látkové plienky, pretože je to zdravšie“. A teraz miestnosť plná ʺjednorazoviekʺ, len nech ich je dostatok. Na začiatku sme nejako nastavení, dávame na rady známych, kamarátok alebo našich rodičov. V konečnom dôsledku si všetko urobíte tak, ako bude najlepšie vyhovovať vám a vášmu dieťaťu. 

5. Také krehké stvorenia a toľko neporiadku!

Kto by to bol povedal, že niečo také malé dokáže zanechať takú spúšť v plienke alebo na vašom oblečení. Časté grckanie je dôsledok toho, že sval, ktorý funguje medzi pažerákom a žalúdkom nie je ešte dostatočne vyvinutý. A áno, aj prekvapenie v plienke nás môže zaraziť, ale je to tiež dočasná záležitosť a dieťatku sa tieto veci časom upravia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: