36. týždeň tehotenstva

36. týždeň tehotenstva
8.3.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 36. týždeň od poslednej menštruácie a 34. týždeň od oplodnenia

Vývoj plodu

Plod meria 48cm a váži 2700g.

Ultrazvukovým vyšetrením rozoznáte jednotlivé časti tváre. Plod sa ohmatáva, cmúľa si pršteky, spí alebo sa hýbe. Posledné 4 týždne tehotenstva plod priberá veľmi rýchlo, môže to byť 250 až 300g týždenne. Plod je už riadne vyvinutý, už len dorastá.

Má kompletne vyvinuté kosti, svaly, lanugo na telíčku už nie je prítomné, lebečné švy nie sú pevne spojené, čo umožňuje bezproblémový prechod hlavičky pôrodnými cestami. V 36. týždni by mal byť plod už hlavičkou dole.

Deti narodené v tomto týždni sa zvyčajne vyvíjajú bez väčších h problémov. Samozrejme závisí to od príčiny predčasného pôrodu.

Telesné zmeny u ženy

Už sa necítite veľmi pohodlne. Bruško je veľké, vaša pohyblivosť je obmedzená, avšak ak dieťa zaujme polohu hlavičkou k panve, potom je bruško ako keby menšie, vylepšuje sa dýchanie, nie je taký tlak na bránicu. Pociťujete kontrakcie. Ak sú sporadické a krátke, je to len príprava maternice na pôrod. V tomto období je vhodné začať s masážou hrádze. Pomôže vám to pri pôrode.

Vyšetrenia v poradni

Čakajú vás len bežné vyšetrenia, tlak, hmotnosť, ozvy plodu, jeho rast, pozorujú sa opuchy nôh, rúk, tváre a opäť vyšetria moč.