26. týždeň tehotenstva

26. týždeň tehotenstva
26.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 26. týždeň od poslednej menštruácie a 24. týždeň od počatia.

Vývoj plodu

Plod meria asi 35 cm a váži 750g.

Od 8. týždňa tehotenstva až do tohto obdobia boli viečka zrastené, teraz plod už dokáže otvoriť oči. Vnútorná stavba oka je už ukončená, okrem zrenice. Ešte nie sú plne vyvinuté cievy v sietnici. Práve preto, ak sa bábätko narodí v tomto termíne je riziko, že cievy nebudú vrastať tak ako majú.

Plod  je ešte stále veľmi chudý, ale od teraz začína o týždňa naberať na hmotnosti, postupne sa mu bude meniť koža, začnú sa ukladať tuky do podkožného priestoru. Do 30. týždňa je priberanie resp. ukladanie tuku do podkožia veľmi pomalé, neskôr sa priberanie zrýchli. Pohyby cítite jasne, viete nájsť miesto, kde sa opiera hlavičkou, viete identifikovať miesto, kde kopne nožičkou.

Telesné príznaky

Nič nové oproti minulému týžnu okrem zvýšenia hmotnosti. Celkový prírastok by mal byť okolo 8-9 kg.
Viac o priberaní v tehotenstve Tehotenstvo všeobecne.

Môže sa stať, že v tomto období sa začnete cítiť nepríťažlivo, máte obavu z pribúdajúcich kíl. Ak ste však doteraz pribrali + - 9 kg, je to v poriadku.

Životospráva ženy

Naďalej jesť tak, aby hmotnostný prírastok bol primeraný. Pravidelne navštevujte poradňu.
Vzhľadom na sťažené vyprázdňovanie moču pri tlaku maternice je potrebné chodiť na  toaletu častejšie. Nezadržiavajte moč, ako náhle pocítite potrebu, je nutné hneď vyprázdniť močový mechúr. Predídete tým možnej infekcii močových ciest.
Nezabúdajte na návštevu stomatológa.

Vyšetrenia

V tomto týždni vás nečaká žiadne mimoriadne vyšetrenie, len bežná poradňa.