Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,502 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prejedanie

  , Autor: VerDom

  Dobrý deň, nás 5 mesačný chlapček papá asi takto: ráno o 8:00 200 ml mlieka HIPP. O 11:00 prikrm. Je to zvyčajne batat, zemiak, mrkva, banán, jablko alebo ryžova kaša. Zje toho celkom dosť. Ryžovu kašu pripravujem zo 160 ml vody a 4-5 lyžíc kaše a takmer celú ju zje. Banán zje celý. Zemiak asi tak jeden stredne veľký zemiak. Alebo polovicu mrkvičky s tretinou zemiaku. Potom ma okolo 15:00 mlieko 160 ml. Medzi 17:00 a 18:00 má mlieko 160 ml. Po kúpani o 19:30 200 ml mlieka. V noci sa nezobudí ale mrnči kým nedostane mlieko niekedy 160 ml niekedy len 90. Ponúkame mu aj čaj alebo vodu. Za celý deň vypije cca 200 ml čaju. Je to v poriadku? Mne sa zdá že papá dosť veľa. Sme objednaní aj do metabolickej ambulancie pretože má nízky cholesterol a nejakú dobu sa mu nevstrebaval D vitamín. Do 3 mesiaca bol plne dojčený. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Čaj nemá konzumovať!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ponúkajte od smädu prevarenú ochladenú vodu.
  Jedálny lístok nie je správny. Neviem, kedy začal bez mliečny príkrm, ale už by mal konzumovať aj mäso. Ryžovú kašu by som dávala veľmi obmedzene, pretože, môže viesť k zápche. Má papať obilninovú kašu, buď mliečnu alebo bez mliečnu zarobenú do jeho mlieka.
  Takže : ráno mlieko, dopoludnia ovocie, to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu. Na obed mäsovo-zeleninový príkrm, odpoludnia mlieko, pred kúpaním mliečnu kašu a pred spaním ak chce mlieko.

Podobné otázky

 • je to obezita??

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  Som tetou mojej netere ktorá má výšku 100 cm a váži 22 kg.( má 3 roky).
  Má teda obeziitu. Jej strava nie je pestrá a teda ani nie zdravá.
  Rodičia dievčatka sa snažia teraz ju stravovať lepšie a upraviť jej návyky.
  Chcem sa opýtať či je v poriadku že posledné jedenie by malo mať o 18.00???
  Dávajú je nízkotučné jogurty : je to v poriadku? A čo detské paštety( ten obsah sa mi teda nepáčil
  Ďalej sa chcem opýtať čo si myslite o tom že sa snažia jej dávať málo cukru a kupujú jej diabetické keksy. A čo sirupy? ak áno, tak aké?? Má jesť predsa zdravú stravu a nie to čo vyhovuje jej rodičom nie? ˇčo presne znamená zdravá strava, ako im to mám vysvetliť.
  Alebo sa mýlim?
  Ako by mal vyzerať jej jedálniček podľa Vás? Mimochodom má vysoký cholesterol a mám pocit že jej prejedanie sa má súvislosť skôr psych. povôdu.
  Budem veľmi rada ak mi odpíšete a ja budem môcť bratovi a švagrine poradiť:)
  ďakujem
  Simona

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ste v nezávideniahodnej situácii, pretože ako to už býva aj najlepšie mienené rady sa niekedy nestretnú s pochopením.
  Dievčatko by malo ráno dostať mlieko alebo jogurt/ nízkotučné potraviny nie sú pre deti vôbec vhodné a diabetické keksy a podobné sladkosti tiež nie!! Je tam rovnaký počet kalorií/ a malé množstvo chleba s čerstvým syrom, žiadne paštiky! alebo cereálie. Na desiatu ovocie / bez piškót/Na obed jedlo obsahujúcemäso ( takmer denne/len z malých zvierat( morka, kura, králik, teľa/a vždy zeleninu, zamiakov, ryže málo, cestoviny minimálne, knedle vôbec. Odpoludnia znova ovocie albo mliečny výrobok / nie pribináčik, termix, je tam veľa cukru/, večer cestovinu so zeleninou, zamiaky/ nemastené/.Dieťa musí mať stravu plnohodnotnú, pretože rastie. nemala by dostávať žiadne sladkosti medzi porciami jedla, nesmie piť sladké nápoje ani čaj - od smädu je voda!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: