Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • je to obezita??

    Dobrý deň,
    Som tetou mojej netere ktorá má výšku 100 cm a váži 22 kg.( má 3 roky).
    Má teda obeziitu. Jej strava nie je pestrá a teda ani nie zdravá.
    Rodičia dievčatka sa snažia teraz ju stravovať lepšie a upraviť jej návyky.
    Chcem sa opýtať či je v poriadku že posledné jedenie by malo mať o 18.00???
    Dávajú je nízkotučné jogurty : je to v poriadku? A čo detské paštety( ten obsah sa mi teda nepáčil
    Ďalej sa chcem opýtať čo si myslite o tom že sa snažia jej dávať málo cukru a kupujú jej diabetické keksy. A čo sirupy? ak áno, tak aké?? Má jesť predsa zdravú stravu a nie to čo vyhovuje jej rodičom nie? ˇčo presne znamená zdravá strava, ako im to mám vysvetliť.
    Alebo sa mýlim?
    Ako by mal vyzerať jej jedálniček podľa Vás? Mimochodom má vysoký cholesterol a mám pocit že jej prejedanie sa má súvislosť skôr psych. povôdu.
    Budem veľmi rada ak mi odpíšete a ja budem môcť bratovi a švagrine poradiť:)
    ďakujem
    Simona

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ste v nezávideniahodnej situácii, pretože ako to už býva aj najlepšie mienené rady sa niekedy nestretnú s pochopením.
    Dievčatko by malo ráno dostať mlieko alebo jogurt/ nízkotučné potraviny nie sú pre deti vôbec vhodné a diabetické keksy a podobné sladkosti tiež nie!! Je tam rovnaký počet kalorií/ a malé množstvo chleba s čerstvým syrom, žiadne paštiky! alebo cereálie. Na desiatu ovocie / bez piškót/Na obed jedlo obsahujúcemäso ( takmer denne/len z malých zvierat( morka, kura, králik, teľa/a vždy zeleninu, zamiakov, ryže málo, cestoviny minimálne, knedle vôbec. Odpoludnia znova ovocie albo mliečny výrobok / nie pribináčik, termix, je tam veľa cukru/, večer cestovinu so zeleninou, zamiaky/ nemastené/.Dieťa musí mať stravu plnohodnotnú, pretože rastie. nemala by dostávať žiadne sladkosti medzi porciami jedla, nesmie piť sladké nápoje ani čaj - od smädu je voda!