Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Umele mlieko

    , Autor: mireille

    Dobry den, pani doktorka,
    chcela by som sa opytat dokedy ma dieta pit umele mlieko a kedy moze dostat ako napoj kravske mlieko? Mame 17-mesacne dievcatko, kojena do 9 mesiacov, odvtedy davame umele mliecko babylove. Kravske mlieko papa od roka v podobe polievky, v privarku, pudingu a podobne. Pediatricka mi odporucila davat umele mlieko ako napoj az do 2 rokov. Preco je to tak a v com je umele mliecko pre dieta lepsie nez kravske? Nebohlo by dieta v tomto veku uz pit prevarene kravske mlieko ked ho prijima v potrave a nerobi mu problem?
    Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V potrave je mlieka málo, je zapravené v jedle. Mlieko ako mliečnu porciu doporúčam konzumovať vo forme umelého mlieka, formuly do troch rokov. je to mlieko, pripravené pre danú vekovú kategóriu, čo sa o bežnom kravskom mlieku ovedať nedá, aj keď formula má samozrejme základ v kravskom mlieku. Ani kravské mlieko deťom bežne nerobí bezprostredne poblém, ale chceme predsa pre naše deti to najlepšie, a formula vo forme jeden alebo 2x denne mliečnej porcie je ideálna.