Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Velkost porcii

    , Autor:

    Dobry den pani doktorka. Dcera ma 14 mesiacov. A pride mi, ze niekedy si "vie dat naozaj do tela" co sa tyka jedla.
    Na ranajky jej robim kase (pohankovu, vlocky, pseno...) vzdy s jablkom - nemeriam to, ale moze to byt cca 250 ml a mozno aj viac.
    Desiatu ma boely jogurt, ale ten jej staci malokedy, a do obeda stihne este aj banan prip vyzivu.
    Obed klasika- ryza, zemiaky s masom, prip niektore strukoviny plus rozne typy zeleniny.
    Na olovrant jej robievam lievance alebo chleba s maslom, ale to jej malokedy staci a pyta si dalsie. Robievam jej domace kekse (tak jej dam prip to) ale aj potom vie este stale mnamkat a dozadovat niecoho.
    Na veceru jej davam krupicnu kasu zarabanu s kravskym mliekom alebo bataty.
    Dcera je ale skoro stale hladna. Neviem, ci jej ale mozem dat vzdy jedlo na poziadanie. Nieco zje a za chvilu uz pyta znova.
    Ako velke porcie by mala jest a ako casto?
    Nechcem ju prepchavat...ale ani jej odopierat.
    Kojena uz nie je. Jedla jej zatial nesolim ani necukrim. A v tomto zmysle pre nu aj nakupujem alebo robim "maskrty".
    A este by som sa chcela spytat, tym ze uz nekojim, staci jej jeden jogurt denne? pripadne ked ma vecer krupicnu kasu, tu robim s kravskym mliekom. UM som jej nikdy nedavala a ani by som a tym teraz nechcela zacinat.
    Vopred dakujem za odpoved
    Maja

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Robíte v prvom rade chybu, že podávate kravské mlieko do kaše, do dvoch rokov by mala mať aj kašu s umelým mliekom alebo detskú mliečnu kašu a mlieko ako mliečnu porciu by mala dostávať vo forme umelého mlieka, formuly do troch rokov.
    Jeden jogurt a kaša môže stačiť, ak je to cca 330 ml denne.
    Množstvo stravy treba porovnávať s aktivitou dieťatka a samozrejme s prírastkom hmotnosti. pokiaľ sa nevyvíja obezita, množstvo jedla by som neobmedzovala.
    Deťom po roku môžeme jedlo veľmi mierne soliť, jeho obličky sú už na to pripravené, hovorím to v zmsle toho, že dieťa po roku môže konzumovať rodinnú stavu, ktoé samozrejme má byť zdravá, racionálne výživa. Samozrejem okrem bylinkvoých korenín korenie pálivé a cudzokrajné nepoužívame.
    Pohánka, pšeno a rôzne špaldové a iné kaše sú len doplnkom výživy a sú hlavne určené pacientom /okrem špaldovej, tá obsahuje veľa lepku/, ktorí nemôžu konzumovať lepok, pre spestrenie ich jedálníčka. Deti v tomto veku majú konzumovať bežnú krupicovú alebo ovsenú alebo ryžovú, niekedy kukuričnú kašu.