Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • nepije mlieko

    , Autor: jana83j

    Dobrý deň pani doktorka, chcem Vás poprosiť o radu. Môj 18. mesačný syn prestal piť mlieko asi pred 2 mesiacmi a odvtedy vôbec nepije mlieko. Pil UM. Skúšala som mu ponúknuť aj kravské aj ako mlieko aj ako kakao. Ochutná a keď zistí, že je to mlieko vráti mi to. Nechce ani syry. Sem tam zje mozzarelu a to je zo syrov všetko. Má rád klasické maslo. Jogurty a pribináčiky mu ponúkam každý deň. Ale niekedy si dá inokedy nie.
    Jeho jedálniček:
    ráno chlieb s maslom a buď má k tomu lekvár (domáci), alebo rajčinu, ak sa podarí tak mozzarelu
    na desiatu: jablko, hruška, banán, sem tam piškóty, raz v týždni robievam jablkový koláč alebo bábovku, tak ak je tak aj to
    na obed: polievka - buď kuracia vo forme vývaru so slížikmi, alebo zeleninová (cícerová, karfiolová, mrkvová, zemiaková), ako druhé varené mäso (väčšinou kuracie), zemiaky alebo ryža, ak nie je mäso tak karfiol so zemiakmi, špenát s vajíčkom s zemiakmi, ryba a zemiaky. Mäsa tiež nezje veľmi veľa.
    na olovrant: to čo na obed
    na večeru: ak sa podarí tak jogurt, alebo pribináčik, ak je napečené tak spomínaný koláč, alebo chlieb s maslom, alebo broskyňový kompót s ryžou alebo zemiakmi (veľmi mi chýba, že nechce jesť ani kaše - žiadne, ani krupicovú, ani tie z obchodu, ani s grankom, hneď po ochutnaní to odmieta).
    Nechutí mu ani acidko, ani cottage syr.
    Medzi tým niekedy ešte ovocie alebo raz za čas i maškrta, či tie kukuričné chrumky.
    Chcem sa spýtať, čo by som mala v jedálničku zmeniť a či mu netreba nejaké vitamíny keď nepije žiadne mlieko a nechce jesť ani mliečne. Na silu ho nenutím piť ani jesť, čo mu nechutí. Skôr mu ukazujem, že ja to jem aj manžel a že nám to chutí.
    Čo sa týka pitia čaje veľmi nechce, čistú vodu niekedy ale väčšinou chce do vody 100 % jablkohroznový detský džús (je bez cukru ten bio hipp) vždy mu tam trochu nalejem a zvyšok doplním vodou. Pomer asi 5 ml. džusu na 110 ml. vody.
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Džús s vodou je v poriadku,dobre to riedite, čaje nie sú potrebné, hlavne nie ovocné, môžu obsahovať na dieťa veľa soli.
    Jedôlníček je dobrý, ale základom obedného jedla môže byť akákoľvek polievka, ktorú dieťa akceptuje, v ktorej vyvaríte asi 5 x týždenne asi 50 gramov mäsa. Polievka môže byť mierne osolená, bežná ako varíte pre rodinu. Dieťa má týždenne skonzumovať asi 250 gramov mäsa, prosím nie prevažne kuracie!!!!! To nahradí aj živiny, ktoré by dostávalo v mlieku. Taktiež 1 až 2x týždenne strukoviny, taktiež dobrý zdroj bielkovín aj vápnika.
    Odporúčam na obed obedné jedlo základ je hore zmienená polievka, druhé jedlo podľa chuti.
    Na olovrant nie od obeda, ale zmienený koláč, občas pribináčik, ovocie.
    Na večeru zbytok od obeda, chlebík. Skúste ryžovú kašu.
    Chrumky vôbec nedávajte!!!!!!!!!!Sú to prázdne kalorie a ešte potlačia chuť k jedlu.