pečeň
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň, mám len takú krátku otázku. Môže takmer 3-ročné dieťa jesť pečeň (kuraciu, morčaciu, bravčovú)? Poprípade, od akého veku je vhodné zaradiť pečeň do stravy dieťaťa?
Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň, mám len takú krátku otázku. Môže takmer 3-ročné dieťa jesť pečeň (kuraciu, morčaciu, bravčovú)? Poprípade, od akého veku je vhodné zaradiť pečeň do stravy dieťaťa?
Pečeň je výborný zdroj vitamínov a železa. Na druhej strane je aj detoxikačným centrom u zvierat, rovnako ako u človeka. preto je podstatné nie to, či dieťa pečeň môže / to určite môže/ ale z akého zdroja pečeň pochádza Nepodávala by som deťom do troch rokov z kurčaťa bežne kúpeného v sieti potravín, alebo tie pečienky, čo tam predávajú. Z kurčaťa alebo sliepky z domáceho chovu, ktoré nebolo kŕmené zmeskou v zime, alebo už ňou niekoľko týždňov pred porážkou krmené nie , je možné pečienku konzumovať. U kŕmenje kačky alebo husi je pečienka pre dieťa problém, pretože obsahuje veľa tuku.
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať na narodeninovú tortu pre dcéru... o pár dni bude mat 1 rok a tak premýšľam, z čoho pripraviť tortu. Čítala som o rôznych tortách z piskot a ovocia, ale predsa má zaujíma, či môže už tento jeden deň skúsiť a dať si aj klasickú pečenú piskotu povedzme s nejakou náhradou za rafinovaný cukor. Zatiaľ jej občas ochutim len javorovým sirupom. Takze čo klasická pečená piskota? Plnka z masla, tvarohu, jogurtu, mascarpone- o tom som čítala že radšej nič nie, želatína? Ďakujem
Upečte obyčajnú piškótu a dajte do nej jogurt a čerstvé ovocie. Netreba byť úplne hysterická z cukru. Nechcem, aby deti konzumovali veľa cukru!!!! ale pravda je, že deti sladkú chuť milujú, takže bežná piškóta ako som napísala nič nepokazí.
Dobry den pani doktorka. Potrebujem od Vas radu, pretoze som uz zufala. Mam dcerku, ma 13,5 mesiaca. Narodena v termine. Od narodenia plne kojena a kojim ju doteraz. Prikrmovat som ju zacala od ukonceneho 5 mesiaca, ktore doporucila nasa detska doktorka. Od zaciatku prikrmovania zjedla len par lyziciek a jedlo viac bojkotovala a odmietala. Poslednych 5 mesiacov takmer nic do nej nedostanem a ziadna zmena k lepsiemu. Nedovoli mi nakrmit ju a velmi u toho place. Ked ju necham samu papat tak to sa vacsinou s jedlom viac hraje, tak to jej uz viac nedovolujem. Boli sme na rocnej preventvnej prehliadke tak v roku mala 74 cm a 8480 gramov. Porodna hmotnost 3100g a 48 cm. Doteraz sme boli 5x na odberu krvi ci nahodou nie je anemicka. Nic nezistili. Akurat teraz pri poslednom zistili zvysene hodnoty pecenovych testov. Dr. nas posiela do rizikovej poradne na specialne vysetrenie k primarovi. Mam obavy lebo neviem co nas caka. Tym ze dcera mi dlhodobo odmieta akekolvek jedlo, samozrejme ze aj vaha pomaly stupa. Chce len materske mlieko a nic ine. Uz druhy den jej nedavam pocas dna mliecko, len rano a pred spanim. Zatial ziadna zmena co sa tyka jedla ktore jej ponuknem pocas dna. Vsetko odmieta a place. Pani dr. co by ste mi poradila?Mam prestat kojit uplne alebo sa to zlomi a dcera zacne jest ked uvidi ze mliecko nedostane. Skusila som uz ozaj vsetko. Mixovane, popucene, male kusky, ochutene aj nasu rodinnu stravu samozrejme len jemne osolenu a nejake bylinky ale nic. Co mam robit, aby dcerka zacala jest vsetko co sa jej cez den ponukne. Dakujem za radu.
Všetko jesť nikdy nebude, deti sú vyberavé a hlavne po roku neradi prijímajú nové druhy potravy.
Odporúčam ráno kojenie, dopoliudnia ovocie alebo čistú ovocnú šťavu/ ideálne HIPP/ aj keď vypije len 20 ml alebo zje dve lyžičky, stačí ale žiadne mlieko!!!! na obed podobne mäsosozelninovú polievku, respektíve kašu, či už mixovanú alebo popučenú, znova ak zje jednu, dve lyžičky, stačí nič viac, odpoludnia po spánku jogurt alebo materské mlieko, pred kúpaním kašu / znova dve lyžičky a nič/ a pred spaním kojenie. Meditým podajte čistú vodu, aby mala dosť tekutín. Buďe trpezlivá, robte to takto 30 dní, s nikým o prlbémoch s konzumáciou pred dieťaťom nehovorte!!!!!!!!!!!!!!!!!!ani pred manželom / nie , že príde z roboty a hneď sťažnosti: zase nič nejedla/. Ona vie, že to jedenie vás trápi a je to z jej strany určitý druh vydierania alebo zábavy. Ja viem, že je to pre vás ako matku ťažké, ale inak jedenie nevyriešite. AK sú výsledky stran chudokrvnosti v poriadku, iné riešenie nevidím.
Dobrý deň pani doktorka, chcem Vás poprosiť o radu. Môj 18. mesačný syn prestal piť mlieko asi pred 2 mesiacmi a odvtedy vôbec nepije mlieko. Pil UM. Skúšala som mu ponúknuť aj kravské aj ako mlieko aj ako kakao. Ochutná a keď zistí, že je to mlieko vráti mi to. Nechce ani syry. Sem tam zje mozzarelu a to je zo syrov všetko. Má rád klasické maslo. Jogurty a pribináčiky mu ponúkam každý deň. Ale niekedy si dá inokedy nie.
Jeho jedálniček:
ráno chlieb s maslom a buď má k tomu lekvár (domáci), alebo rajčinu, ak sa podarí tak mozzarelu
na desiatu: jablko, hruška, banán, sem tam piškóty, raz v týždni robievam jablkový koláč alebo bábovku, tak ak je tak aj to
na obed: polievka - buď kuracia vo forme vývaru so slížikmi, alebo zeleninová (cícerová, karfiolová, mrkvová, zemiaková), ako druhé varené mäso (väčšinou kuracie), zemiaky alebo ryža, ak nie je mäso tak karfiol so zemiakmi, špenát s vajíčkom s zemiakmi, ryba a zemiaky. Mäsa tiež nezje veľmi veľa.
na olovrant: to čo na obed
na večeru: ak sa podarí tak jogurt, alebo pribináčik, ak je napečené tak spomínaný koláč, alebo chlieb s maslom, alebo broskyňový kompót s ryžou alebo zemiakmi (veľmi mi chýba, že nechce jesť ani kaše - žiadne, ani krupicovú, ani tie z obchodu, ani s grankom, hneď po ochutnaní to odmieta).
Nechutí mu ani acidko, ani cottage syr.
Medzi tým niekedy ešte ovocie alebo raz za čas i maškrta, či tie kukuričné chrumky.
Chcem sa spýtať, čo by som mala v jedálničku zmeniť a či mu netreba nejaké vitamíny keď nepije žiadne mlieko a nechce jesť ani mliečne. Na silu ho nenutím piť ani jesť, čo mu nechutí. Skôr mu ukazujem, že ja to jem aj manžel a že nám to chutí.
Čo sa týka pitia čaje veľmi nechce, čistú vodu niekedy ale väčšinou chce do vody 100 % jablkohroznový detský džús (je bez cukru ten bio hipp) vždy mu tam trochu nalejem a zvyšok doplním vodou. Pomer asi 5 ml. džusu na 110 ml. vody.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Džús s vodou je v poriadku,dobre to riedite, čaje nie sú potrebné, hlavne nie ovocné, môžu obsahovať na dieťa veľa soli.
Jedôlníček je dobrý, ale základom obedného jedla môže byť akákoľvek polievka, ktorú dieťa akceptuje, v ktorej vyvaríte asi 5 x týždenne asi 50 gramov mäsa. Polievka môže byť mierne osolená, bežná ako varíte pre rodinu. Dieťa má týždenne skonzumovať asi 250 gramov mäsa, prosím nie prevažne kuracie!!!!! To nahradí aj živiny, ktoré by dostávalo v mlieku. Taktiež 1 až 2x týždenne strukoviny, taktiež dobrý zdroj bielkovín aj vápnika.
Odporúčam na obed obedné jedlo základ je hore zmienená polievka, druhé jedlo podľa chuti.
Na olovrant nie od obeda, ale zmienený koláč, občas pribináčik, ovocie.
Na večeru zbytok od obeda, chlebík. Skúste ryžovú kašu.
Chrumky vôbec nedávajte!!!!!!!!!!Sú to prázdne kalorie a ešte potlačia chuť k jedlu.
Dobrý den, chcem sa opýtať ci takýto jedálny lístok ponúkaný v jasliach je pre 15 mesačne dieťa v poriadku. Najviac ma prekvapil čokoládový puding. Dakujem pekne za odpoved
JEDÁLNY LÍSTOK OD 7.9. 2015 – DO 11.9. 2015
PONDELOK 7.9.2015
Desiata: ovocie, cereálie
Obed: 0,35l Hrachová s párkom (1)
150gr Tvarohové pirohy s grankom a maslom ( 1,7)
Olovrant: croassant plnený 40gr, čaj 200ml (1)
UTOROK 8.9.2015
Desiata: ovocie, cereálie
Obed: 0,35 l Zeleninová (9)
50/100gr Salašnícka pochúťka, strapačky (1)
Olovrant: chlieb50gr, šunková pena, paradajka, čaj 200ml (1,7)
STREDA 9.9.2015
Desiata: ovocie, cereálie
Obed: 0,35 l Polievka z hlávkovej kapusty (1,7)
50/100gr Pečené kuracie stehno, zemiaková kaša, broskyňa (1,7)
Olovrant: grahamový rožok 35gr, maslo, med, čaj 200ml (1,7)
ŠTVRTOK 10.9.2015
Desiata: ovocie, cereálie
Obed: 0,35 l Struková na kyslo (1,7)
50/100gr Hovädzie na námornícky spôsob, tarhoňa, šalát (1,3)
Olovrant: chlieb 50gr, maslo, mäsová pomazánka zelenina, čaj 200ml (1,7)
PIATOK 11.9.2015
Desiata: ovocie, cereálie
Obed: 0,35 l Šampiňónová (1,7)
150gr Kuracie rizoto so syrom, šalát (1,7)
Olovrant: čokoládový puding150ml, čaj 200ml
Otrasný jedálny lístok: deti v tomto veku nemajú konzumovať údeniny/ párky, šunková pena/ huby/ šampinonová polievka/, čokoládový puding by ma až tak netrápil, som zvedavá z akého mlieka ho robia / v tomto veku by som ho určite robila do umelého mlieka, formuly/. A čo je salašnícka pochúťka nechápem, ale ak sú to halušky s nejakým údeným syrom ale aj bryndzou v tomto veku to neodporúčam. Neviem, kto tie jedálne lístky kontroluje, ale pripadá mi to ako jedálny lístok v závodnej jedálni pre dospelých!!!! Kontrolovať by to mal úrad verejného zdravotníctva.
Dobrý deň, p. doktorka. Chcela by som sa spýtať, moja dcérka má 17 mesiacov a odmieta mi už dlhšiu dobu stravu (cca 1 mesiac). Doteraz jedla všetko primeranie k jej veku, ale pred mesiacom nám náhodne z krvnych testov zistili, že prekonala mononukleozu (nasledovali odbery krvy, pecenove testy, kt. boli zvysene, odber mocu a pod.) - neviem či mononukleoza ma vplyv na nechutenstvo do jedla, ale so stravovou bojujeme. Co sa tyka mlieka, pije klasicke trvanlive polotucne - vypije ho bez problemov. Odmieta mi jogurty, chleba s maslom,presnidavky, maso tiez nezje, ryzu a zemiaky taktiez a pod. - jedine co ako tak zje su polievky.
Nas jedalnicek za den je asi takyto: RANO - dve, tri lyzicky jogurtu, resp. termix, obcas prazenica, DESIATA - sem-tam nejake ovocie, OBED - maximalne polievka, pred obednym spankom 260ml mlieka, OLOVRANT - ak sa podari tak jogurt, ak nie tak iba ovocie, piskoty, pohankove chrumky a VECERA: krupicova kasa, a v postielke 260ml, mlieka. V noci sa zobudi 1x-2x na mlieko a vypije 260ml. Nic poriadne nezje, nic jej nechuti, na vsetko otoci hlavou a je dojedene. Neviem ci je to len prechodné, alebo to ma nejaky suvis s prekonanou mononukleozou. Dakujem za radu
Mononukleóza je závažné ochorenie a môže spôsobiť celkové zhoršenie stavu dieťaťa, včítane nechutenstva, hlavne ak sú aj zvýšené pečeňové testy.
Dieťa má veľmi zlý jedálníček! Deti v tomto veku by mali ako mliečnu porciu konzumovať bu)d umelé bábätkovské mlieko formulu, je jedno , ktorú značku . Ak už nechcete podávať takéto mlieko, v žiadnom prípade nie je pre deti vhodné trvanlivé mlieko. Treba podávať čerstvé / štvrod)nové/ prevarené mlieko. Okrem toho pije veľmi veľa mlieka, čo nie je vhodné, jednak potrebuje aj iné živiny než obsahuje mlieko a jednak konzumácia väčšieho množstva mlieka tlmí hlad, takže nič iné už nechce.
Dieťa v tomto veku má konzumovať bežnú rodinnú stravu s určitými obmedzeniami. Má mať denne 5 až 6 porcií, medzi jednotlivými porciami nemá konzumovať nič, ponúkajte je vodu. Na obed v tomto veku ešte stačí zelneinovo- mäsová polievka, príkrm, obsahujúci 5 až 6x týždenne uvarené mäso.
Jedálníček: ráno mlieko, chlebík s maslom, džemom, lúčinou
Dopludnia: ovocie / radšej bez keksíka, určite nie chrumky!/
Obed: mäsosozeleninová polievka, hustejšia, bu)d ešte mixovaná alebo popučené zelneina a mäso v nej. Môže potom dostať druhý chod ale v zásade len ako doplnok, ktorý sa učí papť sama , ručičkami, kúsky musia byť mäkké a drobné.
Olovrant: mlieko alebo jogurt, prípadne termix
Večera: mliečna alebo zemiaková kaša
Ak je večera skôr, tak pred spaním ešte mlieko. V noci by som už mlieko nepodávala, dajte jej vodu / nie čaj!!!!/, spočiatku bude prostestovať ale po pár dňoch si zvykne.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: