Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • dieta odmieta jest

    , Autor: vikazvv

    Dobry den p.Mudr.,

    uz som zufala a neviem si rady.Moja dva a pol rocna dcera odmieta jest.
    Uz som z toho na nervy.
    Este sa nestalo ani raz, zeby s chutou jedlo spapala.
    Musim ju do jedla len nutit inak by za cely den nezjedla nic.
    Tri dni mala teplotu nejedla nic len tri flase mlieka a vela pila vody,to chapem nechutilo jej ked je chora.
    Ale teploty presli a apetit nikde.
    Co mam robit?....poradit sa s pediatrickou,alebo co?
    Vazi okolo 14kg.Bojim sa aby nebola anemicka.

    Dakujem pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V prvom rade trebavedieť, že deti v tomto veku toho veľa nespapjú, neradi prijímajú nové druhy potravín a nemajú radi výrazné chute. Nemali by jesť sladkosti typu čokoláda, brumík, tatranky a podobne. Ak aj dostanú nejakú sladkosť / piškótu, bábovku a podobne/ mala by to byť súčasť niektorej dennej porcie/ dezerta za obedom, olovrant/ a nie jedenie medzi porciami. Medzi jedlami by dieťa nemalo nič konzumovať, hlavne nie rôzne chrumky a podobne. Na druhej strane by dieťa nemalo piť ani veľa mlieka, pretože to ho síce zasýti ale nie je to dostatočná výživa pre jeho vývoj. Dieťa tiež nesmie byť extrémne unavené, v tomto veku by vôbec nemalo chodiť na dlhé prechádzky. Unavené dieťa paradoxne nechce zaspať a potom nechce ani jesť, od únavy najradšej len vypije fľašu mlieka. Ani o obede si nerobte ilúzie, že by malojesť dva alebo tri chody. Úplne stačí kvalitná polievka, ktorá má vždy obsahovať zeleninu, obilninu a 5 až 6 x týždenne aj malý kúsok mäsa, môžete ju stále mixovať alebo popučiť na kašu. Faktom je, že príčinou môže byť aj anémia, treba to prebrať s lekárkou. Niekedy je veľmi dobré niekoľko dní, najmenej týždeň si presne zapisovať čoho koľko dieťa za 24 hdoín zjedlo. Potom to zanalyzovať, trebárs aj s lekárom, či to predsa len nebolo dostatočné množstvo ale v zlej skladbe. Počítame samozrejme všetko, aj sladké nápoje aj chrumky aj mlieko.