Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Dobry den.

    Potrebovala by som poradit, byvame v nemecku a v piatok 11.maja mal syn 3 rocnu poradnu a aj ho ockovali pretoze tu v nemecku su 4.davky hexavakcini a prevenar, ockovali nas do ruciciek, jedna vakcina neprejavila ziadnu reakciu, len na druhej rucicke kde ho ockovali mu pichli vakcinu blizko kde ma jazvycku po tbc ktora na druhy den vecer 12.maja ocervenea a opuchla ta jazvycka, chcela by som sa opytat ci sa mam obavat a zavolat hned v pondelok doktorovi alebo mozme ostat v pokoji. Dakujem vopred za radu a prajem prijemny den.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je potrebné miesto vpichu sledovať, začervenanie v mieste vpichu býva, dokonca aj dosť rozsiahle, až v priemere 8 až 10 cm. Ak to neobmedzuje hybnosť, pomaly sa to zmenšuje, nie je potrebné vyhľadať lekára. Myslím, že opuch nie je opuchom jazvičky po tbc len ten opuch z vpichu pravdepodobne hexavakcíny tam presahuje. U nás odporúčam prikladať octanovú masť. Reakcia ustúpi behom troch štyroch dní, ak by pretrvávala, určite konzultujte lekára.