Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,502 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Jedalnicek

  , Autor:

  Kolko by malo vazit a merat 20. mesacne dieta?
  Cule, hrave, bystre, velmi pohyblive a cely den v pohybe.
  Ma aktualne cca 83-84cm a 10.5kg. Ziadna buchta. Taka drobunka je.

  Je to v poriadku?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, či je to chlapček alebo dievčatko. V každom prípade je hmotnosť aj výška v medziach normy pre daný vek.

Podobné otázky

 • 11 mes.bábo

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň p. doktorka,
  rada by som vás požiadala o radu ohľadne jedálnička mojej 11 mesačnej dcéry. Ešte ju kojím a papáme takto:
  6,00 MM
  8,00 opať MM
  9,30 čerstvé ovocie zahustené ryžovou kašou nemliečnou, poprípade dojč. keksíkmi
  12,00 obed - polievky, kaše zahustené krupicou + mäsko
  14,30 MM
  16,00 výživa alebo biely jogurt activia
  18,00 - 19,00 kaša a materské mlieko
  takýto jedlálniček máme už asi dva mesiace, tak by som sa rada opýtala, či je to vporiadku a či nie je potrebné zaradiť dvojchodový obed, resp. kedy je čas na zmenu.pretože mám pocit, že na skoro ročné bábo je to málo.
  a ešte by som sa rada opýtala, kde by som zohnala recept na krupicu. na vašej stránke som ju nenašla, ako uvádzate starších poradniach. postupne by som jej chcela večer variť, pretože chcem postupne malú odučiť od kojenia, aj keď si to neviem predstaviť, pretože v noci sa budí aj 4 x a pokiaľ nemá mliečko, tak je nespokojná.
  Ďakujem veľmi pekne a želám pekný deŇ.
  Radka

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Na mojej stránke recpet určite je, jedna mamička ho tiež nevedela nájsť, je na konci tej časti, ktorú občas aktualizujem.
  Jedálníček je v poriadku, obmieňajte druhy mäsa a zeleniny, dvojchodové jedlo je zálžitosťou obdobia medzi prvým a tretím rokom žvota, kedy základom obeda je vždy kvalitná mäsosozelninová polievka , taký dá sa povedať guľáš alebo ako Nemci hovoria eintopf, teda v jedno hrnci, v jednom jedle to hlavné. Potom postupne dostávajú jednotlivé vhodné časti stravy z jedla nás dospelých a individuálne postupne na bežnú rodinnú stravu prechádzajú. Nič netreba urýchľovať, vľšetko má svoj čas a chce to veľa trpezlivosti.

 • Potrebujem poradiť

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pani doktorka, mám na Vás pár otázok ohľadom mojej dcéry.Prvá sa týka jedálnička.Malá ma rok a papa asi nasledovne:
  ráno medzi 7-8 mliečko ale to len 120 až 150ml (viac nechce),potom ešte keď raňajkujem ja tak spapá troška chlebíka,ale ten nesmiem ničím natrieť,lebo ináč ho vypľuje.
  okolo 9:30 spapá jogurt
  11:30 polievka,potom ide spinkať
  14:00 - 15:00 druhé jedlo
  okolo17:00 ešte nejaké ovocie
  večera 19:30 kaša
  a ešte dosť často sa zobudí v noci a vypije mlieko,ale tiež len 120-150ml.
  Nieje to dosť málo na také dieťa?
  Druhá otázka sa týka toho,že na obed nič okrem zemiakov nechce.Skúšala som aj ryžu aj cestoviny,ale hneď to vypľuje.A zemiaky musia byť na pyré a k tomu mäsko na šťave,aby to bolo dosť šťavnaté lebo ináč nechce.Taktiež nechce ani žiadne nátierky na chlebík.čo s tým mám robiť?
  Za odpoveď a radu Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Strava dieťatka v tomto veku sa veľmi podobá výžive do jedného roka. Základom by mal byť stále mäsosozelneinový príkrm, samozrejme už viac ochutený, mierne osolený, je to vlastne taká polievka, hustá, obsahujúca 6x týždenne mäso, už aj strukoviny, zeleninu, zemiaky. druhým chodom má byť to, čo sa doma bežne varí, s určitými obmedzeniami / nie pálivé, nemalo by jedlo obsahovať huby, údeniny, masox, vegetu/. Jedlo má byť primeranej kozistencie. Ak však dostáva vaše dieťatko naujprv polievku a potom ako druhé zemiaky a mäso na šťave / teda dusené alebo varené/ je to úúlne v poriadku. Deti v tomto veku neradi prímajú nové druhy potravy anové jedlá, radi papjú stále to isté, ak je to v správnom zložení, je všetko v poriadku. Dôležité je, že deti by nemali byť veľmi unavené, hlavne keď papjú, pretož potom jedlo odmietajú. Takže ak vypije okolo pol až trištvrte litra mlieka / počítajú sa aj mliečne výrobky/ papá mäso, ovocie, zeleninu, dvakrát týždenne vajce / v jedle/ dvakrát týždenne strukoviny, ako prílohu zemiaky, chleba, prípadne občas ryžu alebo cestovinu - nemusí byť, je jedálníček v poriadku.

 • Jedálniček 15 mesačného dieťatka

  , Autor: alu123

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na jedálniček mojej 15 mes. dcéry, či je správny:
  RAŇAJKY: biely jogurt s probiotickou kultúrou(zpapá len polovičku) a kúsok pečiva
  potom kojenie a spánok
  DESIATA: zeleninová polievka
  OBED: Mäso(kuracie, morčacie),zelenina, príloha(zemiaky, ryža, cestoviny), raz za týždeň žĺtko namiesto mäsa
  potom kojenie a spánok
  OLOVRANT: ovocie( výživa, surové ovocie)
  VEČERA 1: dojedá obed, alebo kúsok uvarenej ryby(kapor), hovädzie mäso (nezje veľa)
  VEČERA 2: krupica alebo doma urobený puding, nie sladký a potom chleba s maslom
  1., Čo ešte treba doplniť do jedálnička?
  2., Prípadne môžem pridať domáci tvaroh a syr?
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Jedálníček je pekný, len nie veľmi chápem, prečo po raňajkách ide spinkať, ale asi má taký režim. Po roku už dieťa môže mať tzv. familly food, teda rodinnú stravu, samozrejme ak nie ste vegetariáni alebo prívrženci fast foodov. Na desiatu by mala mať ovocie, potom obed, ktorého základom je mäsovo zeleninová plievka, akýsi eintopf priemranej konzistencie / teda ešte skôr malé kúsky, mäkké/ a potom druhé jedlo podľa chuti to, ktoré ste uvarili pre vás, s určitými obmedzeniami / nie údeniny, huby a podobne/. Po roku môže jedlo na báze tvarohu, teda syry typu cottage chceese, mozarella a podobne, do dvoch rokov nie tavené syry. Do šiestich žiadne typu camembert, rochfort. Mala by mať 5 až ž x týždenne mäso, dvakrát strukoviny. Odpoludnia jogurt, mlieko, puding. Večer buď večeru akú udávate, alebo kašu. Dokončiť možno kojením alebo mliekom. Ale jedálníček je naozaj dobrý.

 • ďakujeme

  , Autor: edusko

  Milá pani doktorka.
  Ďakujem Vám za všetky vaše rady nám - mamám. Často som využívala Vašu poradňu, buď priamo položením otázky alebo nájdením si odpovede v archíve. Klobúk dole za to, čo všetko pre nás robíte.
  Pani doktorka, držím sa Vaších rád ohľadom prikrmovania. Syn bude mať o týždeň osem mesiacov. Nakoľko máme v rodine celiakiu - moja staršia dcéra a moja sestra s deťmi - obávam sa nejakej chyby, ktorú by som mohla v prikrmovaní urobiť. Synov jedálniček vyzará asi takto: Ráno - kojenie a suché pečivo, dopoludnia - ovocie, obed - mäsovozeleninový príkrm, olovrant - nemliečna ryžová kaša bez príchute s troškou nastrúhaného jablka, večera - kojenie. Po kažnom jedle sa syn dožaduje ešte kojenia. No každé jedenie je boj s lyžičkou. Do kŕmenia sme zapojená celá rodina, len aby otvoril ústa. Jediné, čo papá bez problémov je pečivo.
  Moja otázka sa týka mäsovozeleninového príkrmu, ktorý syn úplne odmieta. Niekedy sa podarí, že zje 7 lyžičiek a vtedy mu za "odmenu" ponúknem Safari sušienku. Ovocie som mu pridala až v siedmom mesiaci, pretože nechcel zeleninu.
  Teraz neviem, či mu prestať dávať ovocie, aby si zvykal len na zeleninu alebo ako postupovať?
  Kedy mu budem môcť do vári pridať kravské mlieko alebo maslo do polievky?
  Kedy mu budem môcť robiť kašu s obsahom umelého mlieka?
  Môžem mu pridať do jedálnička banán?
  Kupovaný Hipp alebo Hami príkrm mu viac chutí, ale nakoľko máme doma všetko vypestované bez postrekov, bola by som radšej keby si zvykne na domácu stravu. Okrem toho v zložení som si všimla pridávanie soli.
  Pani doktorka prosím Vás o radu ako pokračovať, prípadne kde robím chybu.Lekárka na detskom gastre mi odporúčala hlavne podávať lepok, pokiaľ je kojený...tak som rada, že aspoň chlieb mu chutí.
  Ďakujem Vám za radu.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Niektroé detičky naozaj horšie papjú. keď spapá sedem lyžičiek príkrmu, treba to takto akceptovať ale trpezlivo mu ich dávať každý deň! Pozor na sladkosti! nemal by ich dostávať do troch rokov vôbec. Safari keksík je možné, ten nie je sladký, ale dala by som ho radšej s ovocným príkrmom, s ktorým normálne pokračujte. Dokojte ho po každom bezmliečnom príkrme ako si pýta. Lepok môžete kľudne dávať, sledujte stolicu, keď bude starší, je potrebné spraviť test na celiakiu, ke´dže sa u vás vyskytuje. Po ôsmom mesiaci môžete dvakrát týždenne zaradiť do mäsosozeleninového príkrmu polovicu uvareného žĺtka. Nevynechajte však mäso!Do váry kravské mlieko, maslo na chlebík po jednom roku.Kašu s obsahom umelého mlieka po zavedení žĺtka, ešte teraz v ôsmom mesiaci. Orientujte sa podľa možnosti na kaše bez príchutí. Dá sa spaviť aj krupicová kaša do umelého mlieka, recept na www.detskalekarka.sk Banán môžete pridať ale nie je to nutné. HIPP alebo Hami môžete podávať občas, hlavne pri cestovaní alebo väčšom frmole v rodine. Je to vyrábané zo surovín zo známeho zdroja a definovaným množstvom rôznych látok / dusičnany/. Pridávaná soľ ma tiež prekvapila ale je to určite veľmi malé množstvo. Nevidím, že by ste robili nejakú chybu. Po deviatom mesiaci môžete do jedálníčka pridať jogurt, biely s probiotickou florou, kvalitný čerstvý ale aj nestlé jogurty alebo sunárek mliečno ovocný dezert. Po desiatom mesiaci do mäsovozelninového príkrmu aj červenú, lúpanú šošovicu, 2x týždenne. Nenafukuje.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: