Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • žltačka

    Dobrý deň.Pracujem v Nemecku ako opatrovateľka seniorov.Dostála som pacientku ktorá prekonala žltačku typu A+B a má žltačku typu C pasívnu,chcela by som vedieť či sa možem od nej nakaziť?Može jju na mňa preniesť pes?Bojim sa lebo mam iba 25 rokov a chcela by som mať aj rodinu.Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Keď pracujete v takejto profesii mali by ste byť očkovaná proti žltačke typu A aj B / TWINRIX tri dávky/. Bohužiaľ proti žltačke typu C očkovanie neexistuje. prenáša sa tiež krvou a telnými tekutinami / nie močou/ Mali by ste preto pri ošetrovaní klientky používať vždy rukavice, dávať si pozor, aby ste nemali na rukách záderky a aby ste sa neporanili predmetom, ktorý prišiel do intímneho kontaktu s krvou pacientky. Pes by ju na vás nemal preniesť. Je to ťažká , náročná a niekedy aj riziková práca. Musíte sa chrániť ochrannými pomôckami. Nemali by ste si ani pretrieť oči, keď ste manipulovali s klientkou.