Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • hlavicka

    Dobry den. Sestra ma 3 mesacneho syna a ma trochu prelezanu hlavicku na 1 strane. Pediatricka povedala nech ho polohuje aj to robi ale ma rad tu 1 stranu. Tak isto nema rad byt na brusku,pasenie konikov teda nerobi,hned zacne plakat. Je zle ze ho sestra nedavala na brusko uz skorej,najprv jej vsetci vraveli nech ho na brusko nedava tak nedavala a teraz skusa to pasenie a nema to rad lebo neni zvyknuty byt na brusku. Je to problem? Moze to nejak zle vplyvat na vyvoj dietatka ze ma zlezanu trocha hlavicku na jednej strane? Dufam ze to nejak zle nevplyva na mozog. Ja som sa nato pitala este ineho pediatra a ten povedal ze sa musi zacat s fizioterapiou lebo ze to moze byt plagiocefalia a ze to sa spaja s centralnou tonusovou poruchou...tak ja neviem 1 doktor to necha tak a iny to chce riesit takto. Co si o tom myslite? Ked sa to necha tak znamena to ze dieta bude nejak pozadu alebo co? dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    závisí od mieri zležanaia. Dieťatko by naozaj malo byť umiestnené tak, aby sa k nemu pristupovalao z druhej strany, než zležanej. Občas ho dáte na bruško, ale netreba ho do tejto polohy nútiť. Ďalším vývojom sa tvar hlavy mení a zvykne sa upraviť. Samozrejme z mojej strany sú to teoretické odpovede, lebo som dieťa nevyšetrila. Niekedy je príčinou tohto stavu skrátenie kývača / svalu/ na postihnutej strane. To vyrieši neurologáické vyšetrenie.