Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie proti žltačke

    Vážená pani doktorka,rada by som sa opýtala na očkovanie proti žltačke (resp. preočkovanie po 10 rokoch) vakcínou twinrix.Mám za sebou prvú dávku ,čaká ma druhá a o pol roka tretia dávka.S manželom rozmýšľame o druhom dieťati.Chcela by som sa Vás opýtať,že kedy po poslednej dávke môžme uvažovať (pokúšať sa o tehotenstvo).Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Säčasné poznatky o tomto očkovaní ukazujú na to, že preočkovanie nebude potrebné po riadnom zaočkovaní troma dávkami očkovacej látky. Vzhľadom na to, že očkovanie sa prevádza inaktivovanou, teda nie živou očkovacou látkou, nie sú žiadne intervaly medzi očkovaním a otehotnením. Za určitých okolností sa dokonca v odôvodnených prípadoch očkujú aj tehotné ženy, vo vašom prípade samozrejme odporúčam plánované očkovanie previesť mimo graviditu.