Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Hepatitída B

    Dobrý deň,

    rada by som vás poprosila o radu, momentálne som v 37 tt, počas môjho tehotenstva bola u manžela diagnostikovaná Hep. B. Vzhľadom na moje tehotenstvo mi nebolo odporúčané dať sa ihneď zaočkovať, ako je to s očkovaním po pôrode resp. počas dojčenia? Kedy sa očkujú novorodenci proti Hep. B a za akú dobu po očkovaní sú odolní proti uvedenému vírusu?
    ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Otázka je, či ste na prítomnosť vírusu hepatitidy B pozitívna aj vy. pravdepodobne nie, to by sa v tehotenstve zistilo, vyšetruje sa to. Môžete sa nechať zaočkovať hneď po zotavení sa po pôrode, určite aj počas dojčenie, to nie je dôvodom odložiť žiadne očkovanie. Deti sa očkujú v treťom mesiaci života proti žltačke typu B, očkovanie potom pokračuje do konca prvého roka ešte dvakrát. Väčšina očkovaných jedincov, včítane malých detí je chránená proti ochoreniu už po prvom mesiaci od podania druhej dávky.