Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Očkovanie proti žltačke typu A

    Dobrý deň. Máme trinásť mesačnú dcéru a uvažujeme nad očkovaním proti žltačke typu A, ale ako každé dieťa ma povinné očkovanie proti typu B. Preto sa chceme spýtať, či to nieje zbytočné. Alebo je lepšie, keď má každé očkovanie zvlášť?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Sú to dve odlišnoé ochorenia, majú iného pôvodcu, iný prenos, inú inkubačnú dobu a hlavne aj iný priebeh a závažnosť. Preto je aj očkovanie potrebné pre každú z nich iné. Spoločné majú len to, že postihujú pečeň.Existuje aj očkovacia látka, ktorá v jednom vpichu zaočkuje obe ochorenia ale ako správne uvádzate, proti žltačke typu B sú deti očkované zo zákona v povinnom očkovaní. Preto je možné sa chrániť proti žltačke typu A len samostatným očkovaním. Očkovanie proti žltačke typu A nie je zbytočné, pretože očkovanie proti typu B nechráni aj proti typuA.