Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,502 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Rotarix

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pani doktorka, malého som dala zaočkovať minulé leto vakcínou rotarix - proti rotavírusom. /na odporúčanie našej detskej lekársky/. Malý mal ale vtedy už 2 roky, pričom naša detská lekárka tvrdí, že ideálne je dieťa zaočkovať do 6 mesiacov, ale ak ho neskôr zaočkujeme, vytvorí si menej protilátok, ale je tam šanca, že aspoň proti niektorým rotavírusy bude odolný. Vakcína vtedy bola na trhu cca 3 mesiace. No stále čítam článk,y že sa to má aplikovať do 6 mesiacov. A teraz mi ešte jedna pediatrička tvrdí, že sme spravili obrovskú chybu, nakoľko keď malinký príde do styku s rotavírusom, priebeh bude omoc ťažšký, nakoľko má v sebe vakcínu, ktorú nemal mať. Prosím Vás o Váš názor, nie kvôli zbytočne vyhodeným peniažkom, ale z dôvodu bezbečnosti môjho drobčeka. Máme mať obavy, alebo je tam naozaj šanca, že si vytvoril určité protilátky.
  Ďakujem za odpoveď. Anna

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem presne koľko stojí očkovacia látka, ale očkovanie je nepovinné na plnú úhradu pacientom, v tomto prípade rodičom. Ceny sa menia aj podľa DPH.

Podobné otázky

 • termin ockovania

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den pani doktorka.
  Uvažujem o zaockovani syna vakcinou rotarix. synček sa narodil 23.07.2012. Prvé očkovanie hexavalentnou vakcinou+ Prevenar 13 už máme za sebou. 10.12. 2012 ideme na preočkovanie. Asi by bolo dobré, očkovať to naraz aj s rorarixom. Ale ja to velmi nechcem. Bojím sa, aby nemal naraz aj opuchnuté nožičky, aj teplotu, aj hnačku. Synček má este teraz v mieste vpichu hexavalentnej vakciny malicku hrcku pod kozou, ktoru mi lekarka kazala premastovat octanovou mastou. Moja otazka znie: mohol by byt syncek zaockovany Rorarixom aj o tyzden neskor ? napr. povinne ockovanie 10.12 a rotarix 17.12 2012.? Moze sa to vobec ockovat takto oddelene? A ked ano, s akym casovym odstupom?
  Co by sa tykalo veku dietatka, to by sme stihli do 6 mesiacov aj s preockovenim o mesicac. Dakujem velmi pekne za odpoved. Pekny den. Lenka

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Podstatná vec je, že musí byť doočkovaný proti rotavirom do 27.1., kedy dovrši šesť mesiacov.
  Druhá vec: podania všetkých vakcín v jeden deň sa nemusíte obávať, každá pôsobí inak a tá proti rotavírusom sa dá do pusinky a pôsobí v zažívacom trakte na imunitný systém.
  Tretí fakt: samozrejme sa to dá spraviť tak, ako si to prajete, Teda 10.12 pichané očkovanie, 17.12. do pusy roarix a okolo 17.1. do pusy druhý rotarix.

 • Môžem podať Rotarix aj staršiemu dieťatku ako polroka?

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrá deň pani doktorka!
  Mám dievčatko, ktoré bude bude mať 20týždňov. Chcela som ju zaočkovať aj proti rotavírusom. Pri prvom základnom očkovaní(to bolo v 12tom týždni) sme sa dohodli, že pri druhom očkovaní bude podaný aj rotarix. Keď sme v 18tom týždni prišli na preočkovanie, čakal ma tam recept, ktorý som si vybrala a bolo mi povedané, aby som jej vakcínu podala až o týždeň alebo 2. Zatiaľ som jej ju nedala, pretože sú strašní horká a bojím sa, či ju nebude horšie znášať. Až v príbalovom letáku som sa dozvedela, že dieťa malo byť očkovaní v 6tom týždni a po najskôr mesiaci sa má podať druhá dávka, najneskôr do polroka dieťaťa. Môžem jej tú vakcínu podať aj keď má už 20 týždňov a potom druhú dávku keď bude mať 26 týždňov? Žiaľ k doktorke sa dostanem opäť až v auguste, lebo sme na opačnom konci Slovenska, než máme doktorku momentálne. Alebo jej mám podať iba jednu dávku vakcíny?
  Ďakujem pekne za pomoc.Mária

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Toto je problém, ktorý sa nemal stať. V mojej praxi nepodávajú vakcínu deťom mamičky, podávame to v rámci očkovania v ambulancii. Najlepším riešením je podať vakcínu hneď / horúčavy nie sú problém, problém by boli vysoké horúčky u dieťatka alebo hnačky a zvracanie/ a o štyri týždne / kedy je už možné druhú dávku podať, nie skôr/ podajte druhú dávku vakcíny. Bude všetko v poriadku. V zásade sa termín do pol roka dodrží.

 • účinok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň,
  ako dlho chráni očkovanie Rotarixom pred nakazením, do akého veku? je to už doživotná ochrana?
  ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nie, nie je celoživotná. Aj prirodzený priebeh infekcie nezanecháva celoživotnú imunitu, preto sa tieto infekcie opakujú u detí aj dospelých. Očkovanie má ten význam, že chráni dojčatá, hlavne do jedného roka veku proti závažnej infekcii s ťažkým priebehom, ktorá často u nás privádza dieťa do nemocnice, v krajinách tretieho sveta na ňu tisíce detí zomierajú. Do veku asi piatich rokov dieťa chráni v tom zmysle, že môže ochoreiť, ale stále býva priebeh ľahký / tak ako u starších detí alebo dospelých, keď prekonávajú už opakované infekcie/. Do roka však očkovanie chráni spoľahlivo pred vznikom infekcie.

 • Rotarix - v lekárni bez receptu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, prosím vás o radu. Mám podozrenie, že detská doktorka a lekáreň nás oklamali o 13,5 eura (sumu ktorá prepláca za rotarix poisťovňa).
  V januári (syn mal 3 mesiace) sme spomenuli detskej doktorke, že máme záujem o očkovanie rotarixom, doktorka zavolala do lekárne, objednala nám ho a povedala, že si ho máme vyzdvihnúť a bude stáť okolo 50€. V lekárni nám ho dali (nechceli recept, len si pozreli kartičku poistenca) a zaplatili sme za ňho 61,09€. Teraz si máme ísť po druhú dávku a zistila som, že rotarix je len na recept, že poisťovňa prepláca 13,5€. A keďže lekáreň od nás recept nechcela, a doktorka nám to ani nepovedala, mám silné podozrenie, že je doktorka dohodnutá s lekárňou a ten preplatok si rozdelia. Keby som na to neprišla, bolo by to nie 13,5 eura, ale 27 a to je riadna suma. Prosím vás o radu, ako postupovať, nenecháme sa okrádať o to, čo nám patrí.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem presne odpovedať na túto otázku, cena pravdepodobne závisí aj od poisťovne dieťaťa. Moje vedomosti sú také, že rodičia doplacajú na rotarix do 50€ na dávku, je to asi o trochu menej. Faktom však je, že teraz došlo k zmenám zaobstarávania očkovacích látok a je v tom taký zmätok, že niektorí lekári ani nevedia, ktoré očkovacie látky sa ako zaobstarávajú. Nechcem tým chrániť kolegyňu ak spravila chybu, ale máme toho naozaj veľa.

 • rotarix

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pani doktorka chcela by som sa opytat do kedy sa moze prejavit reakcia na ockovanie.Boli sme preockovany pred tromi dnami.Za odpoved vopred dakujem.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: