Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie.

    Dobry den chcela by som sa spitat par otazok k tomuto ockovaniu proti rakovine krcka maternice ... Pocula som ze je najlepsie sa ockovat vo veku 12-13 ..Neviem ci je to pravda A chcela by som Ddat zaockovat dceru ma 12 rokou je to dobra cesta alebo to mam nechat tak a nedat ju ockovat ... Len zasa aby potom v dosplosti nemala problemy .Tak neviem vy ste odpbornik prosim poradte .=D

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie dievčat vo veku cca12 rokov sa považuje za vhodné obdobie preto, že v tomto čase ešte nie je dieťa sexuálne aktívne a podľa poznatkov je očkovanie najvhodnejšie previesť pred začiatkom pohlavného života, kým nedošlo k zavedenie virusu do organizmu. Prevencia je vždy lepšia ako riešenie ochorenia a očkovanie je skvelá prevencia. Samozrejme nerieši všetky ochorenia ženských pohlavných orgánov, preto je potrebné nezanedbať v staršom veku ani u očkovaných žien pravidlné preventívne prehliadky.