Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,502 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • očkovanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Chcela by som sa spýtať, nakoľko uvažujem o očkovaní pre moju 12 ročnú dcéru, či je to bezpečné zo zdravotného hľadiska. Veľa článkov už popísalo úmrtie a iné nežiaduce účinky po očkavaní. Dcéra v detske trpela exémami a aj do dnešného dňa je alergická na uštipnutie hmyzom a na slnko. Niektoré očkovacie látky práve kvôli alergiám sa neodporúčajú. Preto by som chcela vedieť či ju dať zaočkovať alebo nie. A ešte jedna otázka ak by ste mali dcéru vo veku 12 rokov dali by ste ju zaočkovať? Bez rozdielu na to a akú medializáciu ide, alebo koho je potrebné na trh pretlačiť. Potrebujem naozaj odborný názor a zároveň aj ľudský.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Mám dve dcéry a obidve sú proti tomuto ochoreniu očkované.
  Všetky informácie o úmrtí po očkovaní po prešetrení boli vyvrátené ako úmrtia po očkovaní, išlo o časovú súčinnosť očkovania a závažnej nepoznanej choroby / pokiaľ si pamätám raz predávkovanie drogami a raz nádor v dutine hrudnej/.
  Očkovanie je vpravovanie cudzorodej látky do organizmu a vždy vyvoláva reakciu / veď keby nevyvolávalo, nebolo by ani účinné/. Takže sú možné aj reakcie na očkovanie. Ich medializácia je prehnaná a ich hlavný účinok zostáva ochrana proti nežiadúcim ochoreniam.

Podobné otázky

 • Očkovanie proti rakovine krčka maternice

  , Autor: mirkaandrej

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať, som 3 týždne po pôrode a zvažujem očkovanie proti rakovine krčka maternice. O tomto očkovaní som uvažovala už skôr, ale keďže som bola tehotná, neriešila som to. Po akej dobe po pôrode môžem podstúpiť takéto očkovanie? Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Po šestonedelí by ste mohli byť očkovaná, poraďte sa so svojim gynekologom alebo lekárom.

 • Očkovanie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  mám 28 rokov.
  Tri roky sa už liečim na HPV vírus zvyšovaním imunity a tabletkami Indonal.
  Avšak HPV vírus sa tento rok zvýšil na ASCUS.PAP II=III HPV pozit. Preto som bola zaslaná na Kyret cervikálneho kanála pre pozitívnu cytologiu. Vásledku boli negatívne.
  Chcem sa opýtať, či je očkovanie v mojom veku vhodné keď je HPV vírus pozit. už II=III. Naďalej zvyšujem iminuty Zeleným jačmeňom, Chlorellou a Indonalom.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Očkovanie s takýmto nálezom vo vašom veku je podľa mňa u vás možné aj vhodné. Musíte však naďalej byť pravidelne sledovaná aj vašim gynekológom. Očkovanie je jedna z možností, ako sa chrániť pred ochorením rakovinou krčka maternice, spôsobenou typmi HPV, ktoré sú obsiahnuté v očkovacej látke. Najlepšie vám o očkovaní, vhodnom čase pre očkovanie, poradí váš gynekológ. Váš gynekológ by vám možno mohol sprostredkovať aj vyšetrenie typizácie PV, či sa jedná o typy obsiahnuté v očkovacej látke. V takom prípade by už očkovanie nemalo taký význam, pretože terapeutická účinnosť očkovania nebola potvrdená.

 • nežiaduce učinky

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dbrý deň. Mám 22 rokov a plánujem sa dať zaočkovať proti rakovine krčka maternice. Chce sa opýtať či to má nejake nežiaduce učinky alebo aj smrť. mám sa obávať očkovania alebo je len a len dobre???

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  každé očkovanie je vpravenie telo cudzej látky do organizmu. Táto látka v organizme vyvoláva žiadúcu reakciu, teda ochranu proti ochoreniu, ve´d preto očkujem. Môže však vyvolať aj nežiadúcu reakciu. Tie bývajú rôzne. Žiadne úmrtie v súvislosti s touto očkovacou látkou nebolo zaznamenané. ja sama očkujem niekoľko rokov. Pozorovala som niekokokrát bolesti v mieste vpichu, začervenanie v mieste vpichu a bolesť končatiny, jedenkrát aj mravenčenie po aplikácii. Všetky reakcie boli prechodné a do 24 až 72 hodín ustúpili.

 • ockovanie maternice

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den ja chcem vediet ci samozem dat ockovat proti rakovine krcka maternice lebo chcem ist na umele oplodnenie ci je to mozne? dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tieto dve činnosti by som určite nespájala. Buď sa začnite očkovať a potom s tehotenstvom do skončenia očkovania počkajte alebo riešte umelé oplodnenie a očkovanie odložte na čas po skončení tehotenstva.

 • Menzes pri ockovani

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Môžem ísť na očkovanie proti rakovine krčka maternice aj počas menzesu?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: