Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • reakcia

    Dobry den, mame 4 mesacne dievcatko. Bola zaockovana proti tbc, potom aj proti pneumokokom klasickou hradenou vakcinou. V case ockovania proti pneumokokom, mala na ramienku hrbolcek. vobec jej to nehnisalo, ale hrbolec tam bol, bolo to trochu zacervenane. vahala som s dalsim ockovanim, doktorka ale usudila, ze to je v poriadku a tak nas proti tym pneum. zaockovali. ramienko trochu viac ocervenelo a hrbolcek sa zvacsil trosku. ukazala som to doktorke, povedala,ze to mame sledovat, ze je to vacsie akoby malo a aj maksie.uzliny zvacsene nema. pocula som, ze sa to aj narezava... moje otazky su:
    - mala som ju dat zaockovat, aj ked tam mala ten hrbolcek? nemalo to vyhnisat?
    - mame to dat rezat?
    - moze tam ten hrbolcek ostat?
    este mam otazku ohladom syna. ma dva roky od narodenia ma vzadu na krku hnedasty flak, ktory sa zcasu nacas zduri a zapali. trva to den,dva a potom to samo ustupi,ale flak ostane. nespozorovala som, ze by to bolo pri oslabni,alebo inak vyvolane,
    neviete co to moze byt? mam to nejak specialne riesit? na dotyk tam pod nim nic nema.

    dakujem a prajem pekny den

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak lekárka zhodnotila, že očkovanie je možné, určite bola v danej chvíli chránička zhojená, niekedy hrbolček pretrváva. Nie vždy to vyhnisá, na druhej strane aj úplne zahojená chránička sa po očkovaní v treťom mesiaci znova zhnisá a zväčší.
    Ďalšie riešenie zdurenej reakcie po očkovaní tbc by som nechala na riešenie na príslušnom pľúcnom alebo chirurgickom oddelení, podľa toho ako je to v lokalite, kde žijete zaužívané. Chirurgické riešenie je niekedy nevyhnutné, nie je to nič nebzepčné. Niekedy hrbolček bez zápalového lemu ostáva dlhšie, niekedy sa premení na väčšiu, tzv. keloidnú jazvu. je to dané spôsobm, ako organizmus reaguje na tvorbu jaziev.
    Neviem si dosť dobre ten fľak predstaviť, určite by som to ukázala vášmu lekárovi, eventuálne skonzultovala tento nález s detským deramtologom.