Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Pneumokoky

    , Autor: tetuska7

    Dobrý deň pani doktorka,chcela by som Vás poprosiť o radu, názor
    mám 6 týždňového synčeka. Pomaly rozmýšľam o očkovaní, informujem sa.
    Je dobré dať dieťa zaočkovať proti pneumokokom a rotavírusovým hnačkám? Viem, že názorov na očkovanie je veľa. Kedy sa očkujú. Koľko dávok potom treba? Rozmyšľala som zatiaľ proti pneumokokom v treťom mesiaci spolu s povinným.
    ďakujem vopred za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pneumokoky sú pre deti narodené v roku 2009 v povinnom očkovaní. Vaše dieťatko je narodené v roku 2008. Zaočkuje sa teda len ak sa pre očkovanie rozhodnete. Neviem aká bude cena očkovacej látky, zatiaľ to nie je z informácií, ktoré mám jasné. Predpokladám však, že bude tiež za minimálny doplatok alebo bezplatné. Ak sa pneumokoky začnú očkovať do jedenásteho mesiaca veku / a vtedy to má najväčší význam/ sú potrebné tri dávky očkovacej látky. Očkovanie proti rotavirusom sa podľa zvolenej očkovacej látky aplikuje dva alebo tri razy, očkovacia látka sa podáva ústami.
    Na margo toho, či je to dobré hovorím, že keby ste vedeli, že vaše dieťatko neochorie, tak by ste ho nedali zaočkovať / a prípadné peniaze za očkovaciu látku si užili inak/. Keby však dieťatko ochorelo, slpnčíte v nemocnici plný strachu a obáv, poviete si:"keby som ho bola dala zaočkovať......."