Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,284 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • prosím o radu

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,pani doktorka....
  moja dcéra bola teraz pred prvým rokom už po tretí krát očkovaná prevenarom 13-to je proti 13 chorobám?...a lekár ma oboznámil že v15.mesiaci tiež bude očkovaná klsicky v ktorej su isté choroby,ale je aj špeciálna,v ktorej sú navyše zahrnuté ovčie kiahne a za to sa dopláca?...a tak mám k vám otázku,aký je váš názor na takéto očkovanie?..neviem,ako sa mám zachovať?..lebo ja som v detstve nemala ovčie kiahne,ale manžel áno...tak aké je riziko že ho dostanem aj ja????

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Niekedy dieťa, človek, prekoná ovčie kiahne a ani o tom nevie, Dokázať sa to dá len vyšetrením protilátok proti ovčím kiahňam, ktoré ukážu, či ste ochorenie prekonali alebo nie.
  Ak vaše dieťa dostane ovčie kiahne/ napr v škôlke/ a vy ste kiahne neprekonali, je takmer stopercentná pravdepodobnosť, že ich dostanete od neho, ak s ním budete v bezprostrednom kontakte dva dni pred výsypom a prvých šesť dní po výsype.

Podobné otázky

 • Urgent-očkovanie proti koshnam v tehotenstve

  , Autor: Lukas

  Dobrý deň. Ja a moja žena zijeme v Anglicku. Mame 4 ročnu dceru a dalšie babatko je na ceste. Sme v 22 tyzdni tehotenstva. Ja som kiahne prekonal, ale koja žena a dcera ešte nemali. Boli sme v styku s dieťaťom ktory mal ovčie kiahne, no vtedy sme to este nevedeli. Po vstyku sa malý vyhadzal po dvoch ďnich nasej navstevy s nim.
  Ako nahle sme sa vratili naspat do uk, sme kontaktovali nemocnicu. Tam nám povedali, ze manzelke soravia odber krvi či to chytila. Dcera mala termin na preočkovanie po 3 rokoch. Ju po navrate zaočkovali. Mala kiahne nechytila.
  Ale hlavná otazka je ihladne manzelky, ktora prisla do nemocnice, odber krvi jej ani nespravili. Popočuvali ju, prezreli telo, či nahodou nemá uz začiatky výsypu. Mala na jednom prsniku poslrabane do cervena z podprsenky, ako nahle to doktorka videla, tak povedala ze si to spravila ona, ze jej koža junuzndrazdi a ze sa sama poskrabala. Nechcela pripustit to ze jej povedala ze to ma z podprsenky. Koli tomu jej ani nespravili odber a rozbir krvi. Dali jej dve injekcie proti kiahnam. Tie vakciny ani len nezapisali do tehotenskej knihy ake vakciny jej očkovali.
  Po očkovaní je tomu dnes 3 deň. Dnes od rána ma neskutočne krče v bruchu, ráno zvracala a má riedku stolicu.
  Anglicka starostlivosť je na bode mrazu. Su tu sami Google doktori. Mame uz vela skusenosti čo sa tyka pristupom doktorov ktory na vsetko ordinuju paracetamol, oddych a čas na zotavenie.
  Prosím o radu čo sa deje. Su to nejake neziaduce ucinky po očkovani? Mozu byt nejake komplikacie kedze ju očkovali v tehotenstve??
  Ďakujem za rychle odpovede

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ja sa k tomu ťažko vyjadrím, neverím, že ju očkovali proti kiahňam, očkovanie proti kiahňam v tehotenstve je kontraindikované, teda nemá sa prevádzať! Možno podávajú ženám v tehotenstve pri kontakte s kiahNaminiečo iné, čo ja samozrejme neviem, lebo nie som gynekológ ani infektológ. Myslím, že by se si mali zistiť, čo konkrétne vašej žene podali a ak sa necíti dobre, navštíviť znova lekára.

 • prosim o pomoc

  , Autor: odbornik2

  mam38rokov a este som kiahne nemala , pred23dnami dostala kiahne moja15 rocna dcera a dnes aj druha17rocna. Prosim o radu ako sa da odohnat toto ochorenie , aby som ho zas o 20 dni nedostala ja . Mame totiz zaplatenu dovolenku k moru a viem , ze na slnko sa po kiahnoch velmi chodit nema . Deti budu uz v poriadku , slnit sa velmi nebudu , kupim im vysoky faktor aj ked sme hnedokozci, ale prosim mozem sa ja nejako kiahnam este vyhnut??Nemala som ich ani ako dieta a vsetci moji surodenci mali . Som ja na kiahne odolna? Alebo nemam sa ist dat zaockovat?dakujem veeeelmi pekne za pomoc

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Zaočkovať sa bolo treba do 72 hodín po kontakte s ochorením teda najneskôr na druhý deň ke´d kaiahne dostala vaša dcéra. Teraz už len čakať či ich dostanete. Možno nie a ak áno, tak treba hneď vyhľadať lekára. Ak však všetci vaši súrodenci kiahne mali, možno ste ich pekonali aj vy s nejakým miernym priebehom alebo celkom bezpríznakov.V medicíne je všetko možné.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: