Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,288 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Dospelí

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň!Mňa by zaujímalo len to že môj manžel má 38 rokov a ešte neprekonala ovčie kiahne.Keby sme ho chceli dať zaočkovať tak tým istým očkovacím sérumom ako deti? Deti sa očkujú na dvakrát takisto aj dospelí? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V prvom rade by som nechala vyšetriť protilátky, či manžel naozaj kiahne neprekonal. Vyšetrenie sa robí z krvi, na požiadanie pacienta ho pacient aj hradí, stojí cca 18 eur. Ak sa preukáže, že manžel kiahne neprekonal je vhodné očivanie dvoma dávkami očkovacej látky v odstupe ľesť týždňov až šesť mesiacov medzi dvoma dávkami. Očkovacia látka je rovnaká pre deti aj dospelých.

Podobné otázky

 • po kiahnach

  , Autor: odbornik2

  Dobry den, moja dcera ma 15 rokov a mala sa ist ockovat proti kiahnam, ale ked bola na kontrole dostala kiahne od maleho chlapca, ktory ich tam mal. Doktorka tvrdi, ze nema kiahne ako dieta, ale ako dospeli clovek. Zaujimalo by ma ake su to! A ci sa bude moct alebo musiet okcovat proti kiahnam. A moj 25 rocny syn ich este nemal. Mala by preto dcera sa vyhybat synovi alebo ich uz proste mat nebude?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak kiahne prekonala, tak nie je potrebné očkovať. Zrejme podľa priebehu pani doktorka usúdila, že je taký ako u dopselých / býva závažnejší/. Syn , ak bol v kontakte s dcérou ich do 23dní pravdepdobne tiež dostane.

 • ovčie kiahne a očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň,pani doktorka
  Chcela by som Vás poprosiť o radu.
  S manželom sme ovčie kiahne nemali. Máme 2 ročného syna.Chceli by sme sa dať zaočkovať,ale bohužiaľ o vakcíne ešte nepočuli ani v lekárni ani v poisťovni Apollo(revízny lekár). Ja som silná alergička(potravinová alergia,atopický ekzém).Akým spôsobom sa môžeme dostať k vakcíne,pre nás(rodičov)?
  Za Vašu radu Vám vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Na mimoriadny dovoz bolo navezených určité množstvo očkovacích látok proti ovčím kiahňam Varilrix. Distribuujú ich rôzne firmy, myslím, že v každej lekárni vedia ktoré. Očkovacia látka pre deti a dospelých je tá istá, dospelí potrebujú očkovania dvakrát v intervale 6 týždňov až šesť mesiacov medzi jednotlivými dávkami. Očkovacia látka je plne hradená pacientom a jedna dávka stojí cca 2000Sk.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: