Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,288 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • ovcie kiahne

  , Autor: odbornik2

  Dobry den pani doktorka!
  Chcela by som sa Vas spytat na ockovanie ovcich kiahni u deti medzi 15. - 18. mesiacom.
  syncek bol vcera ockovani povinnou vakcinou na osypky... Priorixom, ale ja som ho chcela dat zaockovat aj proti ovcim kiahniam, je to zvlast vakcina len na toto ochorenie, alebo je uz v kombinacii s ostatnymi? lebo moja lekarka o tom moc nevedela, zatial nikoho tym neockovala.. mozem ho dat este zaockovat proti tym kiahnam aj ked je uz Priorixom zaockovany?
  Dakujem Vam velmi pekne!!!
  Krasny zbytok dna!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Môžete, ale už bude očkovaný jednozložkovou vakcínou, môže o byť najskôr o mesiac / vhodnejšie po šiestich týždňoch/ od očkovania Priorixom, pre takmer stopercentnú ochranu potrebujete dve dávky očkovacej látky v odstupe šesťtýždňov až šesť mesiacov. Po jednej dávke je ochrana asi na 85 percent, ale ak by ochorenie prepuklo, nepredpokladajú sa komplikácie a priebeh býva ľahší.

Podobné otázky

 • Urgent-očkovanie proti koshnam v tehotenstve

  , Autor: Lukas

  Dobrý deň. Ja a moja žena zijeme v Anglicku. Mame 4 ročnu dceru a dalšie babatko je na ceste. Sme v 22 tyzdni tehotenstva. Ja som kiahne prekonal, ale koja žena a dcera ešte nemali. Boli sme v styku s dieťaťom ktory mal ovčie kiahne, no vtedy sme to este nevedeli. Po vstyku sa malý vyhadzal po dvoch ďnich nasej navstevy s nim.
  Ako nahle sme sa vratili naspat do uk, sme kontaktovali nemocnicu. Tam nám povedali, ze manzelke soravia odber krvi či to chytila. Dcera mala termin na preočkovanie po 3 rokoch. Ju po navrate zaočkovali. Mala kiahne nechytila.
  Ale hlavná otazka je ihladne manzelky, ktora prisla do nemocnice, odber krvi jej ani nespravili. Popočuvali ju, prezreli telo, či nahodou nemá uz začiatky výsypu. Mala na jednom prsniku poslrabane do cervena z podprsenky, ako nahle to doktorka videla, tak povedala ze si to spravila ona, ze jej koža junuzndrazdi a ze sa sama poskrabala. Nechcela pripustit to ze jej povedala ze to ma z podprsenky. Koli tomu jej ani nespravili odber a rozbir krvi. Dali jej dve injekcie proti kiahnam. Tie vakciny ani len nezapisali do tehotenskej knihy ake vakciny jej očkovali.
  Po očkovaní je tomu dnes 3 deň. Dnes od rána ma neskutočne krče v bruchu, ráno zvracala a má riedku stolicu.
  Anglicka starostlivosť je na bode mrazu. Su tu sami Google doktori. Mame uz vela skusenosti čo sa tyka pristupom doktorov ktory na vsetko ordinuju paracetamol, oddych a čas na zotavenie.
  Prosím o radu čo sa deje. Su to nejake neziaduce ucinky po očkovani? Mozu byt nejake komplikacie kedze ju očkovali v tehotenstve??
  Ďakujem za rychle odpovede

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ja sa k tomu ťažko vyjadrím, neverím, že ju očkovali proti kiahňam, očkovanie proti kiahňam v tehotenstve je kontraindikované, teda nemá sa prevádzať! Možno podávajú ženám v tehotenstve pri kontakte s kiahNaminiečo iné, čo ja samozrejme neviem, lebo nie som gynekológ ani infektológ. Myslím, že by se si mali zistiť, čo konkrétne vašej žene podali a ak sa necíti dobre, navštíviť znova lekára.

 • ovcie kiahne

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň pani Doktorka! Máme doma predčasne narodené bábätko 2 týždňové a päťročného syna. Syn bol v kontakte s osobou, u ktorej nasledujúci deň sa prejavilo ovčie kiahne. Syna sme o dva dni presťahovali k starým rodičom.Chceli by sme vedieť v prípade nakazenia bábätka je nakoľko nebezpečná choroba. DÁ SA PRENIEST TáTO INFEKčNá CHOROBA PROSTREDNíCTVOM INEJ OSOBY, KTORá PREKONALA TúTO CHOROBU, NAPR. NA šATáCH, RUKAMI atď.? Je to vhodný spôsob, ak sú oddelení a keď áno po akú dobu by mal byť syn oddelený od malého bábätka?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak matka prekonala ovčie kiahne, je ochorenia bábätka málo pravdepodobné. Prenos kiahní cez šaty, ruky a podobne osobou, ktorá práve nemá kiahne sa nekoná. Ochorenie sa prenáša z chorého jedinca alebo na konci inkubačnej doby. Ak ste staršieho syna izolovali, musí byť v izolácii počas celej inkubačnej doby / 23 dní / plus počas celej doby ochorenia / 14 dní/.

 • kiahne v tehotenstve

  , Autor: nikolka9

  Dobry den pani doktorka,

  mam nasledujuci problem.Som tehotna v 23.tt, studujem medicinu a od septembra ma caka predstatnicova staz z pediatrie 8 tyzdnov.Vzhladom na moje tehotenstvo sa nezucastnim na stazach z infektologie, ale predsa sa budem pohybovat v prostredi nemocnice a kiahne som oficialne neprekonala.Ake velke je riziko pre plod ak by doslo k nakaze v tomto stadiu tehotenstva? (nachadzam rozne udaje).Je na Slovensku dostupny hyperimunny gamaglobulin pre tehotne a aka je jeho ucinnost?
  Dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Čaká vás posledný trimester tehotenstva a v tom čase môže byť ochorenie na ovčie kiahne, hlavne ak by prebiehalo v období pôrodu hlavne pre dieťatko veľmi nebezpečné. O hyperimúnnom globulíne na podanie v tejto indikácii neviem, to by vám vedeli povedať práve na infekčnej klinike. Očkovanie v tehotenstve samozrejme tiež nie je možné. Ja osobne by som poradila vyšetrenie krvi na serologiu, či ste kiahne predsa len neprekonali, robievam to mamičkám a zväčša zistíme, že kiahne predsa len prekonali. Ak by sa ukázalo, že protilátky nemáte, v každom prípade by som sa infekčnému prostrediu, včítane detskej ambulancie a detského kolektívu vyhla aj za cenu prerušenia štúdia.

 • očkovanie

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, sestrina dcéra dostala ovčie kiahne. Ja som ich ešte nemala a o mesiac idem na dovolenku. Chcela by som sa spytať či sa možem dať ešte zaočkovať aj keď možno som už nakazená.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Museli by ste sa dať očkovať do 72 hodín od kontaktu s kiahňami, do čoho treba zarátať aj posledné dva dni pred výsypom dieťaťa, keď ste s ním v tom čase boli v kontakte. Neskôr očkovanie pre zabránenie ochorenia nemá význam. Ochoriete pravdepodobne do 23 dní / 90 percent/ od kontaktu s chorým dieťaťom. Dovolenku preložte.

 • kiahne v tehotenstve

  , Autor: odbornik2

  Dobry den pani doktorka! Napriek tomu, ze moje sestry v detstve kiahne prekonali, ja som ich vraj nemala. Mladsi syn (3,5r) sa vysypal pred 18 dnami, starsi (7,5r) pred 6 dnami. Ja zatial nic. Aka je pravdepodobnost, ze este dostanem kiahne od toho starsieho, ked od toho mladsieho by som ich nedostala po uplynuti inkubacnej doby (21dni)? Prave som totiz zistila, ze som tehotna. Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nedá sa to presne povedať. Ak ste kiahne neprekonali, pravdepodobnosť, že ich dostanete je takmr 90percentná. Na druhej strane zatiaľ ste ich od syna, ktorý ich mal, nedostali. je tu skôr predpoklad, že ste ich prekonali. Ak chcete mať istotu aj v tehotenstve je to možné zistiť po dobere krvi a serologickom vyšetrení na ovčie kiahne. Na žiadosť pacienta sa toto vyšetrenie platí, stojí cca 20€.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: