Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,276 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Antibiotiká

  , Autor: aktiz2

  Dobrý deň, mám 14 mesačnú dcéru, ktorú stále dojčím. Mám však problém so zubom, tak mi dali užívať antibiotiká Augmentin 625 mg. Chcem sa spýtať, mám prestať dojčiť, či je to bezpečné pre dieťa a možem pokračovať ? Bojím sa, aby som jej neuškodila. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  S týmito antibiotikami môžete pokojne dojčiť. Užívajte probiotika a môžete dávať probiotika aj dieťatku.

Podobné otázky

 • Dojčenie a antibiotikum dieťaťa a matky

  , Autor: odbornik2

  Vážená pani doktorka,
  veľmi pekne Vás prosím o radu.
  Dcérka má 13 mesiacov, je stále kojená a rada by som v tom aj pokračovala. Momentálne užíva FOREXO, dnes je tomu už piaty deň, 5 ml/12 hod. Ja som dnes dostala antibiotikum UNASYN 375mg na zápal močových ciest. Zatiaľ ho mám predpísaný na 6 dní. Rada by som ju kojila aj naďalej, ale obávam sa, či to nemôže mať nejaký vplyv na užívanie jej lieku a či jej to nemôže uškodiť.
  Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď a ostávam so srdečným pozdravom.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, prečo dieťatko užíva uvedený liek. V každom prípade ak je potrebné, aby ho užíval musí ho doužívať podľa rady lekára. Unasyn tiež nie je kontrainidkáciou dojčenia, takže môžete dojčiť aj pri jeho užívaní. Každé z uvedených antibiotík patrí do inej skupiny, takže nejakej sumácie liekov, prípadného predávkovania sa nemusíte obávať. Obe antibiotiká sú širokospektrálne, bolo by vhodné, aaby ste aj vy aj dieťa užívali probiotika, najmenej ešte 3 týždne po ukončení antibiotickej liečby.

 • Lieky počas dojčenia

  , Autor: rohlenka

  Dobrý deň.
  Zaujímal by ma Váš názor na užívanie domperidonu počas dojčenia...? Je jeho užívanie nejak škodlivé pre dieťa? - kedže všetko prechádza do mlieka...ako aj ATB či antihypertenzíva... Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Platí zásada, že matka musí byť zdravá, aby mohla dieťatko dojčiť a starať sa o neho. Takže ak je nevyhnutné, aby užívala nejaké lieky, v zásade je len veľmi málo liekov, ktoré je počas dojčenia úplne zakázané kontraindikované užívať. Všetky lieky však majú byť podávané s rozvahou a len v nutných, niekedy až život zachranújúcich dôvodoch.
  Antibiotika je možné podávať v zásade všetky, okrem tetracyklínových. Antihypertenzíva niektoé áno, niekoté sú menej vhodnejšie. Tiež je dôležité sa o tom konkrétne poradiť s lekárom. Čo sa týka domperidonu je to liek počas dojčenia kontraindikovaný! On má vymedzené indikácie a jeho používanie ako lieku proti zvracaniu, pokiaľ to nie je špecifický dôvod zvracania / liečba chemoterapeutikamia a podobne/ teda na bežné zvracanie pri infekcii zažívacieho traktu je kontraidnkované! V žiadnom prípade sa neodporúča. Pokial vás to zaujíma v súvislosti s preparátom Costi, tak ten by som počas dojčenia nepoužívala vôbec!!!!!!!!Tieto lieky môžu mať závažné vedľajšie účinky, ktoré sa ani po vysadení lieku nemusia upraviť. Užívanie takéhoto lieku je hlavne škodlivé pre matku / ale môže byť aj pre dieťa/. Ako som opakovane napísala: dieťa potrebuje zdravú matku, aby sa o neho mohla starať.

 • opakovane chorý a k tomu teraz pleseň

  , Autor: zuzulik

  Dobrý deň p.doktorka, prosím vás o radu...náš malý synček a má 10 mesiacov opakovane bol doteraz chorý, už asi 8 krát, stále hnisavá angína a naša Dr.len do neho dookola tlačí ATB, zaberú na 2-3 týždne a zasa je chorý.posledný krát ako som bola pri nej tak som sa pýtala či netreba spraviť nejaké výtery alebo odbery či nemá bacila..a tak povedala, že spravíme..no výsledky ukázali, že má streptokoka a hemofilia..tlačila do neho ATB čo vôbec nezaberali a opätovné testy potvrdili, že bacila stále má a k tomu nám oznámila, že má aj pleseň v črevách a poslala nás k alergologovi a z jeho hľadiska bolo doteraz všetko v poriadku a na gastro ideme budúci týždeň...tvrdí, že musela som mu musela dávať sladkosti,ale tie ešte nepapá, max.brumík raz do týždňa.prosím poraďte čo by sme mali spraviť..už som veľmi zúfala keď synček je stále chorý a nie a nie byť v poriadku...už som veľmi zúfala a o tej plesni mi vravela dosť tak až sa bojím.ďakujem vám za každú rada..Ďakujem,s pozdravom Zuzka

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ospravedlňujem sa, ale na okraj začnem tým, že desať mesačné dieťa nemá čo konzumovať brumík! naozaj, odporúčam ho najskôr po treťom roku veku.
  Časté ochorenie vášho synčeka je naozaj závažná vec! Myslím, že pleseň v zažívacom trakte je dôsledkom opakovanej liečby antibiotikami. Odporúčam dlhdobo podávať probiotika.
  Čo sa týka základnej diagnózy, ktorá by mohla byť príčinou opakovaných angín v tomto veku, ktoré sú hnisavé, ak a spraví CRP je vysoké a dieťa má aj vysoké horúčky, treba myslieť na diagnózu periodických horúčok. Divím sa, že alergológ na to nemyslel, možno aj áno a vylúčil to. Čo sa týka nálezov v krku, ak dieťa je choré, horúčka, angína alebo iné ochorenie, je potrebné myslieť na to, že možno treba nasadiť antibiotiká Ak však dieťa nejaví známky bakteriálnehzo ochorenia, výtery ako také nie je potrebné liečiť / a v skutočnosti ani stále robiť./.

 • Ockovanie - choroba

  , Autor: Lenkastraka

  Dobry den,
  Nasa 3,5 mesacna dcera ma o tri dni absolvovat prve povinne ockovanie. Ma k nam prist svokra so zapalom dutin, na ktory berie antibiotika. Mohlo by to byt nebezpecne? Mohlo by sa dieta nejako nakazit? Viem ze na ockovanie musi byt zdrave...
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nielen kvôli očkovaniu ale hlavne preto, aby dieťatko neochorelo by si babička návštevu mala rozmyslieť. Ak je však už zaliečená a príznaky ustúpili, nemá teplotu, pravdepdobne už nie je zdrojom infekcie. pokial dieťatko je zdravé, nieje dôvod ho neočkovať. Ak by sa aj predpokladalo, že sa od babky nakazí, tak by sa tak stalo behom dvoch troch dní. takže ak babka príde a dieťa behom tohto času neochorie, tak reálna hrozba nakazenia už nie je

 • Reflux u 3 mesač. babetka

  , Autor: steva

  Dobry večer chcem sa opytať na vaš nazor: Mame 3 mes. dcerku ktora ma pravdepobne reflux. Mlieko sa jej vracia prudom, už som zufala neviem čo robiť, od 4.9 sme boli hospit. na detskom odd. pre bronchopneumoniu aspon tak znie diagnoza, ale virusove parametre boli negativne, zapalova aktivita nizka, skončili sme tam preto lebo moja lek. mala v tom čase dovolenku tak nas poslali do nem. lebo nas trapil dusivy kašeľ, boli sme na antibiotikach pichanych, a teraz sme na sirupe zinnat a ambrobene sirupe, moja lek. tvrdi že vdychla mliečko lebo ma reflux a z toho dostala ten zapal, od pondelka sme doma na sirupe ale ten vlhky kašeľ neprechadza neviem čo robiť kolko može ten kašeľ trvať? Dokonca mala mi odmieta piť mlieko ked jej dam fľašu do ust, je mrzuta, ma až krče na brušku, a mlieko znej až strieľa. Poradte čo robiť či zmeniť mlieko, alebo čo davame jej po každom piti gastrotuss sirup ale niekedy, z nej vyjde niekedy nie. Čo robiť aby sa nam tolko mliečko nevracalo a aby ten kašeľ ustupil. Bojim sa aby sa jej niečo nestalo aby sa nezačala dusiť. Dok.prezerala prepusť. spravu z nemocnice všetko bolo ok. vraj to nebolo ani viruosve že je to z refluxu. Ako to mu zabraniť pomocť maličkej a ako dlho ešte može ten kašeľ trvať. A ešte mala mi kašle len počas dna ked nespi ked spi tak kašeľ nema. Ďakujem velmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Tu je rada naozaj ťažká. Kašeľ môže trvať týždeň aj desať dní. Závisí na tom, či ustupuje, ako súävisí s jedlom / či sa po ňom zhoršuje/ či vás poučili o základe liečby gastroesofageálneho refluxu - teda po papní dieťa nehojdať, nenatriasať, nemanipovuať s ním, len ho chvíľu podržať vo zvýšenej polohe a potom ho do zvýšenej polohy aj uložiť, teda hlavička vyššie, čo získate tak, že podložite predné nohy postieľky a dieťa leží asi v tridsať stupňovom uhle. Neviem, či je kojená alebo krmení umelo, ale keďže papá z fľašky tak asi umelo, mohli by ste jej podávať AR mlieko, teda antirefluxové Základom však je sledovať, či dieťa priberá, má dostatok mokrých pleinok, je čulé, správne sa vyvíja. Celá situácia môže byť ešte komplikovaná aj alergiou na bielkovinu kravského mlieka, / ktorá je základom aj umelých mliek/ a poto je potrebné riešiť aj túto situáciu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: