Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • vitamín D

    , Autor: nika11

    kojenie
    Mária, 05.01.2016 (21:15)
    Dobry deň , ja som vtedy písala súkromne a ešte som sa chcela opýtať, že bábätko ktoré hoci aj málo priberá napr 400 gramov za mesiac 4 mesačné,je dostatočný ukazovateľ nato že dostava vsetko co potrebuje?
    že dosť pije?Písala som vám vtedy aj o pomočených plienkach 500_600 ml za deň .ďakujem za odpoveď
    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková
    Ak kojené dieťa priberá cca 400 gramov za mesiac, správne sa vyvíja, má dosť mokrých plienok, nie je podľa mňa potrebné zatiaľ prikrmovanie umelým mliekom. Sa,pzrejme hovorím to ako všeobecný názor. Každé dieťa je iné a je potrbné k nemu pristupovať individuálne, čo sa samozrejme dá len po vyšetrení dieťatka.
    Materské mlieko každému dieťaťu do pol roka dodáva to, čo potrebuje, samozrejme s výnimkou vitamínu D, ktoré musí dostávať v kvapkách denne. Ak je dieťa chudokrvné, musí dostávať aj železo, ale to už nehovoríme o úplne zdravom dieťatku

    Ešte doplnenie otázky:
    No ešte aj toto presne v tomto období od 4-8 mesiacov v lete som mu dávala aj nepravidelne Vigantol(zdalo sa mi že nejako priliš rýchlo rastie- ja neviem čo ma to napadlo), potom som ho dávala už presne a pravidelne od 8 mesiaca až do 2,5 roka. Myslíte , že by som sa mala dr na to spýtať , či treba nejaky odber alebo by som mu to mala na prehliadke spomenúť? Potom ho už doktor nepredpísal, tak som mu kupila vitamin D od JAmiesonu a ešte som chvilu pokračovala, teraz pokračujem opat v zimnom období.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    To, že ste chvíľu nedávali vigantol už neriešte, pravdepodobne sa nič nestalo.
    Je veľmi správne, že teraz v zime vitamín D podávate. Robte tak každý rok od novembra do konca marca až do puberty.