Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • bolave brusko

    Dobry den pani doktorka,

    prosim poradite mi?
    mame prve dietatko, chlapceka, ma 17 dni.. a mam pocit ze ho trapi bolest bruska.. bo kazdu chvilocku tlaci do plienky a cez den ma snad skoro kazdu okakanu. Krci sa v perinke, natahuje nozicky...neustale ho prebalujeme.Pred papanim, po papani.. stolica ma farbu do zlta, mozno trosicku do hneda... no dnes som si vsimla pri prebalovani, ked mi potlacil a zacal kakat, ze mal spenenu tu stolicu pri kakani. Na plienke to nie je vidno.. Co to znamena? je to nejaky problem? a ako mu pomoct na bolave brusko? natieram ho pupikom raz denne...
    moze byt problem napr. aj to ze ja mam zrejme nejaku virozu? mam zvysenu teplotu, mala som aj 38 stupnov este pred dvomi tromi dnami. Teraz je uz nizsia.. tiez ma obcas prezenie, bolieva ma hlava aj prsniky. Syncek je plne kojeny. Moze byt babatko odo mna chore?

    A dalsia moja otazka sa tyka toho, ze syncek "chrapka", najma ked zaspava.. vie dychat aj cisto potichucky, no aj nam chrapka, alebo dycha cez nostek aj hlasno.. Znamena to ze ma hlieny? treba mu odsat nostek? aj ked sa zda ze nema soplik? nie je chory. Ale je kychavy, to je pravda....

    dakujem vam za vasu radu

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Kýchanie je prejav reakcie na prostredie / vône, prach a podobne/. Soplík nemusí mať ako príznak choroby, ten sa v nose tvorí každému. u malých detí často zaschne a pri dýchacích pohyboch sa pohybuje v tenkej trubici dýchacích ciest, tento zvuk, ktorý pri tom vzniká sa trubicou prenáša a zosilňuje a preto ho počujete. Nie je to ochorenie ale fyziálny jav. Skúste zvlhčiť prostredie / vlhká plachta na postieľku/.
    Riedka spenená stolica mohla byť reakciu na vaše ochorenie, eventálne nejaký liek ak ste užila. Kojené dieťatko však pravdepdobne neochorie, lebo vo vašom mliečku zároveň dostáva protilátku proti ochoreniu, ktoré prekonávate. Pučenie, mrvenie, aj plač pred a pri kakaní je normálne, nikedy dieťatko nevie uvolniť vonkajší zvierač, aby stolica odišla a preto je nekľudné.