Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Prvý príkrm

    , Autor:

    Dobrý deň, som v rozpakoch z prvých príkrmov. Syn má 4,5m a keď nás videl jesť chudák až plakal čo prežúval s nami na prázdno. A potom tak som mu začala dávať mrkvu a po 2d som mu dala aj zemiak. Od začiatku dokáže zjesť 20-30g popučenej zeleniny po nakojení.
    A tak sa ku mne dostala rada aby som to neprehánala a zľakla som sa.
    V rodine (švagriná aj sesternica -tiež majú deti) mi radili prikrmovať už od 4m+ , na internete čítam od 6m+ ak sme dojčený( vraj je to zdravšie ) a začať po 2-3 čajových lyžičkách.
    Na detskom gastre mi kázali najneskôr 5,5m (na gastro chodím s 6 ročnou dcérou) pri dcére som takýto tlak okolia nezažívala mala ani nie 5m keď už mľaskala na nás a tak som jej dala mrkvu a potom sme to s manželom kadejak kombinovali ani si to nepamatám. Dcéra ma alergiu na mliečnu bielkovinu a vajce od 3r. Ale vyzerá to že mlieko bude ok, ale stále má problémy s plynatosťou v žalúdku a preto chodíme na gastro.
    Možno svojou nedbanlivosťou keď bola bábo som jej brušku poškodila a nechcem to isté zapríčiniť synovi.
    Poraďte čo mám robiť, syn keď sa blíži obed, tak ho až trasie čo sa teší. Prestať s príkrmom alebo nie? A ak, tak s čím pokračovať.
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja začína s príkrmami u mojich detičiek od piateho mesiaca ale je to možné aj od štvrtého ukončeného mesiaca.
    Treba začať zemiakom, uvariť rozmixovať alebo úplne popučiť, aby tam neboli kúsky a do hotového pridať 4-5 kvapiek olivového alebo slnečnicového oleja. Potom pridajte mäso / kuracie králičie, morčacie , teľacie, aj hydinové to červenšie/a potom postupne po štyroch dňoch aj mrkvu a potom rôzne druhy zeleniny, ktorá sa varí okrem fenikla a cvikle, tie do roka neodporúčam. Papať by mal prvé dni niekoľko lyžičiek ale ak vidíte, že to dobre zvláda, nemá hnačku, ani vyrážku je spokojný, po týždni môže spapať koľko chce. Kým spapá málo ho dokŕmte kojením, keď bude papať dostatočne, nemusíte kojiť. Skúste mu podávať prevarenú ochladenú vodu, ak je smädný, napije sa ak nie, netreba. Postupne pridajte do tohto mäsovozeninového príkrmu aj lepok: bezmliečnu kašu babylove alebo zavarte predtým vo vode na chvíľu namočenú detskú krupicu. Po šiestom mesiaci podávajte ovocie, ale len to, ktoré rastie u nás a neobsahuje červenú dužinu / také nedávajte do roka/.Do konca siedmeho mesiaca by mal mať skúsenosť aj s bielkovinou kravského mlieka, tak mu dajte mliečnu kašu podľa veku ale nie s príchuťami. Je ťažké takú nájsť, môžete to spraviť tak, že urobíte umelé mlieko cca 100 ml a do neho dáte bezmliečnu baby love instantnú kašu, netreba variť len zamiešať.