Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Pitny rezim

    , Autor:

    Dobry den,

    mam takmer 7 mesacnu dcerku, ktora uz pekne papa doobeda ovocie, na obed prikrm a vecer sme uz zaviedli pred par dnami kasicku....s jedlom nema problem ale okrem mliecka nechce nic ine vypit, vsetko nam vypluva, vodu aj rozne cajiky...tie sladene jej ale nechcem velmi davat. Kedze je uz leto a horuco bola by som rada keby mi uz nieco zacala pit. Po kazdom jedle ju dokojim, aj pred spanim a v noci nad ranom 2x ...cez den dostava aj 2x 120ml umeleho mliecka, kedze mojho nema dost, no po nakrmeni tuhou jej staci aj moje...chcela by som sa opytat ci by bolo v poriadku umele mliecko zriedzovat, aby to bola takmer sama voda s prichutou mliecka :D ...taktiez by som sa chcela opytat, kedy by som mohla zaviest do stravy lepok a ako....dakujem krasne za rady.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Lepok ste už mali zaviesť, teraz ideálne vo forme mliečnej obilninovej kaše, ktorú ako píšete už podávate, takže pravdepodobne podávate aj lepok.
    Deti zväčša až do desiateho mesiaca nemusia dostávať extra tektuinu. je správne, že nepodávate čaj, či už sladené alebo nesladené! Stačí prevarená ochladená voda. odporúčam ponúkať jej hlavne po bezmliečnomjedle po lyžičkách, maximálne 200 ml na deň. Hlavne ak má dieťa tvrdšiu stolicu alebo ak sú horúčavy a aj vy cítite, že ste stále smädná. Vodu ponúkajte ale netreba sa obávať, ak nepije a často sa kojí, má tekutiny dostatok, sledujte aj mokré plienky, či ich je dostatok.