Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • bolesti

    , Autor: agitka

    Dobrý deň, mám 3-týždňovú dcérku. Je dokrmovaná, nakoľko moje mliečko jej nestačí. V pôrodnici jej dávali nutrilon a nepozorovala som žiadne problémy. Doma sme kúpili nutrilon AR, pretože po pôrode grckala. Jej stolica bola tvrdá a mala problém s tlačením. Nutrilon AR sme vymenili za Bebu a stolicu má riedku, ale s tlačením má ešte väčšie problémy, ako pri nutrilone a má aj zastavené vetry. Prosím, viete mi poradiť, aké mliečko by sme jej mali dávať? Pretože sa veľmi trápime. Ďakujem.
    Agáta Pavlisová

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Hlavne vám mal niekot poradiť, aby ste mali dosť mliečka a nemuseli prikrmovať. Dokrmovanie a zlyhanie dobrého rozvoja laktácie je vždy nejaká chyba, ktorá sa nesprávne riešila. Takže: snažte si pri každom nepokoji dieťatka ho hlavne priložiť, kojiť, z oboch prsníkov na striedačku aj niekoľkokrát za sebou. teda ak chcete hlavne kojiť! Stále máte možnosť zvýšiť produkciu mlieka tka, aby ste prikrmovať vôbec nemuseli. Ak však budete nahrádzať niektoré kojenie umelým mliekom, kojenie veľmi skoro skončí! Takže kojiť, oddychovať a to je najlepšia rada.
    Tlačenie nie je žiaden chorobný príznak. Dieťatko si nevie začať kakanie, pučí sa, mrví, tlačí - to tiež nie je žiaden chorobný príznak. Treba ho nechať, nech si začne kakanie samo. Na zastavené vetry môžete skúsiť espumisan 1 ml aj niekoľkokrát denne. Inak naozaj len kojiť, kojiť, kojiť, 8 až 20 x denne je normálne.