Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,355 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • bolesti

  , Autor: agitka

  Dobrý deň, mám 3-týždňovú dcérku. Je dokrmovaná, nakoľko moje mliečko jej nestačí. V pôrodnici jej dávali nutrilon a nepozorovala som žiadne problémy. Doma sme kúpili nutrilon AR, pretože po pôrode grckala. Jej stolica bola tvrdá a mala problém s tlačením. Nutrilon AR sme vymenili za Bebu a stolicu má riedku, ale s tlačením má ešte väčšie problémy, ako pri nutrilone a má aj zastavené vetry. Prosím, viete mi poradiť, aké mliečko by sme jej mali dávať? Pretože sa veľmi trápime. Ďakujem.
  Agáta Pavlisová

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Hlavne vám mal niekot poradiť, aby ste mali dosť mliečka a nemuseli prikrmovať. Dokrmovanie a zlyhanie dobrého rozvoja laktácie je vždy nejaká chyba, ktorá sa nesprávne riešila. Takže: snažte si pri každom nepokoji dieťatka ho hlavne priložiť, kojiť, z oboch prsníkov na striedačku aj niekoľkokrát za sebou. teda ak chcete hlavne kojiť! Stále máte možnosť zvýšiť produkciu mlieka tka, aby ste prikrmovať vôbec nemuseli. Ak však budete nahrádzať niektoré kojenie umelým mliekom, kojenie veľmi skoro skončí! Takže kojiť, oddychovať a to je najlepšia rada.
  Tlačenie nie je žiaden chorobný príznak. Dieťatko si nevie začať kakanie, pučí sa, mrví, tlačí - to tiež nie je žiaden chorobný príznak. Treba ho nechať, nech si začne kakanie samo. Na zastavené vetry môžete skúsiť espumisan 1 ml aj niekoľkokrát denne. Inak naozaj len kojiť, kojiť, kojiť, 8 až 20 x denne je normálne.

Podobné otázky

 • Často hladné bábo

  , Autor:

  Dobrý deň prajem, veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu . Môj maličký má 2 mesiace . Keďže mám málo mlieka (skúšala som všeličo , nič nepomohlo) už od pôrodnice sme na umelom mliečku . Prvé sme mali Sunar HA a kŕče, bolesti bruška , trošku grckania, málo grgania, veľa plaču s veľmi málo spánku - prvy mesiac bol hore aj 7 hodín vkuse. Mlieko sme zmenili za Sunar AR a zrazu akoby iné dieťatko. Bruško bolí oveľa menej , uz sa toľko nepučí, akoby prestali kŗče. Začal spinkať viacej , dokonca v noci vydrží aj 6 hodín . Čo sa ale začalo diať posledné dni , ráno a doobeda nespinka, začal už viac vnímať tak len sleduje čo mu ukazujeme , čo mu rozprávam , aj sa pekne usmieva , keď ostane unavený podrieme si tak 10-15 minút a zas je hore , takto mi vydrží bez papania 2 Max 3,5 hodiny (ako kedy ) a to spapa 180 ml ( prikladám si ho stále , ale je to horšie a horšie - chvíľku poťahá a začne sa strašne zlostit a plakať a už nechce , čaká na fľašu len ) . Potom spinká v kočíku no a keď sa vrátime poobede všetko začína. Napapa sa , 180 ml ako nič vypije , aj sa pekne vygrga. Prejde 1 hodina , začne hľadať , plačkat, skúsim ho oklamať vodou , trošku vypije , potom chytí nervy , keď si ho priložím k prsníku nepomôže ani to ešte sa viac nahneva, no a pusti taký strašný plač , že je celý bordovy, ústa do korán a ani sa nevie nadýchnuť ... hrozne niečo. Dokonca nezaregistroval ani fľašku že som mu už dávala . Keď zbadá, napapa sa , vygrga, vykaka všetko ok . A prejde ďalšia cca hodina a pol a deje sa to znova . Potom sa mu podarí zaspať na noc a vydrží aj 6-7 hodín , a to nie je hladný vtedy odrazu ?? 3.1.mal 2 mesiace a má už vyše 6 kg. Čiže mi za 2 mesiace pribral 3 kg. Prosím Vás pekne , je to normálne, že také malé bábo toľko veľa zje a tak často ? Že tak rýchlo priberá? Resp. dá sa s tým niečo robiť ? Bojím sa aby nemal nábeh na obezitu. Ďakujem veľmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  No ideálne je , keď je dieťa kojené. Nie vždy sa to podarí.
  Aj kojené dieťa niekedy priberie 1 kg za mesiac. Aj kojené dieťa chce papať každé dve hodiny, niekedy spočiatku aj častejšie. jednoducho detí sú tak nastavené.
  Vodu ani čaj mu určite nedávajte!!!!! Bude viac grcať a bolieť ho bruško!!!!
  Dieťa musí papať, koľko potrebuje. Hladný nemôže byť. po tomto špurte sa pravdepodobne priberanie aj papanie ustáli. Pravidlene navštevujte poradňu a podľa prírastku hmotnosti sa lekár rozhodne, či je to v medziach normy alebo je potrebné prírastky hmotnosti riešiť. Ani ochorenia súvisiace s nadmerným príjmom potravy sa neprejavujú v tomto útlom veku. Nemali by ste sa obávať.

 • Ivanka

  , Autor:

  Dobry den chcela som sa opytat mam dcerku ma len mesiac a dva tyzdne a davam jej napit umele mlieko vzdy bud vracia cele mlieko cez usta a cez nos a niekedy len trosku nevjem co to moze znamenat bola som u doktorky vimeniila jej sunar ale stale vracia pribera mi dobre ziadny problem s dcerkou nemam nevjem preco vracia mala mi aj hnackuje 1 /2 za den

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neviem, či má naozaj hnačku, pretože deti v tomto veku majú riedku stolicu, niekedy aj zelenú býva aj v každej plienke po jedle a hnačka, ako infekčné ochorenie to nie je. Závisí to od celkového stavu dieťatka, či má aj bolesti , kŕče, teplotu.
  Vracanie po jedle býva u detí tiež časté, skoro každé dieťa má gastroesofageálny reflux. Aby sa tomu čiastočne zamedzilo je možné: kŕmíť častejšie a menšími dávkami, čo sa nie vždy dá, lebo ak dieťatko nie je napapané, plače. Druhou možnosťou je podávať dieťatku antirefluxné mlieko. Samozrejme, že dieťatko potrebuje aj určitý režim, nehojdať, nenatriasať ho po jedle ale ani medzi jedlom. Po jedle ho nechať odgrgnúť vo zvýšenej polohe / hlavička vyššie/. nie vždy si však odgrgne. Po jedle ho uložiť opatrne do zvýšenej polohy, vyššie hlavička a to tak, že ideálne podložíte predné nohy postieľky.
  Ak dieťatko pri vracaní nekašle, nebýva choré všeobecne a má dosť mokrých plienok a riadne priberá., nič mu nie je a pri dodržiavaní vyššie uvedených rád bude v poriadku.

 • Bolesti bruška

  , Autor:

  Dobrý den prajem.
  Chcela by som sa opýtať, respektíve poradiť s Vami ohľadom UM. Máme predčasne narodené bábätko 32tt + 3, 2020g a 48cm. Po mesiaci nás pustili z nemocnice. Prvý mesiac dostával moje odsate mlieko, nakoľko nevládal papať celu dávku, ale dostával aj cez hadicku do nos. Neskôr bol kŕmeny Nutrilonom Nenatal 0 a potom 1. Teraz má 2 a pól mesiaca, má 53cm a 4100g. Papame Nutrilon Profutura 1. Musí však užívať aj železo Maltofer a Cebion. Po tejto kombinacii nonstop plače a má kŕče a bolesti bruska. Mliecko mu veľmi chuti, papa pekne celé dávky z fľaše, ale nie je na neho silne? Skúšala som mu už aj železo vysadiť na týždeň a trochu pomohlo, ale kŕče v brušku má stále. Pri mliecku Nenatal ich nemal. Našťastie nevracia, celkom pekne kaka, ale nespi a nonstop je nervózny z tej bolesti bruska. Skúšali sme používať aj Sabsimplex kvapky aj Coliprev ale nič nepomáha. Vedeli by ste mi prosím poradiť, čo by bolo vhodne takémuto bábätku dávať papať, aby toľko netrpel bolesťami bruska a vedel aj dobre spávať? Nebolo by pre neho vhodne nejaké ľahšie mliecko bez mliecneho tuku? Vopred veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Mliečny tuk je veľmi dôležitý, materské mlieko ako často mamičkám hovorím je šľahačka!
  Nie je dobré meniť značku mlieka. Skúste sa poinformovať ešte o iných možnostiach mliek v rade Nutrilon, myslím, že majú aj nejaké pre citlivé brušká, doma nemám všetky druhy a naspamäť ich neviem, ale v lekárni vám určite poradia.
  Pridala by som bábatku okrem Coliprev aj probiotika. Niekedy veľmi pomôžu. Niekedy sa bábätko upokojí aj v polohe na brúšku, ideálne ho môže dať aj na teplú prežehlenú plienku bruškom dole. Nesmie tak samozrejme v noci spinkať! Bábätká v tomto veku bývajú uplakané a nepokojné, zväčša to po treťom mesiaci prejde. Môžete skúsiť aj masírovať bruško v smere hodinových ručičiek s mastičkou pupík.

 • Dokrmovanie

  , Autor:

  Dobry den moja dcerka ma 11 dni s tym ze sa nrodila bola malinka nechcela sa prisat na prsnik a bojujeme s tym dodnes ze potiahne 2 krat a dost ...ani jeden ani druhy nechce ....tak ju dokrmujem bebe 90 ml kazde 3 a pol az 4 hodinky kazali mi ji budit co je to dobre ju budit ....len od vcera rana kakala raz rano a od vtedy nic prdkala sem tam ale malo ci je to v poriadku ze nekalala od vcera robime aj s nozkami masirujeme aj brusko ale zatial nic .....mam aj espumisan kvapky prinajhorsom pripade ..a feniklovy cajik jej robim po troske .dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Čajík vôbec netreba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  To, že nekaká každý deň, pokiaľ prdká, nemá enormné bolesti bruška, pije, ciká, nevracia prúdom a nemá krv na stolici je v poriadku.
  Keď budete takto pokračovať s kŕmením, kojenie určite skončí!!!!
  Ak chcete kojiť treba kojiť kedy si dieťatko zapýáta, kojiť na začiatku 8 až 20 krát denne je normálne, žiadne troj ani štvorhodinové intervaly pri kojení neplatia. Platí len, že prvé týždne nemá byť bez mlieka viac ako štyri hodiny, vtedy ju naozaj treba zobudiť.

 • Zapal prsnika?

  , Autor:

  Dobrý deň, plne dojčím 2tyz.dcerku.V noci som sa zobudila na bolest laveho prsnika..mala som ho naliate mliekom a zo spodnej strany bolestive..trochu sa to uvolnilo po kojeni ale do rana som mala zvysenu teplotu.Druhy prsnik je v poriadku.Na bolestivom prsniku mam cerveny fliacik na spodnej strane kde to mam aj citlive a bolestive.Chcem sa opytat ci mozem dojcit ak mam zvysenu teplotu?A ci sa jedna o zapal prsnika,?V pripade ak ano co by ste odporucili?su potrebne antibiotika alebo navsteva lekara?..Dakujem za odpoved.Pekny den.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Pravdepodobne sa jednalo o zápal prsníka. Treba lokálne priložiť kapustný čerstvý list alebo tvaroh v gáze. Ak je teplota, treba navštíviť lekára, CRP ukáže, či je zápal bakteriálny a v takom prípade je potrebné užívať antibiotiká.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: