Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Zelená stolica

    Dobrý deň pani doktorka!
    Opäť sa na Vás obraciam s prosbou o radu. Melisska bola 2 mesiace dojčená, potom začala štrajkovať. Vadilo jej, že mliečko tečie prirýchlo a asi z toho dostala reflux. Teraz má skoro 5 mesiacov, mliečko odstriekávam, zahusťujem Nutritonom, je ho menej ako potrebuje, tak dokrmujem Nutrilonom Comfort. Prvý mesiac kakávala často a normálne sfarbená stolica.Druhý mesiac nekakala aj týždeň, nerobili sme z toho vedu, lebo mala moje mliečko. Odkedy podávame Nutrilon Melisska kakáva až na 3 až 4 deň, niekedy jej musím pomôcť rektálnou rúrkou, lebo ju bolé bruško a nejde jej to. Nechcem to robiť pričasto. Problém je, že sa nám stolica zafarbuje na zeleno. Je pravda, že pije aj čajíky. V lekárni nám poradili, aby kakávala, piť harmančekový alebo fenyklový čaj. Na kakanie to nepomáha, na to mi jedna zdravotná sestra poradila šťavu z jabĺčka, ktorú jej riedim s vodou a vtedy sa mi hneď do večera pekne vykaká. Ale vždy je to zelené. Môže to byť sfarbené aj tým, že to v tele oxiduje, keď sa vyprázdňuje len po 3 až 4 dňoch? Melisska prospieva, pekne priberá odkedy podávame aj Nutrilon, čo dovtedy bolo strašne slabé. Je to živé striebro ( či skôr zlato :-) ). Teraz začíname aj so zeleninkou, ale v deň kedy dostane jabĺčkovú šťavu zeleninku nepodávam. Mám tú zelenú stolicu riešiť nejakými výtermi? Jej ocinko, keď bol malý nechcel kakávať, hrozil mu vývod, pretože namiesto zatlačenia von riťku zatváral a tlačil speť, pri Melisske to sledujem tiež, vtedy sa snažím uvolniť ju, nech tomu nechá voľný priebeh. Dokonca aj prdy jej strašne smrdia.
    Vopred Vám ďakujem za Vašu odpoveď a radu.
    S pozdravom Mária a Melisska.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem kto diagnostikoval reflux, ale určite ho nedostala z toho, že je išlo mliečko prirýchlo. V poslednom čase pozorujem že naozaj platí, ak matke niekto zle poradí, tak sa kojenie "pokazí". V prvom rade by som nedávala Nutriton, úplne stačí po kojení nechať odgrgnúť a potom uložiť do zvýšenej polohy / teda vyššie hlavička /. Vôbec nepotrebuje žiaden čajík, to znova podporuje reflux / ktorý je inak v tomto veku ešte bežný a nepredstavuje ochorenie, pokial pri ňom nenastávajú komplikácie/. Keďže má viac ako 5 mesiacov a v zásade nie je plne kojená, odporúčam zaradiť postupne bezmliečne príkrmy. Najprv na obed mäsosozeleninový / môžete začať zemiakom, po 4och dňoch pridať mäso a po ďalších 4och dňoch mrkvu, neksôr budet pridávať aj inú zeleninku/. Po asi 4och dňoch pridať dopoludnia ovocie / dusené jablčko alebo presnidávu ovocnú/. Po asi 4och dňoch pridať navečer mliečnu obilninovú kašu, podľa možnosti bez príchutí. Stolica dieťaťa sa určite upraví. Do mäsovozelninového obednéh príkrmu po rozmixovaní pridajte 3až4kvapky olivového albo slnenčnicového oleja.
    Zelená stolica, pokial je len jeden až trikrát denne a dieťa dobre prospieva nie je príznak ochorenia.